SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyedül is boldogan

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-05
A stressz, állandó rohanás, alkalmazkodás másokhoz nem egyszer vita forrása. Ha a viták állandósulnak, és elkerülhetetlen a válás, a gyermek érdeke az első és legfontosabb.

Hazánkban rengeteg elvált ember él. Sokan akár tíz-húsz év múltán törlik el régen tett fogadalmukat, s nem egyszer csonka családot hagynak maguk után. Bár akad példa arra is, hogy édesapák nevelik egyedül gyermeküket, a gyakorlat mégis azt mutatja, legtöbbször az édesanyák maradnak magukra a szülői szerepben. A huszadik századi nő helyzete alaposan megváltozott, bár a fizetésekben még most is mutatkoznak egyenlőtlenségek, a mai nők független, és képesek egyedül is talpon maradni.

A legtöbb válást is a nők kezdeményezik, nem félnek az egyedülléttől, vagy gyermekük egyedül nevelésétől, úgy érzik mindent meg tudnak adni; szeretetet, anyagi támogatást, és nyugodt, vitáktól mentes környezetet. Sok esetben ez az út vezet a külön költözéshez, vagy váláshoz, a szülő nem szeretné hogy gyermeke viták kereszttüzében, szócsaták közepette nevelkedjen. Igyekszik számára a legmegfelelőbb körülményeket megteremteni akkor is, ha ehhez egy válás szükséges.

Ugyanakkor a válás nem jelenti a családi egység teljes felbomlását. Akkor sem, ha az édesapa már nem él együtt gyermekeivel. Mindkét szülő felelősséggel tartozik gyermekei egészséges fejlődéséért, melyhez nem elegendő csupán az egyik fél teljes odaadása. Nem jelenthet megoldást, ha a gyermeket egyedül nevelő szülő igyekszik elidegeníteni a másik felet, s csupán a hétvégi láthatást engedélyezi. Normál körülmények között a gyermek nem nélkülözheti egyik szülőt sem, szüksége van érzelmi támogatásra mindkét oldalról.



Ha a gyermekét egyedül nevelő édesanya megpróbálja átvenni az apa szerepét, csupán kétségek közé kergeti gyermekét. Számára érthetetlen miért lépett ki az egyik fél a családból, hiszen addig minden nap láthatta, életének fontos része volt, és ha édesanyja viselkedése is megváltozik, egy számára teljes idegen környezetbe kerül, képtelen feldolgozni a számtalan változást.

Egy csonka családban nevelkedő gyermek is élhet éppolyan teljes életet, mintha szülei nem váltak volna el. Ennek azonban előfeltétele, hogy a két szülő túllépjen saját haragján, sértettségén, s a gyermek érdekeit tartsa szem előtt akkor is, ha az esetleg megterhelő. Bizonyos életszakaszokban különleges fontosságú az apa-fiú, illetve anya-lány kapcsolat, hiszen az elsődleges mintaképet az azonos nemű szülő jelenti. Ha ellentétes nemű szülőhöz kerül a gyermek, még nagyobb körültekintést igényel a másik féllel való kapcsolat.

Talán bizonyos esetekben megoldást jelenthet a válás. Azonban ha ez nem csupán két embert érint, a gyermek érdekei a legfontosabbak az elhelyezés, és a másik fél láthatási jogainak kérdésében is. Ha a gyermek kiskorú, és nem dönthet önállóan, a szülő felelőssége számára megteremteni a legmegfelelőbb körülményeket, hogy később egészséges felnőtt emberként teljes életet élhessen.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja