SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Védekezzünk vitaminokkal az influenza ellen

Verzár Éva [cikkei] - 2009-01-28
Már mérsékelt járványról szólnak a hírek az elektronikus médiából...



Influenza és vitaminok

VitaminkosárMinden évben rendszeresen visszatérő, emberek sok ezreit gyötrő betegség az influenza. Betegség, amely a levegőben cseppfertőzéssel nagyon gyorsan terjed, ezért sok esetben járványról beszélünk, amely bekövezte esetén közintézményeket - kórházakat, iskolákat, óvodákat - kell ideiglenesen bezárni.
Az influenzavírus a huszadik század során igen komoly járványokat okozott, mégpedig azon tulajdonsága okán, hogy képes genetikailag változni. Általunk ismert törzs, amelyekkel találkozunk: az influenza A és B típusai. E két törzs, amely évről-évre a legnagyobb számú megbetegedést okozza. Ezek azok az influenzavírusok, amelyek 0 °C-on több mint 30 napig, emberi testhőmérsékleten kb. egy hétig és nagyon alacsony hőmérsékleteken, határozatlan ideig fertőzőképesek maradnak. A betegség cseppfertőzéssel terjed.
Az influenzát sokan összetévesztik a megfázásos betegségek tüneteivel, ezért vegyük sorra, melyek a megfázástól eltérő, influenza megbetegedés tünetei:
Az influenza légúti megbetegedés, amely a megfázástól eltérően, a fertőzést követően 24-48 órán belül hirtelen támad. Egyik napról a másikra arra ébredhetünk, hogy lázasak vagyunk - 39 fok felett -; ráz a hideg, fájnak ízületeink, rossz a közérzetünk, majd tüsszögéssel és köhögéssel tetőzik.

Mit tegyünk, ha influenzásak vagyunk?

Maradjunk otthon. Ezzel megelőzzük azt, hogy másokat is megfertőzünk!
Pihenjünk sokat, kerüljük a szervezetünket terhelő erőfeszítéseket!
Csillapítsuk a lázunkat a már ismert lázcsillapítókkal!
A közönséges megfázásnál is alkalmazott szerek, pl. orrdugulást oldó szerek vagy az inhalálás enyhítik a tüneteket.
Fogyasszunk sok folyadékot, vitaminokat, könnyű ételt!
Feltétlen menjünk orvoshoz, mert az influenza szövődménye - tüdőgyulladás -, halálos is lehet!

Hogyan előzhetjük meg a megbetegedést?

Leghatékonyabb módja az időben beadott védőoltás, amely ma ingyen rendelkezésére áll a veszélyeztetett korosztálynak, és a krónikus betegségben szenvedőknek. Minden tévhit elkerülése végett le kell szögezni, hogy az influenza védőoltásnak nincs mellékhatása, az oltástól nem kapunk influenzás megbetegedést. Csak helyi reakció jelentkezhet a helyén, mint bőrpír vagy duzzanat.

A betegség megelőzése nem köthető időszakhoz, ha egész évben bőséges, vitaminokban gazdag élelmiszerrel táplálkozunk, erős az immunrendszerünk, kevésbé vagyunk kitéve az általában tél végén - vitaminszegény időszakokban -, bekövetkező fertőzés veszélyének.

A vitaminok zsírban és vízben oldódnak. Leghatásosabb, ha élelmiszerekkel visszük a szervezetünkbe, természetes úton.

Zsírban oldódó vitaminok:Vitaminok

A-vitamin
D-vitamin
E-vitamin
K-vitamin

Vízben oldódó vitaminok:



B-vitamin
B2-vitamin
niacin,
pyridoxin,
pantoténsav,
biotin,
folsavak,
B12-vitamin
C-vitamin

Fogyasszunk tehát minél több vitamint! Szervezetünknek például napi 250 milligramm C-vitaminra van szüksége.

Melyek azok az élelmiszerek, amelyek gazdagok vitaminokban?

Minden zöldség, gyümölcs tartalmaz vitamint. Ezért fontos, hogy minden étkezéshez együnk bőségesen salátát, gyümölcsöt. Télen, amikor szűkebb a zöldségek kínálata, együnk sok savanyú káposztát, amely a legtöbb C-vitamint tartalmazza.

Érdekességként hadd említsük meg, hogy az emberi szervezet nem tud pl. C - vitamint előállítani, ezért is volt olyan fontos felfedezése.
A betegségnek, mint a skorbut, amelyet a C-vitamin hiánya okoz, első leírása Hippokratésztől (Kr. e. 460 - kb. 380) származik. 1536-ban egy francia felfedező, Jacques Cartier, a Szent Lőrinc folyón hajózva a bennszülött indiánok segítségével mentette meg skorbutos embereit a haláltól. Az indiánok által életfának nevezett növény (kanadai vagy fehér cédrus, Thuja occidentalis) tűleveleinek teafőzetét használta fel. Mint utóbb bebizonyosodott, 100 g tűlevélben 50 mg C-vitamin található. De ki ne hallotta volna James Cook kapitányról, aki a skorbut megelőzése miatt, felfedező útjain a citrusfélék fogyasztását kötelezővé tette a legénységnek, ezért nem vesztette el embereit.
koktél
Mégis sok vita előzte meg, a vitaminok, pontosabban a C-vitamin fontosságát. A végső megoldást a C-vitamin felfedezése jelentette, amely Szent-Györgyi Albert nevéhez fűződik az 1930-as években.
Felfedezés, amelyért Nobel díjat kapott 1937 - ben a magyar tudós.

Egészségkoktél:
2 narancs
1 grapefruit
2 dl joghurt (natúr)
1-2 evőkanál méz

Elkészítése:
Daraboljuk fel a gyümölcsöket, majd keverjük össze a joghurttal, és a Családinet oldalán is bemutatott csodálatos mézzel.
Kellemes ízű, lázas betegnek igen hatásos ital.



(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja