SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szex változó korban és után!

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2008-11-14
A legújabb orvosi irodalom nem csak a betegségekre, hanem az életminőségnek is különös figyelmet szentel. A 2008-ban készült felmérés szerint az USA-ban a nők 9-33%-a küzd szexuális problémákkal (N.Eng. J. Med. 359, 2008). Ezek többsége a csökkent, vagy hiányzó nemi vágyat (libidót) jelenti, amelyek hátterében a stressztől kezdve szervi, hormonális eltérések (az agyalapi mirigy, pajzsmirigy csökkent működése stb.) volt kimutatható.

libidóIsmert, hogy a libidóban paradox módon nem a női, hanem a férfi hormon(ok) szintje a lényegesebb (tesztoszteron). A szexuális zavarok különös gondot okoznak a változó kórban lévő ("poszt-menopauzában") asszonyokban. Ezeknek az asszonyoknak a női hormonokat az eseteleges káros szövődmények (mellrák) miatt nem adták. A tanulmányban, amely az APHRODITE nevet viseli, arra voltak kíváncsiak, hogy a férfi hormon (tesztoszteron) hat-e a változó kórban lévő nők szexuális aktivitására.

A vizsgálatba 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be. A tanulmányt 2004-2006 között végezték, a kezelési periódus 24 hétig tartott és előtte részletes hormonális vizsgálatok, mammográfia történt az esetleges daganat kizárása céljából. A tesztoszteront eltérő mennyiségben, bőrre felhelyezhető tapasz formájában alkalmazták, amelyekben volt olyan, amely egyáltalában nem tartalmazott hatóanyagot. A másik két típusban a hatóanyagot kétféle dózisban (150 és 300 mikrogram) vitték fel a bőrre.
Azt figyelték meg, hogy a 300 ug-t tartalmazó tapaszt használók között a libidó jelentősen javult az életminőséggel együtt. Felhívják a szerzők a figyelmet azonban arra is, hogy a tapasz tartós alkalmazása veszélyeket is rejthet magában (pl. hajhullás), ezért széleskörű és tartós alkalmazásukat egyelőre nem ajánlják. Meg kell azonban jegyeznem, hogy a nők libidója sokkal összetettebb, mint a férfiaké. A nők libidó-problémája gyakran egy rossz házasság, vagy depresszió eredménye, nem csak a hormonszint problémája. Vannak azonban, akik számára a nemi hormonok jelentik a legjobb megoldást. Jelenleg folyamatban vannak azok a vizsgálatok, amelyek más tesztoszteron-szerű hatású készítménnyel igyekszenek a libidó növeléséve az életminőséget is javítani. Ezekről következő írásomban fogok beszámolni.







Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja