SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy boldogabb jövő, válás után II.

Kókai Kata [cikkei] - 2006-01-23
Szülő és gyermek kapcsolata egy elszakíthatatlan kötelék. De amennyit segíthet, legalább annyit árthat is az erős ragaszkodás. Ha válásra kerül a sor, a köteléket olykor maga a szülő szakítja el.

Azok a szülők, akik állandóan beszélgetnek gyermekeikkel, meghallgatják és megértik gyermekük válással kapcsolatos érzéseit, nagyban javítják gyermekük esélyét arra, hogy belőle a jövőben egy boldog és kiegyensúlyozott felnőtt váljék. Azzal, hogy megkönnyítik a helyzetet, egyben olyan légkört teremtenek, mely nem csak a gyermek „túlélését” segíti a válás idején, de a szülő-gyermek közötti bizalom kiépítését is nagyban megkönnyíti.

A szülő a gyermek meghallgatásával egyben csökkenti annak esélyét, hogy a gyermeknél később a válás okozta sérülések miatt lelki, vagy érzelmi problémák alakuljanak ki. Ha a szülő folyamatosan fenntartja ezt a bizalomra, őszinteségre és odafigyelésre alapuló kapcsolatát gyermekével, azzal nemcsak az összetartozást erősíti, de megelőzheti a későbbi vitákat és félreértéseket is.

Csak a szülőkőn múlik?

Természetesen egy gyermekkel megbeszélni olyan problémákat, melyeket talán még nem érthet, nem könnyű feladat. Főként, ha nem is próbál beszélni róla. A legnagyobb áttörést az jelentheti, ha a gyermek képes kifejezésre juttatni a válással kapcsolatos érzelmeit, akkor is, ha ez a szülő számára nagy megterhelést jelent. Egyes életkorokban a gyermek nem dacosan, vagy sírással reagál az új helyzetre, hanem a szülőket hibáztatja, mely csak tovább nehezíti az egyébként sem könnyű helyzetet.

Szülőnek lenni egyébként sem könnyű feladat, egy válás pedig az érzelmi terhek mellett más kötelezettségeket is ró a felnőttekre. A különköltözés olykor hosszas folyamata, az anyagiak egyeztetése, és egyáltalán, egy új élet kialakítása veszi el az időt a mindennapokban. Emellett az elvált szülő kénytelen szembesülni azzal a ténnyel is, hogy gyermeke ezentúl még nagyobb odafigyelést igényel. A gyermekek olykor nem képesek szavakkal kifejezni érzéseiket, így nem egyszer rajzaikon, teljesítményükön, vagy éppen viselkedésükön látható hatalmas változás.

Megváltozott magatartás - a büntetés nem jelent megoldást

Nem egyszer a szobában uralkodó rendetlenség, a sokatmondó rajzok, és a tanári figyelmeztetések hívják fel arra a figyelmet, a gyermek nem képes egyedül feldolgozni egy ekkora traumát- s ez természetes, hiszen még egy felnőtt számára sem könnyű feladat. A gyermek viselkedése, romló teljesítménye ellenére nem a szülői szigor a megoldás. Minden „rossz cselekedet” ellenére csupán figyelemre, törődésre van szüksége. Az élettől már kapott egy hatalmas büntetést (hiszen a szülők elválása számára szörnyű dolog), nincs szüksége arra, hogy rossz jegyei miatt a szülő is csak büntesse.

Legjobb kezelés a szeretet

Egy gyermeknek is szüksége van arra, hogy megértse a körülötte zajló eseményeket. Ha a szülő nem magyarázza el a válás okát, a gyermek saját fantáziája alapján kreál egy indokot. A felnőttek sokszor mondják azt, egy gyermek ezt úgysem érthetik. Pedig valójában a felnőttek nem értenek már a gyermekek nyelvén. Mielőtt a szülő beszélne a gyermekével a válásról, az alábbiakat kell figyelembe vennie:

· Egy gyermek, ahogyan mi, felnőttek mondjuk, nem értheti a válás lélektanát. Éppen ezért a lényegre koncentrálva, érthetően kell elmagyarázni mindazt, ami körülötte történik.
· A felnőttnek minden esetben a gyermek tudtára kell adni, hogy megérti amit most érez, akkor is, ha a gyermek dühös a szülőkre.
· Ahhoz, hogy a jövőben ne érje több váratlan esemény a gyermeket, finoman tudatni kell vele, milyen hatással lesz a válás a család életére.
· A szülőnek el kell képzelnie milyen kérdéseket tesz majd fel gyermeke, hogy pontos, érthető választ tudjon adni azokra
.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja