SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Stresszoldás szülőknek

Kókai Kata [cikkei] - 2006-02-01
A házimunka csak gyűlik, még az ebéd sem készült el, máris számtalan egyéb teendő adódik, ugyanakkor a családra is időt kell szánni.
Stresszoldás szülőknek

Nem könnyű egy szülő élete, hiszen a házimunka, a munkahelyi teendők mellett a legfontosabb dologra is időt kell szentelnie; saját családjára. Modern társadalmunkban fáradtság és kimerültség szó más értelmet nyer. Szervezetünk is másképp reagál, hiszen állandóan rohanunk, végezzük a ránk rótt ezerféle teendőt. Egy idő után azonban bekapcsol a stresszlámpa; ideje, hogy magunkra is szánjunk némi időt.

A relaxáció nagyszerű megoldás lehet a feszültség oldására, a mindennapi rohanás okozta stressz leküzdésére. Olykor nem marad időnk arra sem, hogy egy órát lepihenjünk, arra pedig főként nem, hogy jóga, meditáció, vagy egyéb tanfolyamokon vegyünk részt. Helyette azonban rendelkezésünkre áll egy nagyszerű képesség, a relaxáció. Néhány percre kizökkenhetünk a mindennapokból, s visszanyerhetjük elveszett energiánkat.

Progresszív relaxáció

Először az izmokkal kell kezdeni a gyakorlatot. Elsőként az alsó lábszárát kell megfeszíteni, majd szépen lassan elernyeszteni. Ezt a mozgássort néhányszor meg kell ismételni. Ezután következhetnek a combizmok. Minden néhány másodpercig tartó feszítés után 5 másodperces szünetet kell tartani.

Ezután következnek a kezek; szorítsuk ökölbe, majd ernyesszük el teljesen. Végül az alkar, a bicepsz és a vállak kerülnek sorra. A gyakorlat befejeztével az izmok ellazulnak, a légzés mélyebbé, egyenletesebbé válik. Ez már egy pihentető állapot, mely akár egy rövidebb alvást is helyettesíthet. Ha valaki naponta elvégzi a gyakorlatsort, egy idő után az izmok megfeszítése nélkül is képes lesz ellazítani teljes testét, s pihentetni végtagjait.

Légzésgyakorlat

A helyes légzés nem csak fizikai kondíciónkat, de koncentrálóképességünket is javíthatja. Amikor feszültek vagyunk, légzésünk felszínessé, gyorsabbá válik. Valójában, amikor teljesen kiegyensúlyozottak vagyunk, akkor sem ügyelünk a helyes légzésre. A helytelen légzés akadályozza a test megfelelő oxigénellátásának folyamatát, így energiát vesz el. Nem egyszer, pusztán a helytelen légzés miatt fáradtnak, levertnek érezhetjük magunkat.

Ahhoz, hogy elsajátítsuk a megfelelő légzést, először keressünk egy kényelmes fotelt. Kezeinket fektessük hasunkra, pont a bordák alá. Lassan, mély lélegzetet veszünk. Ha sikerült egyenletes, mély lélegzetet vennünk, kezünkkel érezzük, ahogyan hasunk lassan megemelkedik. Érdemes napi 5-10 percet eltölteni a gyakorlattal, így egy idő után automatikusan kialakul a helyes légzés.

Tippek a stressz elkerülésére

· A reggelre szükséges ruhákat, könyveket már este készítsünk elő, így nem kell kapkodással kezdeni a napot.
· Soha ne hagyatkozzunk a memóriánkra, mert előbb-utóbb valamit elfelejtünk és kapkodás lesz az eredménye. Helyette vezessünk naplót, vagy írjuk fel egy papírra a teendőket (fontossági sorrendben).
· Mindenből legyen otthon tartalék; gyufa, égő, toll.. Általában a legnagyobb felfordulás közepette ég ki a villanykörte, vagy megy tönkre valami a háztartásban.
· A mindennapos relaxáció (akkor is, ha csak pár percig tart), segíthet a feszültség oldásában.
· Meg kell tanulni nemet mondani. Néha akkor sem jut időnk arra, amit szeretnénk, ha mindent megteszünk érte.
· Az elegendő alvás nélkülözhetetlen. A kialvatlanság az egyik alapvető stressz forrás; fáradtan minden feladat nehezebbnek tűnik.
· Ha előre elkészítjük a bevásárló listát, s egy lapra leírjuk a heti menüt, a vásárlás egyszerűbb, gyorsabb és költséghatékonyabb lesz.
· A gyerekeket –ha elég idősek hozzá- bevonhatjuk a kisebb házimunkákba. Így több időnk marad a családi programokra, s a munkavégzés is könnyebb, hiszen ez idő alatt is együtt lehetünk gyermekeinkkel.

A megfelelő napirend kialakításával, a rövid, néhány perces relaxációs gyakorlatokkal könnyebben vehetjük a hétköznapok akadályait. Nem csak a feszültség oldásában, de a jó közérzet kialakításában is elengedhetetlen, hogy naponta legalább néhány percet szánjunk magunkra.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja