SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

SOS- patkány a lakásban!

Kókai Kata [cikkei] - 2007-06-27
Ezúttal nem a rágcsálóírtásról, hanem az általában nem kívánatos rágcsálók háziállatként való tartásáról szeretnének ejteni néhány szót.
SOS- patkány a lakásban!

Nem egyszer előítéleteink vannak a rágcsálókkal szemben. A gyönyörű, puha bundás csincsilla, vagy éppen a rozettás tengerimalac nem csak a gyermek, de még a szülők szívét is megdobogtatja. Az állatkereskedében őszinte csodálattal lessük a szebbnél szebb apró, szőrös kis lényeket, de ha a közhiedelemben „gonosz ellenségként” elkönyvelt kisállatokkal találkozunk, rögtön előítéleteink lesznek. Pedig ma már a fehéregér, vagy éppen a patkány legalább annyira kedvelt háziállatok, mint a „nemesített” rágcsálók.

Ne legyenek előítéleteink

Régen, amíg nem létezett a kutya mint háziállat, sokan őt is kétkedéssel fogadták. Ma már az ember hűséges társai, házaink őrzője. A legtöbb, emberek által nem kedvelt állatfaj kártékonysága révén vívta ki rossz hírnevét. Az egeret nem szeretjük, hiszen megrágja ételekinket, végtermékét otthagyja a kamrában. A patkány pedig kártékony, nem túl esztétikus, és ráadásul a harapásával komoly betegségeket terjeszt.

De vajon mi a tévhit, és mi a valóság? A házban, mesterséges körülmények között nevelt és tartott kisállatok mindig nagyban eltérnek szabadon élő rokonaiktól. A fehéregér nem fogja megrágni a kenyeret, ha terááriumban tartjuk, és a patkány sem terjeszt betegségeket, ha megfelelő körülmények között neveljük.

A szeretetreméltó patkány

Egyes ókori kultúrákban még szerencsehozóként tisztelték, napjainkban azonban már a nem túl szívderítő „kártevő” névvel illetik. Sokan úgy véljük, a patkány egy mindenevő, agresszív állat, s mindennek tetejébe még visszataszító is. Valójában a patkány nem különbözik sokban más rágcsálóktól. Kitűnően alkalmazkodik a környezetéhez, a jég hátán is megél.


A közhiedelemmel ellentétben nem agresszív, ha megfelelő tisztelettel bánunk vele. Természetesen önálló lényként ő sem tűri el az állatkínzást, vagy a sarokbaszorítást, de normál körülmények között kiegyensúlyozott és emberszerető.

Kevesebb törődést igényel

A közkedvelt háziállatok (kutya, macska, papagáj, és még sorolhatnánk) általában rengeteg törődést igényelnek. Az éves védőoltástól kezdve egészen a közös játékig számtalan teendőnk adódik, ha becsületesen szeretnénk gondozni házi kedvencünket. Sajnos az állatmenhelyeken élő állatok magas száma is mutatja, hogy rohanó világunkban nem ők jelentik az ideális társat.

Míg egy kutyát nem lehet bezárni a panellakásba amíg elmegyünk dolgozni, és esetenként nem hajlandó megenni az olcsóbb kutyatápot, addig a rágcsálók nagy része igénytelen, és különösebb törődés nélkül is képes optimális életvitelt folytatni.

Nem lesz a gyermekek kedvence

Gyermekeink kevesebb előítélettel bírnak, mint mi, felnőttek. Képesek ártatlanul nézni minden kisállatra, s meglátni benne a szépet akkor is, ha egy patkányról van szó. Alapvetően nem tiltott gyermek mellett patkányt tartani, de a rágcsálók olykor szeszélyes magatartása, és a gyermekek kiszámíthatatlan viselkedése miatt mégis érdemes más háziállatot választani.

Míg egy kutya eltűri, ha a gyermek a fülét cibálja, vagy éppen a szobákon át üldözi, addig egy patkány nagyobb odafigyelést igényel. Ha véletlenül meghúzzuk a farkát, rálépünk, vagy egyszerűen megijed, akkor bizony harapni is tud. Mivel a gyerekek kevésbé érzékelik a veszélyt, és nem biztos, hogy megértik a rágcsálók magatartását, hobbiállatként tartott patkányhoz csak szülői felügyelet mellett engedjük.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja