SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

SOS- patkány a lakásban!

Kókai Kata [cikkei] - 2007-06-27
Ezúttal nem a rágcsálóírtásról, hanem az általában nem kívánatos rágcsálók háziállatként való tartásáról szeretnének ejteni néhány szót.

Nem egyszer előítéleteink vannak a rágcsálókkal szemben. A gyönyörű, puha bundás csincsilla, vagy éppen a rozettás tengerimalac nem csak a gyermek, de még a szülők szívét is megdobogtatja. Az állatkereskedében őszinte csodálattal lessük a szebbnél szebb apró, szőrös kis lényeket, de ha a közhiedelemben „gonosz ellenségként” elkönyvelt kisállatokkal találkozunk, rögtön előítéleteink lesznek. Pedig ma már a fehéregér, vagy éppen a patkány legalább annyira kedvelt háziállatok, mint a „nemesített” rágcsálók.

Ne legyenek előítéleteink

Régen, amíg nem létezett a kutya mint háziállat, sokan őt is kétkedéssel fogadták. Ma már az ember hűséges társai, házaink őrzője. A legtöbb, emberek által nem kedvelt állatfaj kártékonysága révén vívta ki rossz hírnevét. Az egeret nem szeretjük, hiszen megrágja ételekinket, végtermékét otthagyja a kamrában. A patkány pedig kártékony, nem túl esztétikus, és ráadásul a harapásával komoly betegségeket terjeszt.

De vajon mi a tévhit, és mi a valóság? A házban, mesterséges körülmények között nevelt és tartott kisállatok mindig nagyban eltérnek szabadon élő rokonaiktól. A fehéregér nem fogja megrágni a kenyeret, ha terááriumban tartjuk, és a patkány sem terjeszt betegségeket, ha megfelelő körülmények között neveljük.

A szeretetreméltó patkány

Egyes ókori kultúrákban még szerencsehozóként tisztelték, napjainkban azonban már a nem túl szívderítő „kártevő” névvel illetik. Sokan úgy véljük, a patkány egy mindenevő, agresszív állat, s mindennek tetejébe még visszataszító is. Valójában a patkány nem különbözik sokban más rágcsálóktól. Kitűnően alkalmazkodik a környezetéhez, a jég hátán is megél.


A közhiedelemmel ellentétben nem agresszív, ha megfelelő tisztelettel bánunk vele. Természetesen önálló lényként ő sem tűri el az állatkínzást, vagy a sarokbaszorítást, de normál körülmények között kiegyensúlyozott és emberszerető.

Kevesebb törődést igényel

A közkedvelt háziállatok (kutya, macska, papagáj, és még sorolhatnánk) általában rengeteg törődést igényelnek. Az éves védőoltástól kezdve egészen a közös játékig számtalan teendőnk adódik, ha becsületesen szeretnénk gondozni házi kedvencünket. Sajnos az állatmenhelyeken élő állatok magas száma is mutatja, hogy rohanó világunkban nem ők jelentik az ideális társat.

Míg egy kutyát nem lehet bezárni a panellakásba amíg elmegyünk dolgozni, és esetenként nem hajlandó megenni az olcsóbb kutyatápot, addig a rágcsálók nagy része igénytelen, és különösebb törődés nélkül is képes optimális életvitelt folytatni.

Nem lesz a gyermekek kedvence

Gyermekeink kevesebb előítélettel bírnak, mint mi, felnőttek. Képesek ártatlanul nézni minden kisállatra, s meglátni benne a szépet akkor is, ha egy patkányról van szó. Alapvetően nem tiltott gyermek mellett patkányt tartani, de a rágcsálók olykor szeszélyes magatartása, és a gyermekek kiszámíthatatlan viselkedése miatt mégis érdemes más háziállatot választani.

Míg egy kutya eltűri, ha a gyermek a fülét cibálja, vagy éppen a szobákon át üldözi, addig egy patkány nagyobb odafigyelést igényel. Ha véletlenül meghúzzuk a farkát, rálépünk, vagy egyszerűen megijed, akkor bizony harapni is tud. Mivel a gyerekek kevésbé érzékelik a veszélyt, és nem biztos, hogy megértik a rágcsálók magatartását, hobbiállatként tartott patkányhoz csak szülői felügyelet mellett engedjük.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja