SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Húsvéti nyuszi stop

Kókai Kata [cikkei] - 2007-03-22
Közeleg a húsvét, és ezzel együtt az ajándékozás ideje. Gondoljuk át alaposan, jobb-e az élő, mint a csokoládé?

Húsvét és jelképek

A keresztény ünnep mára már rengeteg jelképpel bír. Míg korábban a bibliai eredetű bárány (mint a szelídség jelképe) volt a „trend”, ma már a tojás, sőt, a nyúl is a jelképek körébe sorolható. A tojásfestés igazi hagyományokkal rendelkezik, a kéktől a piroson át egészen a patkolt tojásig minden beszerezhető, vagy elkészíthető.

Húsvéti nyuszi stop

Sajnos az utóbbi években elterjedt egy kevésbé jó szokás, az élő állatok ajándékozása. Egy kedves kis nyúl, vagy éppen egy pihés kiscsibe nagyon kedves ajándék lehet, feltéve, ha később is gondját tudjuk viselni. Az ünnepeket követően nagyon sok állat végzi menhelyen (vagy rosszabb esetben egy edényben), mivel a gondatlan gazdik meggondolatlanul választották meg az ajándékot. Minden esetben végig kell gondolni, gondját tudjuk-e viselni egy kisállatnak, hiszen nem eldobható plüssjátékokról, hanem élő, érző lényekről beszélünk.

Hol tarthatunk élő állatot?

A húsvétkor „divatos” állatok nagy részének nem felel meg a lakás, mint élőhely, ezért ha nyulat, vagy csibét vásárolunk (természetesen a további teendők mérlegelése után), mindenképpen csak akkor tegyük, ha kertes házzal rendelkezünk. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy a legtöbb állat számára káros lehet, ha napközben lakásban tartjuk, majd estére kiengedjük a hidegbe.

Miért ne vegyünk élő állatot?

Egy kis nyúl hamar megnő, ahogyan egy csibe is, és számukra nem egy panellakás, vagy éppen egy gyerekszoba az ideális környezet. Arról nem is beszélve, hogy más állatokhoz hasonlóan folyamatos gondoskodást, odafigyelést igényelnek. Nem utolsó szempont az sem, hogy egy háziállattal (kutya, macska) szemben egy nyulat nem lehet alomra, szobatisztaságra szoktatni, így a későbbiekben a takarítás sok gondot okozhat.

A nyulak számára ideális étrendet is nehéz lehet összeállítani, hiszen rengeteg költséget jelenthet a megfelelő tápanyagok beszerzése. Arról nem is beszélve, hogy a nyulak, kiscsibék is megnőnek egyszer, s nem biztos, hogy továbbra is gyermekünk kedvencei maradnak.

Mit ajándékozzunk húsvétra?

Ha már korábban is terveztük, hogy vásárolunk egy házi kedvencet, s biztosak vagyunk benne, hogy hosszú, boldog életet biztosíthatunk számára, akkor nyugodtan meglephetjük vele gyermekünket. Ha azonban csak a pillanat hevében tetszik meg egy-egy kedves kisállat, próbáljunk józanul gondolkodni, s inkább ne vásároljuk meg.

Helyette elvihetjük gyermekünket valamelyik állatkertbe, ahol megsimogathatja, etetheti az állatokat, s így a kis kedvencek is megússzák az állatmenhelyet. Vásárolhatunk számtalanféle csokoládét, vagy plüssállatot is, melyek az élő állattal szemben nem igényelnek gondoskodást.

Meglévő állatainkra is ügyeljünk!

A legtöbb háztartásban előszeretettel adnak minden maradékot a kutyának, macskának. Olykor a többnapos főtt tojás, vagy éppen a füstölt sonka is házi kedvencünk táljában landol. Vegyük figyelembe, hogy egy többnapos tojás, vagy egy füstölt élelmiszer káros hatással lehet kedvenceinkre, ezért az ünnep nem lehet kifogás a megváltozott táplálkozásra. Minden gazdi ismeri már kedvence kérlelő nézését, de háziállataink érdekében kíméljünk meg őket a húsvéti desszertek és egyéb ételek áradatától.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja