SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

SOS- patkány a lakásban!

Kókai Kata [cikkei] - 2007-06-27
Ezúttal nem a rágcsálóírtásról, hanem az általában nem kívánatos rágcsálók háziállatként való tartásáról szeretnének ejteni néhány szót.

Nem egyszer előítéleteink vannak a rágcsálókkal szemben. A gyönyörű, puha bundás csincsilla, vagy éppen a rozettás tengerimalac nem csak a gyermek, de még a szülők szívét is megdobogtatja. Az állatkereskedében őszinte csodálattal lessük a szebbnél szebb apró, szőrös kis lényeket, de ha a közhiedelemben „gonosz ellenségként” elkönyvelt kisállatokkal találkozunk, rögtön előítéleteink lesznek. Pedig ma már a fehéregér, vagy éppen a patkány legalább annyira kedvelt háziállatok, mint a „nemesített” rágcsálók.

Ne legyenek előítéleteink

Régen, amíg nem létezett a kutya mint háziállat, sokan őt is kétkedéssel fogadták. Ma már az ember hűséges társai, házaink őrzője. A legtöbb, emberek által nem kedvelt állatfaj kártékonysága révén vívta ki rossz hírnevét. Az egeret nem szeretjük, hiszen megrágja ételekinket, végtermékét otthagyja a kamrában. A patkány pedig kártékony, nem túl esztétikus, és ráadásul a harapásával komoly betegségeket terjeszt.

De vajon mi a tévhit, és mi a valóság? A házban, mesterséges körülmények között nevelt és tartott kisállatok mindig nagyban eltérnek szabadon élő rokonaiktól. A fehéregér nem fogja megrágni a kenyeret, ha terááriumban tartjuk, és a patkány sem terjeszt betegségeket, ha megfelelő körülmények között neveljük.

A szeretetreméltó patkány

Egyes ókori kultúrákban még szerencsehozóként tisztelték, napjainkban azonban már a nem túl szívderítő „kártevő” névvel illetik. Sokan úgy véljük, a patkány egy mindenevő, agresszív állat, s mindennek tetejébe még visszataszító is. Valójában a patkány nem különbözik sokban más rágcsálóktól. Kitűnően alkalmazkodik a környezetéhez, a jég hátán is megél.


A közhiedelemmel ellentétben nem agresszív, ha megfelelő tisztelettel bánunk vele. Természetesen önálló lényként ő sem tűri el az állatkínzást, vagy a sarokbaszorítást, de normál körülmények között kiegyensúlyozott és emberszerető.

Kevesebb törődést igényel

A közkedvelt háziállatok (kutya, macska, papagáj, és még sorolhatnánk) általában rengeteg törődést igényelnek. Az éves védőoltástól kezdve egészen a közös játékig számtalan teendőnk adódik, ha becsületesen szeretnénk gondozni házi kedvencünket. Sajnos az állatmenhelyeken élő állatok magas száma is mutatja, hogy rohanó világunkban nem ők jelentik az ideális társat.

Míg egy kutyát nem lehet bezárni a panellakásba amíg elmegyünk dolgozni, és esetenként nem hajlandó megenni az olcsóbb kutyatápot, addig a rágcsálók nagy része igénytelen, és különösebb törődés nélkül is képes optimális életvitelt folytatni.

Nem lesz a gyermekek kedvence

Gyermekeink kevesebb előítélettel bírnak, mint mi, felnőttek. Képesek ártatlanul nézni minden kisállatra, s meglátni benne a szépet akkor is, ha egy patkányról van szó. Alapvetően nem tiltott gyermek mellett patkányt tartani, de a rágcsálók olykor szeszélyes magatartása, és a gyermekek kiszámíthatatlan viselkedése miatt mégis érdemes más háziállatot választani.

Míg egy kutya eltűri, ha a gyermek a fülét cibálja, vagy éppen a szobákon át üldözi, addig egy patkány nagyobb odafigyelést igényel. Ha véletlenül meghúzzuk a farkát, rálépünk, vagy egyszerűen megijed, akkor bizony harapni is tud. Mivel a gyerekek kevésbé érzékelik a veszélyt, és nem biztos, hogy megértik a rágcsálók magatartását, hobbiállatként tartott patkányhoz csak szülői felügyelet mellett engedjük.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A férjem könyörgött egy fiúgyermekért, majd azt akarta, hogy adjam fel a karrierem

Amikor a férjem megkért, hogy vállaljunk gyermeket, azt ígérte, hogy ő marad otthon vele, mivel tudta, milyen keményen dolgoztam az ügyvédi karrieremért. De amikor a baba megszületett, teljesen megváltozott a hozzáállása, és rá akart venni, hogy adjam fel mindazt, amit felépítettem.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja