SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Házi kedvencünk- a tengerimalac

Kókai Kata [cikkei] - 2004-06-03
Néhány hasznos tipp és leírás leendő tengerimalac-tartóknak...
Házi kedvencünk- a tengerimalac

 Gyermekeink egyik nagy kedvence a kedves kis tengerimalac. Tartása nem jelent nagy költséget, kevésbé igényes, mint más, nemesített rágcsálók. Amikor egy állatkereskedésben beszerezzük kolóniánk első képviselőjét, az alábbiakra érdemes figyelmet fordítani:

  • ha az állat testén több helyen is hiányzik a szőrzet, vemhes lehet, vagy mellékvese betegségben szenved

  • az orr- és száj körül található sebek legtöbbször a hibás étrendre utalnak, de fertőzés is okozhatja

  • csak tiszta körülmények között tartott állatot vásároljunk meg, így később elkerülhetjük kedvencünk gyógyszerezését.

A kereskedésekben többször előfordul, hogy maga az eladó sincs tisztában vele, milyen nemű rágcsálót kínál. Néhány éve megvásároltam egy Zoli nevű tengerimalacot, aki másnap reggelre sikeresen világra hozott négy apró porontyot. Ha nem vagyunk jártasak a rágcsálók terén, érdemes egy hozzáértő embert is magunkkal vinni, hogy teljes biztonsággal megállapíthassuk a kiválasztott állat nemét.

Tartási körülmények

Bátran merem állítani, hogy helyes étrend, és némi odafigyelés mellet a tengerimalac egy abszolút kis igényű állat. Kis kedvencem egy 60 literes terráriumban kapott helyet, az alját kibéleltem faforgáccsal. Természetesen kisebb helyen is tarhatjuk kedvencünket. Mint a legtöbb állat tartásánál, jelen esetben is csak fantáziánk szabhat határt. Elhelyezhetjük tengerimalacunkat terráriumban is, itt azonban érdemes több dologra is odafigyelni. Célszerű lefedni, hogy más állataink, illetve nyáron a szúnyogok ne okozhassanak problémát. Ügyelni kell azonban az így keletkező páratartalomra, ugyanis rágcsálónk nem bírja a túlzott hőséget. Ha fémvázas terráriumot választunk, akár öntapadós szúnyoghálóval is lefedhetjük, így elkerülhetjük a túlmelegedést.

Etetés

A természetben a tengerimalac leginkább fűféléket fogyaszt, ezért ha tehetjük, adjunk neki gyakran szénát, lucernát, pitypangot, vagy friss füvet. Ezeket akár kisállatkereskedésekben is beszerezhetjük. Fontos azonban, hogy a fűféléket soha ne adjuk oda vizesen, mert ez könnyen puffadást okozhat, akárcsak a káposztafélék. A boltokban rengeteg magfélét kaphatunk “Tengerimalac eledel" címszó alatt, viszont jó tudni, hogy kedvencünk alapvetően nem magokkal táplálkozik, ezeket csak kiegészítőként alkalmazzuk. A fő eleség mindig zöldség legyen.

A C-vitamin szükséglet kielégítésére adhatunk egy-két szál petrezselyem zöldet, télen viszont ajánlott az üvegházi zöldségek hanyagolása, ugyanis ezeket gyakran erős vegyszerekkel permetezik. Ebben az időszakban a legbiztosabb ha házilag állítjuk elő kedvencünk eleségét, olyan összetevőkből, mint: napraforgó mag, kukorica, nyúltáp (gyógyszermentes!), esetleg búza. A kukorica adagolásával óvatosan bánjunk, ugyanis magas protein tartalma kedvencünk elhízásához vezethet. Mivel a tengerimalac hajlamos logikátlanul az összes tálkába, sőt fekhelyére is piszkítani, akár naponta többször is ki kell cserélnünk az ivóvizét!

Díszállat- és állateledel kereskedések:

Díszhalak, hüllők, rágcsálók boltja: www.rajadiszhal.hu/

Kutya-, macska-, hüllő-, rágcsálóeledel: http://www.kosaltd.hu/index.php

Díszállat- és terrarisztikai szaküzlet: http://www.madarpok.hu/trionyx/default.htm

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja