Házi kedvencünk- a tengerimalac
Gyermekeink egyik nagy kedvence a kedves kis tengerimalac. Tartása nem jelent nagy költséget, kevésbé igényes, mint más, nemesített rágcsálók. Amikor egy állatkereskedésben beszerezzük kolóniánk első képviselőjét, az alábbiakra érdemes figyelmet fordítani:
-
ha az állat testén több helyen is hiányzik a szőrzet, vemhes lehet, vagy mellékvese betegségben szenved
-
az orr- és száj körül található sebek legtöbbször a hibás étrendre utalnak, de fertőzés is okozhatja
-
csak tiszta körülmények között tartott állatot vásároljunk meg, így később elkerülhetjük kedvencünk gyógyszerezését.
A kereskedésekben többször előfordul, hogy maga az eladó sincs tisztában vele, milyen nemű rágcsálót kínál. Néhány éve megvásároltam egy Zoli nevű tengerimalacot, aki másnap reggelre sikeresen világra hozott négy apró porontyot. Ha nem vagyunk jártasak a rágcsálók terén, érdemes egy hozzáértő embert is magunkkal vinni, hogy teljes biztonsággal megállapíthassuk a kiválasztott állat nemét.
Tartási körülmények
Bátran merem állítani, hogy helyes étrend, és némi odafigyelés mellet a tengerimalac egy abszolút kis igényű állat. Kis kedvencem egy 60 literes terráriumban kapott helyet, az alját kibéleltem faforgáccsal. Természetesen kisebb helyen is tarhatjuk kedvencünket. Mint a legtöbb állat tartásánál, jelen esetben is csak fantáziánk szabhat határt. Elhelyezhetjük tengerimalacunkat terráriumban is, itt azonban érdemes több dologra is odafigyelni. Célszerű lefedni, hogy más állataink, illetve nyáron a szúnyogok ne okozhassanak problémát. Ügyelni kell azonban az így keletkező páratartalomra, ugyanis rágcsálónk nem bírja a túlzott hőséget. Ha fémvázas terráriumot választunk, akár öntapadós szúnyoghálóval is lefedhetjük, így elkerülhetjük a túlmelegedést.
Etetés
A természetben a tengerimalac leginkább fűféléket fogyaszt, ezért ha tehetjük, adjunk neki gyakran szénát, lucernát, pitypangot, vagy friss füvet. Ezeket akár kisállatkereskedésekben is beszerezhetjük. Fontos azonban, hogy a fűféléket soha ne adjuk oda vizesen, mert ez könnyen puffadást okozhat, akárcsak a káposztafélék. A boltokban rengeteg magfélét kaphatunk “Tengerimalac eledel" címszó alatt, viszont jó tudni, hogy kedvencünk alapvetően nem magokkal táplálkozik, ezeket csak kiegészítőként alkalmazzuk. A fő eleség mindig zöldség legyen.
A C-vitamin szükséglet kielégítésére adhatunk egy-két szál petrezselyem zöldet, télen viszont ajánlott az üvegházi zöldségek hanyagolása, ugyanis ezeket gyakran erős vegyszerekkel permetezik. Ebben az időszakban a legbiztosabb ha házilag állítjuk elő kedvencünk eleségét, olyan összetevőkből, mint: napraforgó mag, kukorica, nyúltáp (gyógyszermentes!), esetleg búza. A kukorica adagolásával óvatosan bánjunk, ugyanis magas protein tartalma kedvencünk elhízásához vezethet. Mivel a tengerimalac hajlamos logikátlanul az összes tálkába, sőt fekhelyére is piszkítani, akár naponta többször is ki kell cserélnünk az ivóvizét!
Díszállat- és állateledel kereskedések:
Díszhalak, hüllők, rágcsálók boltja: www.rajadiszhal.hu/
Kutya-, macska-, hüllő-, rágcsálóeledel: http://www.kosaltd.hu/index.php
Díszállat- és terrarisztikai szaküzlet: http://www.madarpok.hu/trionyx/default.htm
Közösségi hozzászólások: