SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Házi kedvencünk- a tengerimalac

Kókai Kata [cikkei] - 2004-06-03
Néhány hasznos tipp és leírás leendő tengerimalac-tartóknak...

 Gyermekeink egyik nagy kedvence a kedves kis tengerimalac. Tartása nem jelent nagy költséget, kevésbé igényes, mint más, nemesített rágcsálók. Amikor egy állatkereskedésben beszerezzük kolóniánk első képviselőjét, az alábbiakra érdemes figyelmet fordítani:

  • ha az állat testén több helyen is hiányzik a szőrzet, vemhes lehet, vagy mellékvese betegségben szenved

  • az orr- és száj körül található sebek legtöbbször a hibás étrendre utalnak, de fertőzés is okozhatja

  • csak tiszta körülmények között tartott állatot vásároljunk meg, így később elkerülhetjük kedvencünk gyógyszerezését.

A kereskedésekben többször előfordul, hogy maga az eladó sincs tisztában vele, milyen nemű rágcsálót kínál. Néhány éve megvásároltam egy Zoli nevű tengerimalacot, aki másnap reggelre sikeresen világra hozott négy apró porontyot. Ha nem vagyunk jártasak a rágcsálók terén, érdemes egy hozzáértő embert is magunkkal vinni, hogy teljes biztonsággal megállapíthassuk a kiválasztott állat nemét.

Tartási körülmények

Bátran merem állítani, hogy helyes étrend, és némi odafigyelés mellet a tengerimalac egy abszolút kis igényű állat. Kis kedvencem egy 60 literes terráriumban kapott helyet, az alját kibéleltem faforgáccsal. Természetesen kisebb helyen is tarhatjuk kedvencünket. Mint a legtöbb állat tartásánál, jelen esetben is csak fantáziánk szabhat határt. Elhelyezhetjük tengerimalacunkat terráriumban is, itt azonban érdemes több dologra is odafigyelni. Célszerű lefedni, hogy más állataink, illetve nyáron a szúnyogok ne okozhassanak problémát. Ügyelni kell azonban az így keletkező páratartalomra, ugyanis rágcsálónk nem bírja a túlzott hőséget. Ha fémvázas terráriumot választunk, akár öntapadós szúnyoghálóval is lefedhetjük, így elkerülhetjük a túlmelegedést.

Etetés

A természetben a tengerimalac leginkább fűféléket fogyaszt, ezért ha tehetjük, adjunk neki gyakran szénát, lucernát, pitypangot, vagy friss füvet. Ezeket akár kisállatkereskedésekben is beszerezhetjük. Fontos azonban, hogy a fűféléket soha ne adjuk oda vizesen, mert ez könnyen puffadást okozhat, akárcsak a káposztafélék. A boltokban rengeteg magfélét kaphatunk “Tengerimalac eledel" címszó alatt, viszont jó tudni, hogy kedvencünk alapvetően nem magokkal táplálkozik, ezeket csak kiegészítőként alkalmazzuk. A fő eleség mindig zöldség legyen.

A C-vitamin szükséglet kielégítésére adhatunk egy-két szál petrezselyem zöldet, télen viszont ajánlott az üvegházi zöldségek hanyagolása, ugyanis ezeket gyakran erős vegyszerekkel permetezik. Ebben az időszakban a legbiztosabb ha házilag állítjuk elő kedvencünk eleségét, olyan összetevőkből, mint: napraforgó mag, kukorica, nyúltáp (gyógyszermentes!), esetleg búza. A kukorica adagolásával óvatosan bánjunk, ugyanis magas protein tartalma kedvencünk elhízásához vezethet. Mivel a tengerimalac hajlamos logikátlanul az összes tálkába, sőt fekhelyére is piszkítani, akár naponta többször is ki kell cserélnünk az ivóvizét!

Díszállat- és állateledel kereskedések:

Díszhalak, hüllők, rágcsálók boltja: www.rajadiszhal.hu/

Kutya-, macska-, hüllő-, rágcsálóeledel: http://www.kosaltd.hu/index.php

Díszállat- és terrarisztikai szaküzlet: http://www.madarpok.hu/trionyx/default.htm

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja