SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Állatok a gyógyításban

Családinet [cikkei] - 2004-07-20
Közismert a házi állatok (kutyák, cicák, teknősök, madarak, hörcsögök...) jótékony hatása az ember közérzetére, a gyerek felelősségtudatára. De most már azt is tudjuk, hogy Blöki gyógyítani is képes. Persze nem kézrátétellel...

Az állatok gyógyító erejének elsősorban a pszichológiában veszik hasznát. Leggyakrabban gyermekek kezelése, fizikai rehabilitáció, és beszéd terápia alkalmával használják a kisállatokat, vagy csak úgy, házilag. Ki tudna ellenállni egy okos, meleg barna szempárnak, nagy adag szőrnek és ragaszkodásnak?

Az állatok jótékony hatását a gyógyulásra előszőr a Washiongtoni Szt. Erzsébet Kórház fedezte fel 1919-ben. A házi kedvencek bevonása azóta a gyógyulásb egyre népszerűbb eljárás.

Az állatokat alapvetően két fajta terápiába vonják be a pszichológusok. Az egyik az AAT (Animal Assisted Therapy), az úgy nevezett "állati részvétellel támogatott terápia". A terápia lényege, hogy pozitív ember-állat interakciókat hoz létre. A másik módszer az AAA (Animal Assisted Activities), ami kevésbé célorientált, terapeuta függő: inkább az állatra van bízva a dolog. AAA- gyakorlatilag rendszeres látogatást jelent egy "terapeuta állattól.".



AAT esetén az együtt eltöltött időnek, tevékenységnek célja, oka van. Pl. "egy molesztált gyermeknek megmutatja a megfelelő, kedves és gyöngéd érintés értékét, mibenvoltát. A hiperaktív, figyelemzavartól szenvedő gyermekeknek megmutatja a szociálisan elfogadott viselkedési normákat, megtanítja fegyelmezni magát."- mesélte el Dr Currin, aki Fahély nevű spánieljével javítja a terápiára szorulók közérzetét, és rója rendszeresen az árvaházakba, valamint öregek otthonába vezető utakat. "Igaz, hogy az AAT elsősorban a gyermekeknél segít, de nem kizárólagosan. Kitünű megoldást jelenthet egy házi kedvenc ha valakinek több mozgásra van szüksége. Az idős emberek is szívesen leviszik sétálnia kutyust." A házi állatok a depresszóban szenvedőkön is segíteni tudnak. Az állatok ezen jótékony hatását úgy fedezték fel, hogy a kutyák vezette vakok depressziója is eltünt a kutya megjelenésével, nem csak a helyhezkötöttségük.

Dr. Currin szerint azonban mégis a legnagyobb előnye kisállatokkal megtámogatni a hagyományos pszichológiai üléseket az az, hogy a közvetlen kapcsolat így hamarabb létrejön a terapeuta és a kliens között. "Ezáltal az egész folyemet felgyorsul. Könnyebben megnyílnak."

A házi állatokat használó terapeuták nemcsak a módszerből kapnak képzést, hanem az állattal is megtanítják őket bánni.

forrás: www.harmonet.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja