SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mivel etessük kedvenceinket?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-11-17
A tévében számtalan reklám hangsúlyozza, hogy kedvenceink számára nem elegendő, sőt, akár káros is lehet a házi koszt.
Mivel etessük kedvenceinket?

De vajon tényleg rövidebb életet élnek azok a háziállatok, akik nem kizárólag méregdrága tápokon élnek? És egyáltalán, minden egyéb teendő nélkül is elegendő, ha megvesszük kisállataink számára az előírt tápokat? Minden gazdi szeretné, hogy kedvencei hosszú, egészséges életet éljenek, ehhez azonban elengedhetetlen a kedvenceink által fogyasztott tápok összetételének megismerése.

A jó minőségű állateledelek kifejlesztése hosszú ideig tart, és számtalan kísérlet során derül ki, ilyen alapanyag keverék kerülhet bele az egyes tápokba, konzervekbe. Ezért is hallhatjuk nem egyszer a „teljes és kiegyensúlyozott szlogent, melynek jelentése, hogy a táplálékba megfelelő mennyiségben és arányban kizárólag olyan összetevők kerültek, melyek kedvenceink számára hasznosak.

Tápanyagok tesztelése

A boltok polcain látható tápok forgalomba kerülését számtalan teszt előzi meg. Ennek során ellenőrzik, hogy az egyes összetevők (pl. hús, gabonafélék) milyen hatással vannak az állatok szervezetére. Egyes esetekben ún. takarmányozási tesztet végeznek. Az előbbi teszt során mintegy fél éven keresztül a megtervezett táppal etetik, s állandó orvosi felügyelet mellett vizsgálják, hogy az adott táp fedezi-e kedvenceink szükségletét.

Sokszor azonban állatkísérletektől mentesen derítenek fényt a tápok minőségére. Ez esetben kedvenceink életkorának megfelelő tápanyag igényét veszik figyelembe (hasonló módon, mint az emberek számára készülő multivitamin készítményeknél), s ez alapján állítják össze az eledelt.

Alapanyagok, etetés

Aki egyszerre tart kutyát és macskát, az tudhatja, hogy kedvencei nem válogatnak az egyes eledelek között. A macska szó nélkül elfogyasztja a kutyatápot, és ez fordítva is igaz. A hasonló, felcserélt tápanyag azonban nem használ egyik állatnak sem, hiszen egy kutyának teljesen más a tápanyag igénye, mint egy macskának.

Nem egyszer látjuk feltűntetve az eledelek csomagolásán, a „halas”, „csirkés”, vagy éppen „marhahússal” jelzést. Minden gazdi elgondolkodott már azon, hogy a termékek vajon tényleg tartalmazzák-e ezeket az összetevőket, és ha igen, milyen mennyiségben. Az eledelek csomagolásán az egyes összetevőket mennyiségi sorrendben tüntetik fel, tehát az első helyen álló alapanyagból tartalmazza a legtöbbet.

Ugyan ezt elfelejtik megemlíteni a száraz tápok csomagolásán, de ezek a termékek vizet vonnak el kedvencünk szervezetéből, így célszerű egy kevés vízzel meglocsolva adni háziállatainknak. A jobb minőségű termékek egyáltalán nem tartalmaznak az állatok számára fölösleges anyagokat (pl. tartósítószert), illetve a garantált összetétel felirattal ellátott tápok megfelelnek a hatóságilag előírt követelményeknek.

Mindent összevetve a boltokban kapható tápok kifejezetten előnyösek házi kedvenceink számára. A házi koszttal ellentétben nem tartalmaznak olyan anyagokat, melyek megterhelhetik az állatok szervezetét. A több évtizedes kutatásnak köszönhetően ma már garantált, hogy kizárólag életkoruknak és tápanyag igényüknek megfelelő összetételű táplálékot kapnak.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja