SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen háziállatot tartsunk?

Kókai Kata [cikkei] - 2004-03-18
Mindenkinek vannak kedvenc állatai. Ők is élőlények, melyeket nem lehet eldobni, ha rájuk untunk. Fontos, hogy lehetőségeinkhez mérten válasszuk ki házi kedvencünket, így a későbbiekben nem nehezítjük meg saját dolgunkat.
Cikksorozatunkban hasznos tanácsokat kaphatnak a legkedveltebb háziállatok tartásáról, gondozásáról, s a felmerülő költségekről, így könnyebben eldönthetik, mely fajból kerüljön ki a család kedvence.
Milyen háziállatot tartsunk?

A teknősök

  

Magyarországon már nem számít különlegességnek, ha valaki teknőst tart. Mára az egyik legkedveltebb háziállattá vált, s nem sok emberrel találkozhatunk, aki ne hallott volna még az egyik legelterjedtebb fajról, az ékszerteknősről. A vízben élő teknősök fajtájához tartozik, s nem igényel különösebb gondoskodást. Ha sikerül kialakítanunk a számára ideális környezetet, akkor már az etetésen, és a havonta esedékes takarításon kívül nincs is más dolgunk, minthogy csodáljuk házi kedvencünk fejlődését.

 

Milyen teknőst válasszunk?

 

A választásnak két nagyon fontos szempont szerint kell történnie. Először is el kell dönteni, mennyi pénzt és helyet tudunk szánni kis kedvencünkre. A szárazföldi teknősök jóval drágábbak, mint vízben élő társaik, nem beszélve méreteikről, és igényeikről, tehát csak az esetben válasszunk ilyen fajt, ha legalább 4 nM szabad helyet tudunk biztosítani számukra akár a lakásban, akár kinn, a szabadban.

A vízben élő társaik kevésbé igényesek, egy jól kialakított terráriumon kívül nem igényelnek nagyobb mozgásterületet, s méretük is jóval kisebb, mint szárazföldi rokonaiké. Akár méret szerint is megválaszthatjuk leendő teknősünket, hiszen fajtól függően 9 cm-től (déli ékszerteknős), akár 66 cm-ig (keselyűteknős) is megnőhetnek.

 

A teknősök tartása

 

Elterjedt az a téves közhiedelem, hogy a teknősök mindent kibírnak, mindegy, hogy hol tartjuk őket. Igaz, hogy nem a legkényesebb állatok, de semmiféleképpen ne tartsuk őket műanyag kádban, mert teknősünk nem lesz hosszú életű. A különböző díszállat kereskedésekben már nagyon olcsón kaphatunk terráriumot. Ennek a méretét a teknős nagyságának megfelelően kell kiválasztani:

Akvárium hossza = kifejlett teknős páncélhossza x 5 cm

Akvárium szélessége = kifejlett teknős páncélhossza x 3 cm

A mélység legyen nagyjából 30-40 cm, ez ideális a teknősök számára. Mivel a vízi teknősöknek szükséges a fény az egészséges páncélnövekedéshez, mindenféleképpen szükséges a világítás, és természetesen egy napozórész, ahol kedvükre sütkérezhetnek. Fontos, hogy ne legyen nagyobb a szárazterület, mint a terrárium egyharmada.

 

Mivel etessünk egy teknőst?

 

Fontos, hogy teknősünk megkapja a számára szükséges vitaminokat, melyeket a természetben is a táplálékából szerez meg. Az alábbi a teknősök természetes étrendje:

 

Állati eredetű ételek:

  • Tubifex
  • légy
  • tücsök
  • csiga
  • pók
  • garnélarák / tüskés bolharák
  • szív mix

Növényi eredetű ételek:

  • saláta
  • alma
  • szőlő
  • spenót
  • káposztalevél
  • sárgalépa
  • vízinövények

A díszállat kereskedésekben szinte bármit megtalálhatunk, amire csak szüksége lehet egy teknősnek. Egy jó tanács: teknőseinknek hetente adjunk halat (liofilizáltat, vagy élőt), hogy páncéljuk kemény és ellenálló maradjon.

 

Hol vásároljunk teknőst?

 

A választék igen nagy, lépten-nyomon találhatunk olyan díszállat kereskedést, ahol teknőst árulnak, azonban néhány fontos szempontot mindenképpen vegyünk figyelembe, nehogy fertőzött teknőst vásároljunk.

Ne vegyük meg a teknőst, ha

 

  • ferdén úszik
  • a szeme be van dagadva
  • láthatóan piszkos vízben tartották
  • nagyon puha a páncélja

 

Hasznos linkek

 

www.teknos.hu

www.teknos.lap.hu

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja