SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karácsony és macskáink

Kókai Kata [cikkei] - 2004-12-09
A karácsony macskánk számára is csak egy ugyanolyan nap, mint a többi. Ám számunkra sok kellemetlenséget okozhat, ha megfeledkezünk négylábúnkról.
Karácsony és macskáink

 

Felcsillannak az első ünnepi díszek, felcsillan macskánk szeme is, akár a mágnes, úgy vonzza a számtalan, szebbnél szebb dísz. Az ünnepi előkészületek, az ajándékvásárlás, sütés-főzés gyakran elfeledteti velünk házi kedvenceinket, akik jobb híján rosszalkodással, szomorú szemekkel és korgó gyomorral igyekeznek felhívni magukra a figyelmet.

 

Persze terráriumban tartott hüllők (pl. teknős) nem tesznek kárt az ünnepi vacsorában, ám macskánk hajlamos belekóstolni az asztalon felejtett ünnepi falatokba. Ez persze nem csak a gazdi ünnepi hangulatát, de macskánk gyomrát is tönkre teheti. Igaz, hogy a legtöbb cica válogatós, és a húst értékesebb falatnak találja, mint az édességet, mégis érdemes odafigyelni rá, hiszen a csokoládé-, sütemény- vagy szaloncukor komoly károkat tehet a gyomrában.

 

Azt se felejtsük el, hogy nem tudja kinyitni az édességek csomagolását (szaloncukor, muffin), s előfordulhat, hogy ezzel együtt fogyasztja el, ami komoly problémákhoz vezethet. Megelőzésképpen érdemes megfogadni néhány jó tanácsot:

 

  • Az édességeket mindig zárható dobozban tartsuk, a szaloncukor pedig a fenyő felsőbb ágaira kerüljön!
  • Bármilyen kérlelően is néz kedvencünk, egyetlen falat édességet se adjunk neki, a saját érdekében!
  • Magyarországon a legtöbben halászlét, s más halételeket fogyasztanak karácsonykor. A maradékot mindig válogassuk ki, mielőtt macskánknak adnánk; a szálka az ő torkán is könnyen megakadhat!
  • A karácsonyfaégők vezetékét takarjuk le, vagy magasra akasszuk, mert macskánk játék közben akár véletlenül is eltépheti/megrághatja.
  • Az alsó ágakra ne kerüljön semmi olyan dísz, amely kárt tehet kedvencünkben (törékeny üveggömb, szaloncukor, szúrós díszek).

 

Érdemes már néhány nappal az ünnepek előtt megvenni kedvencünk számára az eledelt, macskafüvet, esetleg tejet, így nem kell aggódnunk, hogy macskánk mit egyen.

 

Kutyák esetében bonyolultabb a helyzet, esetükben nagyobb elővigyázatosságra van szükség. Nagyobb termetük miatt érdemes a karácsonyfát rögzíteni, hogy fel ne borítsák, illetve állványra is helyezhetjük, hogy ne érjék el a díszeket.

 

Persze a legfontosabb, hogy a szeretet ünnepén is ugyanúgy gondoskodjunk róluk, mint az év többi napján. Némi törődéssel megelőzhetjük a kellemetlenségeket.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja