Élősködő nélküli háziállatokat!
A bolhásság nemcsak kedvencünknek kellemetlen, hanem a gazdának is. A bolhák veszélyt jelentenek az emberre is, különösképpen a gyerekekre.
A bolhák körülbelül egy hónapig élnek, de nagyon gyorsan szaporodnak. Naponta akár 50 petét is lerak a nőstény, tehát ha utánaszámolunk, akkor rájöhetünk, hogy 10 nőstény akár 15 000 petét is rakhat! Óriási szám.
Hogyan is jutnak a bolhák az állatokba?
A kifejlett bolhák egyszerűen ráugranak az áldozatra: kutyára, macskára, emberre. Nem telik el pár perc, és máris szívják a vért. 48 órán belül lerakják az első petéket, amelyek leesnek a gazdaállatról, és a környezetbe kerülnek. A peték néhány nap alatt kikelnek, lárvákká alakulnak. Mivel nem szeretik a fényt, sötét helyekre menekülnek: szőnyegbe, kárpitba, padlórésekbe. Emiatt nehezen vesszük észre őket. A lárvák gubót szőnek, majd ebből kibújnak a kifejlett bolhák. Semmi más dolguk nincs, mint várni az áldozatot, és ráugrani. A bolha képes akár 30 cm-t is ugrani.
Miként szaporodnak el a lakásban?
A házi kedvenc szőréről szétszórja, amerre csak jár a lakásban: kanapé, szőnyeg, ágy. Hozzá kell tenni a szaporaság miatt, hogy ha állatunkban 5 bolha van, akkor az azt jelenti, hogy a lakásban 95!
Hogyan szabaduljunk meg tőlük?
Ha csak az állatról távolítjuk el az élősködőket, azzal még nem oldottuk meg a problémát, ugyanis a környezetben ott maradnak a peték, tehát rövidesen állatunk is visszafertőződik.
A lakásból porszívózás útján a lárváknak csak az 50%-át tudjuk elpusztítani. Mindenképp kell alkalmaznunk valamilyen bolhaellenes szert.
Legfontosabb a megelőzés!
Figyeljünk állatunkra! A bolhásság legelső jele a vakarózás. Az állat harapdálja, nyalogatja magát, ha bolhás. A testén fekete apró pöttyöket észlelhetünk, ami nem más, mint a bolha ürüléke.
Fontos, hogy kezelésbe vegyük kisállatunkat. Olyan bolhaellenes készítményt alkalmazzunk, ami gyorsan elpusztítja az élősködőket. Otthonunk tisztítására pedig olyan szert, amely a petéket is kiírtja. Ha túl vagyunk a nehezén, akkor fordítsunk nagy gondot a fertőzés megakadályozására. Kezeljük kedvencünket rendszeresen, egész évben. Kérjünk tanácsot szakembertől. Sokféle készítmény kapható, de tudni kell, hogy nem mindegyik hatásos.
Közösségi hozzászólások: