SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Élősködő nélküli háziállatokat!

Singola Edit [cikkei] - 2008-09-02
Kisállatainkban a leginkább elterjedt, mindenhol problémát okozó élősködők: a bolhák.
A bolhásság nemcsak kedvencünknek kellemetlen, hanem a gazdának is. A bolhák veszélyt jelentenek az emberre is, különösképpen a gyerekekre.
Élősködő nélküli háziállatokat!
A bolhacsípés viszketést okoz, ami bőrkiütéshez és bőrgyulladáshoz vezethet. Ezért fontos, hogy többet tudjunk a kellemetlen élősködőkről, hogy megelőzhessük a megtelepedésüket.  Rendkívül apró méretük miatt ugyanis nehéz észrevenni őket, de még nehezebb kiírtani.

A bolhák körülbelül egy hónapig élnek, de nagyon gyorsan szaporodnak. Naponta akár 50 petét is lerak a nőstény, tehát ha utánaszámolunk, akkor rájöhetünk, hogy 10 nőstény akár 15 000 petét is rakhat! Óriási szám.

Hogyan is jutnak a bolhák az állatokba?

A kifejlett bolhák egyszerűen ráugranak az áldozatra: kutyára, macskára, emberre. Nem telik el pár perc, és máris szívják a vért. 48 órán belül lerakják az első petéket, amelyek leesnek a gazdaállatról, és a környezetbe kerülnek. A peték néhány nap alatt kikelnek, lárvákká alakulnak. Mivel nem szeretik a fényt, sötét helyekre menekülnek: szőnyegbe, kárpitba, padlórésekbe. Emiatt nehezen vesszük észre őket. A lárvák gubót szőnek, majd ebből kibújnak a kifejlett bolhák. Semmi más dolguk nincs, mint várni az áldozatot, és ráugrani. A bolha képes akár 30 cm-t is ugrani.

Miként szaporodnak el a lakásban?

A házi kedvenc szőréről szétszórja, amerre csak jár a lakásban: kanapé, szőnyeg, ágy. Hozzá kell tenni a szaporaság miatt, hogy ha állatunkban 5 bolha van, akkor az azt jelenti, hogy a lakásban 95!

Hogyan szabaduljunk meg tőlük?

Ha csak az állatról távolítjuk el az élősködőket, azzal még nem oldottuk meg a problémát, ugyanis a környezetben ott maradnak a peték, tehát rövidesen állatunk is visszafertőződik.

A lakásból porszívózás útján a lárváknak csak az 50%-át tudjuk elpusztítani. Mindenképp kell alkalmaznunk valamilyen bolhaellenes szert.  

Legfontosabb a megelőzés!

Figyeljünk állatunkra! A bolhásság legelső jele a vakarózás. Az állat harapdálja, nyalogatja magát, ha bolhás. A testén fekete apró pöttyöket észlelhetünk, ami nem más, mint a bolha ürüléke.  

Fontos, hogy kezelésbe vegyük kisállatunkat. Olyan bolhaellenes készítményt alkalmazzunk, ami gyorsan elpusztítja az élősködőket. Otthonunk tisztítására pedig olyan szert, amely a petéket is kiírtja. Ha túl vagyunk a nehezén, akkor fordítsunk nagy gondot a fertőzés megakadályozására. Kezeljük kedvencünket rendszeresen, egész évben. Kérjünk tanácsot szakembertől. Sokféle készítmény kapható, de tudni kell, hogy nem mindegyik hatásos.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja