SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekbiztonsági rendszerek használata személygépkocsikban!

Pető Attila [cikkei] - 2007-12-05
2007. áprilisában megváltozott a KRESZ, jelentősen átfogalmazva a gyermekek biztonságos utaztatásával kapcsolatos pontokat.

Eleve új fogalomként került a rendszerbe a „gyermekbiztonsági rendszer”, hiszen egyre több modern járműbe építenek bele gyárilag ilyen eszközöket.

A képen a személygépkocsi hátsó üléséből alakítható ki egy négypontban rögzíthető gyermekülés megoldás. Ezt hívjuk „integrált gyermekbiztonsági rendszernek”.

Természetesen továbbra is használhatók az utólag beszerelhető, biztonsági övvel rögzíthető gyermekülések. Ezt nevezzük „nem integrált gyermekbiztonsági rendszernek”.

A szabályozás a következőket írja elő személygépkocsik esetében:

  • A személygépkocsi első ülésén 150 cm-nél kisebb gyermek csak menetiránnyal szemben beszerelt gyermekülésben – azaz háttal – szállítható, de csak ha nincs légzsák, vagy azt kikapcsoltuk!
    (A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 2-3 éves kor felett az első ölésben nem helyezhetünk el gyermeket, mivel háttal nem fér el a gyermekülésben.)

    150 cm felett életkortól függetlenül a jármű első és hátsó ülésben is ülhet gyermek! (A statisztikák szerint Magyarországon az átlag gyermekek 11-12 éves korban elérik ezt a magasságot!)

     
  • A személygépkocsi hátsó ülésén 3 év alatt gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben szállítható!
    Ha olyan régi kialakítású járművel rendelkezünk, amiben hátul nincs öv, így a gyermekülés sem rögzíthető, 3 év alatt NEM szabad gyermeket szállítani!
    (Kivéve az előző pontban írt lehetőség az első ülésen.)

     
  • A személygépkocsi hátsó ülésén a 3 év feletti de 135 cm-nél kisebb gyermek szintén csak gyermekbiztonsági rendszerben szállítható.
    Ebben az esetben azonban kivétel az a jármű, amibe nem lehet beszerelni az ülést, itt ez a gyermek a hátsó ülésen rögzítés nélkül is utaztatható.

     
  • A személygépkocsi hátsó ülésén a 135 centinél nagyobb gyermek a biztonsági övvel rögzítve is szállítható, ha az a testméretéhez igazítható! Vagy ülésmagasító alkalmazásával, vagy pedig állítható öv segítségével.
    A biztonságos rögzítés három pontos övvel történjen, mivel a derékövek használata súlyos gerincsérülésekhez vezethet.

Példa egy újonnan vásárolt utas oldali légzsákkal rendelkező személygépkocsi esetén:

  • Első ülésen háttal kb. 3 éves korig akkor szállítható gyermekülésben a gyermek, ha kikapcsoltuk a légzsákot. Egyébként csak 150 cm felett ültethetünk gyereket ide.
  • A hátsó ülésen 135 cm magasságig kötelező a gyermekülés. 135 cm felett elegendő a hárompontos állítható övvel rögzíteni a srácot.

Példa egy 20 éves Trabantra, amelyben nincs hátul biztonsági öv:

  • Első ülésen háttal kb. 3 éves korig akkor szállítható gyermekülésben a gyermek, egyébként csak 150 cm felett ültethetünk gyereket ide.
  • A hátsó ülésen 3 év alatt nem vihetünk gyermeket!
    3 év felett pedig rögzítés nélkül akár négyet is, ha 10 évnél kisebbek, mivel ez a mondat továbbra is szerepel a KRESZ-ben:

Két 10 éven aluli gyermeket - ha az általuk elfoglalt ülésen a gyermekbiztonsági  rendszer használata nem kötelező - egy személynek kell tekinteni.

A gyermekbiztonsági rendszerrel kapcsolatos részletes szabályozás itt olvasható: http://www.jogsicentrum.hu/kresz2007.html

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja