SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mégis külön szobában kéne altatni a babákat?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-06-10
Az egyik leginkább sarkalatos kérdés az első gyermeküket váró szülők számára a babájuk altatásának módja. Egy szobában aludjanak, vagy tegyék a kicsit külön? Ha ez utóbbi, akkor a kezdetektől, vagy csak néhány hónap elteltével? Esetleg vegyék maguk mellé az ágyba? Az egymásnak ellentmondó szakmai ajánlások sem könnyítik meg a bizonytalan szülők dolgát.

Alig egy éve adta ki az Amerikai Gyermekorvosi Akadémia a legújabb ajánlását arról, hogy a csecsemőket minimum hat hónapig, de ha lehetséges, egy évig altassuk a saját hálószobánkban. Most azonban, úgy tűnik, új szelek fújnak: egy 230 anya bevonásával készült kutatás szerint mégis jobb a babáknak külön – adta hírül a Popsugar

A kutatás vezetője, a pennsylvaniai Dr. Ian Paul együtt és külön alvó családokat egyaránt vizsgált. Úgy tapasztalta, hogy 4 hónapos korukban az egyedül alvó babák átlagosan 45 perccel hosszabb egybefüggő alvásra voltak képesek, mint a szüleik hálószobájában lakó társaik, ám ebben az életkorban az alvás összes mennyisége között nem talált számottevő különbséget. 9 hónaposan azonban a külön alvó gyerekek már egész éjjelre vetítve is 40 perccel többet tudtak pihenni.

A kutató az eredmények tükrében azt javasolja, hogy legkésőbb féléves korban költöztessük át a babát a saját szobájába. Mint mondja, az egy helyiségben alvást főleg a bölcsőhalál elkerülése érdekében szokták javasolni, ennek valószínűsége azonban 6 hónapos kor után már igen csekély. Annál több problémát okozhat azonban a kevés alvás.

„A nem kielégítő éjszakai pihenés a későbbiek során elhízáshoz és alvászavarokhoz vezethet, ráadásul a szülőkre is rossz hatással van. Sok gyerekorvos és egyéb szakértő kérdőjelezi meg a közös szoba ajánlását, mivel a babák életének második félévében megjelenik a szeparációs szorongás. Ebben az életkorban nagyon nehéz lehet megváltoztatni az alvás helyét. A túl hosszú várakozás rövid és hosszú távon egyaránt negatívan befolyásolja a szülők és a gyermekek alvásának minőségét.” – nyilatkozta.

Azon túl, hogy a külön szoba véleménye szerint a stabilabb esti rutint is elősegíti, az orvos úgy találta, hogy az így altatott gyerekek éjszaka kisebb valószínűséggel járnak át a szüleik ágyába.

Az ellenzők szerint a kutatás értékéből némiképp levon, hogy a résztvevők száma viszonylag alacsony volt, és a csecsemők közvetlen megfigyelése helyett kizárólag az anyák beszámolóira alapozott. Így azok az esetek, amikor a baba felébredt a másik szobában, majd észrevétlenül vissza is aludt, nem kerültek rögzítésre.

A vizsgálat arra az esetre sem tért ki, amikor a baba a testvéreivel aludt egy szobában.

Hogyan altassa hát a kisbabáját a tanácstalan szülő? Tényleg bölcsőhalál kockázatának teszi ki, ha együtt alszik vele? Vagy éppen ezáltal védi meg tőle?
A tanácsok évről-évre változnak. Jó, ha már a gyermek születése előtt van véleményünk a témáról, de ne féljünk rugalmasak lenni, és változtatni, ha az élet úgy hozza. Ne erőltessük az együttalvást a kötődő nevelés jegyében, ha a baba sokkal nyugodtabb külön, de ne is féljünk magunk mellé venni, ha a közelségünkre vágyik. A lényeg, hogy olyan megoldást találjunk, amely által lehetőleg az egész család viszonylag nyugodt alvását biztosítani tudjuk.

Fotó: sunflair / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja