SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Apák - külön aludjanak?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-04-17
Szülés után fogós a kérdés, a sokat dolgozó családfenntartó vajon hogyan pihenhet egy kisbaba mellett? Hozzászokik, vagy költözzön külön szobába?

Az apa, aki először férfiként, majd férjként, végül apaként segíti társát a mindennapokban, elengedhetetlen szerepet kap a gyermek életében. Akár fiú, akár lány gyermeke születik, ő a család feje, a biztonság megtestesítője.

Bár hazánkban még nem túl népszerű a szokás, de Amerikában már régóta ünneplik nem csak az édesanyák, de az apák napját is, június harmadik vasárnapján. Az édesapák többsége ma már születése pillanatától ismeri gyermekét. Részt vesz a szülésre felkészítő tanfolyamokon, majd támogatja partnerét a szülőszobában, hogy végül elsőként láthassa meg gyermekét. E különleges kapcsolat semmihez sem fogható.

Amikor eljön a hazatérés örömteli pillanata, s újra munkába áll, akkor merül fel a kérdés, vajon hogyan piheni ki magát, ha egy szobában alszik az éjszakánként többször is felsíró újszülöttel? Bár sok édesapa maga is szívesen gondjába veszi az apró gyermeket, mégis sokszor az ideiglenes különköltözést választják a szülők. Az édesapa elfoglal egy másik szobát addig, amíg gyermeke már végigalussza az éjszakát.

Lakótelepi lakásokban némileg könnyebb a helyzet. A falak vékonyabbak, de a babafigyelő készülékek is segíthetnek, ha külön szobában alszik a baba. Persze az édesanyák csekély része hajlandó gyermekét külön szobában elhelyezni - hiszen mindenki szeretné a pici minden levegővételét, mozdulatát figyelemmel követni. Ha az édesapa valóban nem tudja kipihenni magát a gyermek miatt, akkor is figyelembe kell vennünk, hogy a különköltözés nem biztos, hogy a legjobb megoldás. Hiszen egyes babák néhány hónap után végigalusszák az éjszakát, mások viszont egy éves korukban is felébredhetnek.

Természetesen az is érthető, hogy az édesanya az újszülöttel egy másik szobát foglal el, hiszen ilyenkor szinte kivétel nélkül az apuka a családfenntartó. Sajnos a bizonytalan munkahelyek miatt sokan félnek megélhetési forrásuk elvesztésétől, s ezért választják a biztos pihenési lehetőséget. Mégis, érdemes átgondolni, és megszabni egy határt, meddig is alszik külön az édesapa, hiszen az "elzárkózás" szokássá válhat, s megronthatja a kapcsolatot. Tegyünk egy próbát, előbb-utóbb az apuka fel sem ébred a sírásra - vagy átáll egy másik alvási módszerre.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja