SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A légzésfigyelőkről

Szlanyinkáné Lévai Heléna [cikkei] - 2011-09-23
Minden leendő anyukában felmerül egyszer a kérdés: vegyen-e légzésfigyelőt? (Ez általában a születés közeledtével tűnik egyre aktuálisabb megbeszélnivalónak.) A leendő anyukák ezután általában bevonják a kérdéskörbe a leendő apukát, így már ketten tanácstalanok (miután apukának el lett magyarázva, mi fán is terem a légzésfigyelő).
A légzésfigyelőkről

Magyarországon a bölcsőhalál ritkának számít - és bár a kiváltó ok egészen pontosan nem azonosítható be (többek között ettől is olyan félelmet keltő a dolog), a hajlamosító tényezők közül egyre több válik ismertté.

Ilyenek például a kismama dohányzása (a passzív is), a túl puha matrac vagy helytelen ágyazás (puha párnákkal illetve takarókkal van körbevéve a baba), a hason fekvő alvási helyzet, a matrac higiéniájának hiányosságai (pl. penész), a gyomortartalom visszajutása (“bukás”), a koraszülöttség illetve ikerterhesség (az alacsony születési súly és fejletlen légzőközpont miatt), rossz szociális körülmények, de veleszületett rendellenességek is közrejátszhatnak (és természetesen növeli a rizikófaktort, ha ezek kombinációja fordul elő).

A veszély nagyobb lehet éjszaka, alvás alatt, illetve túlöltöztetett, vagy náthás csecsemőknél. Egyes vizsgálatok szerint a fiúknál gyakoribb, mint a lányoknál, és legfőképp két- és négyhónapos kor között (általában féléves korig) fordul elő.

Az egy ágyban alvás furcsa kakukktojás ebben a felsorolásban, mert megtaláltam a rizikótényezők között, és a megelőzésre javasolt teendők között is. Ami tény: az ide vonatkozó irodalom nagyjából megegyezett abban, hogy a baba lehetőség szerint aludjon egy légtérben a szülőkkel fél éves koráig. Hallottam olyat, hogy a szülők által kibocsátott szén-dioxid mennyisége légzésre serkenti a babát, és olyat is, hogy a levegővételek hangja van jótékony hatással a csecsemőre.

Ha már felsoroltuk a hajlamosító tényezőket, ejtsünk pár szót arról is, mit tehetünk a hirtelen csecsemőhalál megelőzéséért.

  • Legelső helyen említeném meg a szoptatást (legalább fél éves korig ajánlják, mert számos előnye mellett segít megalapozni a baba immunrendszerét, és pontosan olyan anyagokat juttathatunk a szervezetébe, amire szüksége van).
  • Szellőztessük gyakran a szobát, az ágyában pedig ne legyen semmi, ami adott esetben elzárhatja a légutait (párna, takaró, plüssállat, rongy, játék, felesleges ruházat),
  • a matraca pedig nyugodtan lehet kemény (aki látott már csecsemőket hihetetlen pózokban aludni, azt tudja, hogy nem egykönnyen gémberednek el - nem abból érdemes kiindulni, hogy nekünk mi lenne a kényelmes).
  • Bízom benne, hogy ez nem kérdés, de meg kell említeni azt is, hogy ne dohányozzunk egy légtérben a csecsemővel.
  • Fontos, hogy ne öltöztessük túl - az első pár hónapban normális, hogy kicsit hideg a keze és a lába.
  • Oda kell figyelni, ha gyakran bukik, ha náthás, valamint az oltások után fellépő lázas állapotra (mindhárom esetben inkább vigyük orvoshoz).

A kismamák tapasztalataim szerint háromféleképp döntenek: az első csoport úgy gondolja, nem kell ilyesmi (főleg miután rémisztő történetek jutnak a fülükbe téves riasztásokról) és nyugodtan külön kiságyban altatja a csemetét.

A második csoport úgy gondolja, nem kell légzésfigyelő, de maga mellé veszi a törpét éjszakára, hogy lássa: vesz-e levegőt, és inkább alszik az ágy szélén lógva (apa pedig az ágy túloldalán hasonlóképpen). Ez a csoport egy ideig boldogan alszik együtt a poronttyal, mert édes babaillat és félálomban történő szopik töltik ki az éjszakát, és ugyanezen csoport van nem kis bajban, mikor a gyermeknek már külön ágyban illene aludniaShift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page. (Ebbe a csoportba tartozom én is, de egy jó szakkönyvnek és egy határozott férjnek köszönhetően megoldódni látszik a probléma - ez viszont már egy másik történet.)

A harmadik csoport az, aki úgy dönt, kell a műszer, biztosra megyünk. A hirtelen anyákká lett kismamákban óriási kavarodás van (főleg az “elsőgyerekeseknél”), fenekestől felfordult az életük (és a hormonális hatásokról még nem is beszéltünk, én attól is elsírtam magam, ha eleredt a hóesés) - érthető, hogy legalább az éjszakát szeretnék nyugalomban, és nem a gyerkőc ágya fölött lesben állva tölteni.

Mi is az a légzésfigyelő?…

A légzésfigyelő tulajdonképpen (ahogyan a nevében is benne van) azt érzékeli, hogy az újszülött vesz-e levegőt, egészen pontosan a légzés által bekövetkező mozdulatot érzékeli. Ha ez kimarad, fénnyel, hanggal, vagy mindkettővel jelez (van olyan, amelyik már a csökkenő számú lélegzetvételnél informálja a szülőket).

Fontos: a légzésfigyelő nem összekeverendő a bébiőrrel! Egyrészt nem ugyanaz a funkciójuk: a bébiőr csupán egy “adóvevő”, ami informál minket, hogy mi történik a babával, amíg nem vagyunk a szobában, vagyis hallhatjuk ha felébredt és sír - esetleg ha érzékenyebb a készülék, azt is, ahogy a szomszéd házban a szintén bébiőr-tulajdonos anyuka épp mesét mond a katicárólShift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page.) Másrészt az áruk sem közelít, mert egy bébiőr 7-10 ezer forint, míg egy légzésfigyelő nagyjából a háromszorosa.

Nem egy olyan véleménnyel is találkoztam, hogy felesleges a légzés kimaradásakor riasztó gépet venni vagy bérelni, ha veszély esetén nem tudunk mi magunk közbelépni, a készülék ugyanis csak jelez NEM MENTI MEG A BABÁT. Ez bizony így van - aki nem egészségügyi területen dolgozik, annak minimum ajánlott részt vennie egy csecsemő-újraélesztési tanfolyamon.

Ami a légzésfigyelők tipusait illeti, már Magyarországon is sokféle kapható. Amit érdemes figyelembe venni a vásárláskor:

  • Az érzékelő párnák száma és mérete, vagyis mekkora részt fednek le a matracból, a fekvő felületből. Kevés babát találunk ugyanabban a pózban reggel, amiben este letettük, és senki sem szeret a légzésfigyelő kellemetlen hangjára ébredni, mert a gyerkőc lehengeredett róla… egy fajtát ismerek, aminél nem a matrac alá kell a lapkákat helyezni, hanem az érzékelő a baba pelenkájára csíptethető (ami annyira nem is rossz ötlet, bár ha a baba mégis hason szeret aludni, a készülék nehezen használható…)
  • A működtetése elemmel vagy hálózatról (esetleg mindkettőről) történik-e (elemes változat esetén a készülék kijelzi-e valamilyen formában, ha merül az elem).
  • Hanggal, fénnyel, vagy rezgéssel jelez-e (vagy ezek kombinációjával): jó esetben a csecsemő automatikusan levegőt vehet a szokatlan jelzésre, és a szülőnek is fel kell tudnia ébredni rá.
  • Fontos lehet a bébi- és a szülői egység közötti hatótávolság is, ami 20 métertől 250-ig terjedhet, és jónéhányban állítható a riasztás-érzékenység is.
  • Van-e ún. “eseménymemória”, vagyis vissza lehet-e játszani a riasztást megelőző néhány perc monitor jeleit.
  • Tartalmaz-e más funkciót: bizonyos készülékekben bébiőr vagy éjjeli fény is van, illetve mérheti a szoba hőmérsékletét, de láttam már kamerás változatot is, érintőképernyővel és digitális zoomal, tehát extra igények is kielégíthetők.
  • Létezik olyan változat is, amely folyamatosan apró hangjelzéseket ad, ha minden rendben van. Van, akit az nyugtat meg éjszaka, ha csukott szemmel is meggyőződhet erről (bár mindegyik el van látva különféle ledekkel illetve éjjeli fénnyel, hogy rápillantva azonnal meggyőződhessünk róla: a készülék működik, és minden rendben van).
  • Rögzíthetőség: vannak típusok, amelyeket nem csak kiságyra, hanem babakocsira vagy hordozóra is rögzíthetünk.
  • Van-e hozzá oktató dvd vagy videokazetta (részletes leírás mindenképpen legyen a csomagban, illetve nem árt egy hozzáértő eladó (vagy a gyártó elérhetősége) akitől tanácsot kérhetünk ha valami nem úgy működik, ahogy kellene.

Fontos tudni, hogy a Madarász utcai Gyermekkórházban minden kedden 16 és 18 óra között foglalkozásokat tartanak ebben a témakörben az érdeklődő szülők részére.

Légzésfigyelők a következő helyeken vásárolhatók: bababoltok, nagyobb gyógynövényboltok, gyógyászati szaküzletek, nagyobb gyógyszertárak, babás és gyógyászati webáruházak.

És végezetül: nagyjából két hónapos volt a kisfiam, amikor a kialvatlanságtól karikás szemmel, de egy jókedvű családi beszélgetés közben megkérdeztem a férjem egyik, kétgyerekes rokonát, hogy ő meddig nézett rá a gyerekekre, vajon vesznek-e levegőt (azért minden újdonsült anyukában benne van egy kicsit a félsz..) Azt a választ kaptam, hogy a nagyobbik gyerek mostanában lesz harmincnyolc éves, de ha otthon alszik, akkor még mindig…


Fotó: dorisalb: Darf ich vorstellen mein Großneffe

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja