SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szoptatás Világhete - Aranyat érő támogatás - 2008

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-07-30
1992-ben nyilvánították a Szoptatás világnapjának augusztus 1-jét, az Egészségügyi Világszervezet és az UNICEF pártfogása alatt. 2008-ban augusztus 1-től 7-ig rendezendő világhét az olimpiai játékok 5 karikás szimbólumához igazodik, az "Aranyat érő támogatás" 2008 mottóval.
Az öt karika, öt fontos területeket jelképez, amely nagyon fontos a csecsemők anyatej alapú táplálásában, elősegítve hogy a lehető leghosszabb ideig tartson.

Az első karika, a családot jelképezi, az apák, nagyszülők segítségét, hogy a nyugalom, biztonság megteremtődjék az otthonokban.
Az apák az első időszakban kirekesztettnek érezhetik magukat, a mama és a baba bensőséges kapcsolatát látva. De nem kell kívülállóként megélniük az eseményeket,  fontos szerepet kapnak a segítségnyújtással, ha kényelmes körülményeket teremtenek a szoptatáshoz, bárhol és bármikor is kerüljön sor rá. Nemcsak a mama  nyugalmát biztosítják, és szereznek örömet a figyelmeséggel, hanem gyermekük fejlődését is segítik ezzel. A nagyszülők is sokat segíthetnek azzal, hogy átvállalnak feladatokat, nem a kismamára hárul minden otthoni gond.

A második karika az egészségügyi személyzet támogatását jelképezi, a kórházak, védőnők, tanácsadók szakmai segítségnyújtását, tapasztalatok átadását.
A Magyar Védőnők Egyesülete szeptemberben tartja a szoptatás világnapja programját Sopronban, de régiónként is lesznek rendezvények, melyekre érdemes ellátogatni,  előadásokkal, játszóházakkal várják a résztvevőket. A folyamatos szoptatást népszerűsítő kampány gyümölcse kezd beérni, hazánkban 50%-ra nőtt a legalább a baba 6  hónapos koráig tartó anyatejes táplálás, amely egyes régiókban már eléri a 80%-ot is. Sajnos ezek azonban csak a 6 hónapig tartó szoptatás adatai, az ideális a legalább egy év, vagy azon túl tartó szoptatás lenne, a  hatodik hónapban elkezdett hozzátáplálás mellett.

A harmadik karika a törvényi szabályozás kialakítását jelképezi.
A szoptatás életeket menthet meg, a mesterséges táplálékok betegségeket okozhatnak, illetve gyakoribbá teszik bizonyos betegségek előfordulását. Fontos tehát, hogy a  szabályozás a tápszerekre, babatejekre, speciális tápszerekre és mindazokra a termékekre kiterjedjen, amelyek fogyasztását hat hónaposnál fiatalabb csecsemőknek is  ajánlják. Magyarország jelenleg a legtöbb európai országhoz hasonlóan csupán részben emelte törvényerőre  a WHO Az Anyatejet Helyettesítő Készítmények  Marketingjének Nemzetközi Kódex tartalmát. Az óvatosság és a szigorú szabályozás azért indokolt,  hogy a tápszert kapó csecsemőket megóvja a nem megfelelő összetételű és minőségű anyatej helyettesítők fogyasztásától.

A negyedik karika a munkahelyek támogatását jelképezi, amely nem kényszeríti a kismamákat idő előtti visszatérésre, lehetővé teszi a hosszan tartó szoptatást.
A munkahelyek fenntartásával, kismamák biztos helyével támogatják a nyugodt, stresszmentes éveket, amelyek a babák fejlődéséhez szükségesek. A nyitott szellemű  munkahelyeken már találhatók direkt erre a célra kialakított helységek, amelyek lehetővé teszik, hogy vigyázzanak a dolgozni kívánó kismamák gyermekeire és lehetőséget  adnak a szoptatásra, a munka mellett.

Az ötödik karika a krízishelyzetben lévő családok támogatását jelképezi, akik szociális, vagy természeti katasztrófa áldozatai.
Fontos szerepet kapnak a védőnők, polgármesteri hivatal alkalmazottai, családsegítő szolgálatok, melyek anyagi, jogi segítséget tudnak nyújtani.

Bár pozitív változást láthatunk, de ma még a felmérések szerint különösen a fejlett országokban a nők jelentős része a hiányos felvilágosítás, vagy a környezete  befolyásának hatására el sem kezdi a szoptatást. Egyes európai országokban ez az arány eléri közel az 50 %-ot. Ezért fontos, hogy a szoptatási nehézségekkel küzdő  édesanya az első pillanattól kezdve szakszerű segítséget kapjon a problémák megoldásához, a biztonságot sugalló tápszerrecept helyett. A szoptatás hozzájárul az  asszonyok egészségének megtartásához is, mivel csökkenti a mell- és petefészekrák előfordulásának esélyét, a vashiányos anémia és a csontritkulás előfordulását.

A babák számára növekszik az asztma, allergia, a középfülgyulladás, fogállási rendellenességek kockázata, a szennyezett tápszerből származó fertőzés, a gyermekkori rák kialakulásának,  és a krónikus megbetegedések kialakulásának kockázata, ha nem anyatej alapú táplálást kapnak.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja