SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mászásversenyt rendeztek babáknak - cuki videó

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-02-15
A babák általában 8-10 hónapos koruk között kezdenek el mászni, amikor már megtanultak magabiztosan ülni. A mászás számos más készségüket is javítja, például a látásukat, a finommotoros készségeket és a problémamegoldó készségüket, de erősíti az izomzatukat is.

Vigyázz, kész, rajt! - mászásverseny babáknak

Ezt a videót nem lehet megnézni anélkül, hogy ne mosolyodnánk el rajta. 

Van olyan baba, aki megáll és gondolkozik mászás közben, esetleg elkalandozik és kicsit másfele mászik. Az anyukák közben lelkesen hívogatják a kicsiket magukhoz.
 


 

Ezeket a készségeket javítja a mászás

A babák általában féléves koruk körül már képesek kúszni, egy-két hónappal később pedig már tökéletesen elsajátítják a kúszás technikáját, így elkezdenek mászni, körülbelül 8-10 hónapos koruk között. Akkor állnak készen a mászásra, amikor már önállóan tudnak ülni. 

A mászás előfeltétele az is, hogy az izmai a kezében, a lábában és a nyakában már annyira erősek legyenek, hogy megtartsák őt ebben a testhelyzetben.

Általában először csak hintáznak előre-hátra, később pedig rájönnek, hogy tudnak haladni, így elkezdik az ellentétes lábat és kart előre lendíteni, hogy elindulhassanak. 

A mászás a babák számos készségét fejleszti: 

  • javítja a látásukat, hiszen folyamatosan nézik, hogy merre haladnak,
  • javítja a térérzékelésüket is,
  • fejleszti a memóriájukat, hiszen meg kell jegyezniük, hogy hol milyen tárgyak, bútorok vannak, amiket ki kell kerülniük,
  • erősíti az izomzatukat,
  • javítja a finommotoros készségeiket, beleértve a szem-két koordinációt és az egyensúlyérzéküket (ezek a készségek később az olyan tevékenységeknél segítenek, mint az írás, labdadobás, futás, ugrás, stb.)
  • de a mászás által javul a problémamegoldó készség is, hiszen a babák megtanulják, hogyan közlekedjenek úgy, hogy ne ütközzenek neki semminek. 

A mászás egy fontos fázis gyermekünk fejlődésében. Ha kimarad, akkor komoly problémákat is okozhat, mint például a: 

  • diszlexia,
  • diszgráfia,
  • diszkalkulia,
  • de gondok adódhatnak a logika, a térbeli tájékozódás és az idegennyelv elsajátítása kapcsán is.

Gyakran iskoláskorban derül ki, hogy a tanulási nehézségek, az ügyetlen mozgás vagy a beilleszkedési problémák hátterében az áll, hogy kimaradt a kúszás és/vagy a mászás.

Mi magunk is megpróbálhatjuk ösztönözni babánkat a kúszásra, például gyakoroljuk a keresztirányú mozgásokat: biciklizzünk a lábaival hanyatt fekvésben, érintsük össze az ellentétes kéz- és lábfejét! Készíthetünk akadálypályát párnákból és használhatunk mászó-alagutat is. 

Ha pedig még 11 hónapos korban sem mászik, akkor érdemes szakemberhez fordulni. 

Indexkép: Fabulous Mom Life / Facebook

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja