SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játékos fejlődés

Kókai Kata [cikkei] - 2006-02-16
Az anyukák idejük legnagyobb részét babájukkal töltik. Sokszor fejtörést okozhat, milyen elfoglaltsággal kössék le apró gyermeküket.
Játékos fejlődés

Nem szükséges, hogy minden elfoglaltság csupán szórakoztató legyen. Egyes játékok, a szülők meséje a babák képességeit is fejlesztik. A játék fontos szerepet játszik a baba fejlődésében, s a szülőkkel való kapcsolat kialakításában.

Nyelvi játékok

· Beszélj lágyan a babához, s említsd meg a nevét. Már néhány órával megszületése után képes beazonosítani, honnan jön a hang.
· A beszéd, vagy mese után mindig tarts rövid szünetet, s várd meg "válaszát".
· Változtasd meg a hangodat beszéd közben- néha beszélj úgy mint mindig, máskor utánozhatod mások hangját.

Kapcsolat-játék

· Ha a baba mosolyog, mindig viszonozni kell egy hasonlóan kedves mosollyal. Így látja, hogy szüleinek örömet okoz.
· Ha szemkontaktusban vagy gyermekeddel, mozgasd a fejedet más irányba, hogy kövesse a tekintetével, így megtanulja, hogyan figyelhet a mozgó tárgyakra, emberekre is.

Mozgás játék

· Helyezz el gyermeked körül színes játékokat. A sok érdekes, új dolog mozgásra készteti, fejével mindig a legérdekesebb játék felé fordul.
· Pelenkázás során végezz apró lábaival körkörös, kerékpározás szerű mozdulatok, ezt megtornáztatja izmait.


· Tarts elé egy játékot olyan távolságba, hogy kinyújtott karral kényelmesen elérje. Ha a játék felkelti érdeklődését, kinyújtja karjait, s ezzel izmait is dolgoztatja.

Fontos, hogy felismerd a baba által küldött jeleket, s ne erőltesd rá a játékot. Lehet, hogy éppen fáradt, vagy egyszerűen nincsen kedve játszani. A babák fejlődésében a játék, a szülőkkel való együttlét, a beszéd fontos szerepet kap, azonban az erőltetett játék legalább olyan rossz, mint az ingerszegény környezet.

A nagyobb babák

Néhány hónap után már biztosan nem fogja olyan érdekesnek találni játékait, hiszen már ismeri a környezetét. Valószínűleg inkább tesz felfedező körutat a lakást körbemászva, minthogy leragadjon egy-egy játék mellett. Ez, vagyis a környezet felfedezése, a természetes kíváncsiság szintén segíti a fejlődésben, az új dolgok megtanulásában.

A gyermekek első évük során elképesztően sok dolgot tanulnak meg. A nulláról indulnak, de igen hamar megismerik szüleiket, el tudják különíteni a hangokat, lassan már másznak, majd nemsokára két lábra állnak, s első szavuk is elhangzik. Ebben az időszakban a szülő segítheti gyermeke fejlődését a közös játékokkal, de igazából maga a gyermek az, aki egyedül elsajátítja a tudást.

A fizikai fejlődés segítése

· A legjobb, ha a baba minél kevesebb időt tölt a járókában. Helyette engedni kell -amikor csak lehet-, hogy szabadon másszon, és felfedezze környezetét. A zárt környezet hátráltatja a fizikai fejlődést, nem ad elég lehetőséget a mozgásra.
· A babát érdemes hátra fektetni. Ha meg szeretne fordulni, vagy elmászna valamerre, rögtön izmait is megtornáztatja, mely nagyban segíti fizikai fejlődését.

A babák egészséges fejlődéséhez a szülők segítségére is szükség van. Az ingerszegény környezetben nevelkedő babák később kezdenek el járni, s beszélni, mint azon társaik, akikkel szülei sok időt töltöttek.
A közös játékok nem csak a fejlődésben, de a szülő-gyermek közötti kötődésben is fontos szerepet játszanak. A babának is kell a szabad mozgástér, hogy új dolgokat fedezzen fel, a játékok, a szülőkkel eltöltött idő pedig kiegyensúlyozottá, nyugodtabbá teszi a gyermekeket.

Fotó: PublicDomainPictures / pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja