SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A SZAVAKON INNEN - kommunikáció a babával

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2020-12-02
Hogyan, milyen üzenetekkel hozzuk létre gyermekünk számára az ő világát? Hogyan adunk át tapasztalatot, tudást egy beszélni sem tudó csecsemő számára? Milyen titkos csatornákon át üzemel az átvitel, és milyen titkolt félelmeket, indulatokat adhatunk át gyermekünknek, anélkül, hogy egyáltalán megszólalnánk?

A korai szülő-gyermek kapcsolat meghatározó lehet akár a gyermek egész életére nézve. Ezt a kapcsolatot érdemes lehet úgy értelmezni, mint valami szavak nélküli koreográfiát, egy gyönyörű közös táncot, melyben minden dallam, minden ütem, és a hangerő is a melódia része. Leginkább egy duetthez hasonlítható, melyet mindkét fél alakít. Ez a melódia pedig maga a csecsemő számára megképződő valóság, ebbe érkezik, és egész élete során ebben mozoghat. Mert mindannyiunknak saját valóságunk van.

Az első, nagyon fontos év, amit a babával töltünk, lényegében csak erről szól. Mosolyokkal, pillantásokkal fordulunk a kicsihez, és keltünk benne biztonságot, nyugalmat, illetve ezek hiányával félelmet, bizonytalanságot. Ám  a koreográfia ennél is különlegesebb tereken is megvalósul.

Beszélünk a babával a bőrünk melegével, ami lelki állapotunkról ad jelzést neki. Simogatásunk, érintésünk ereje indulatainkról visz üzenetet. Értelmezzük a jelzéseit, ezáltal igényeket tulajdonítunk neki, vagy akár tulajdonságokat. Hihetjük, hogy sírása az agresszív nagyapa öröksége, vagy híres leendő tenoristát is láthatunk benne, és ez a hiedelem beleszivároghat stílusunkba, testtartásunkba. Beszélünk a hangunk, és a cselekedeteink ritmusával is. Ha a napnak megvan az állandó, nem kapkodó ritmusa, az biztonságot nyújt, és azt sugallja a gyermek számára, hogy a világ egy kiegyensúlyozott hely. Jel a karunk gyengéd és erős tartása, ahogy ringatjuk a babát, azt tanulja meg belőle, hogy a gyengédség és erő összefér. Ha sírására, a „gyere ide” szóra értően odafordulunk, az üzenet számára, hogy a vágy és annak teljesedése között bevárható idő telik el, és ez ok lehet az általános bizalomra. Hogy érdemes várni.

A beszélgetés történhet szagokkal, ízekkel is. Az anyatej színe, illata bizonyság arról, hogy a világ emészthető, és ami éri az embert, az fel tudja dolgozni. A gyümölcsillat más üzenetet hordoz, mint például a halszag… A félelem verejtékszaga félelmet kelt a gyermekben is. A testápolónk illata, a sülő kenyér illata otthonosságot és békét sugall.

A baba számára a világhoz való odafordulást, a leleményessége, ügyessége célszerűségét ritmusokkal, érintéssel, hőmérséklettel, stílussal, hanglejtéssel közvetítjük. A kiabálásból nem érti a szavakat, de a világ számára egy veszélyes hellyé válhat. Ha olyan valóságot adunk át neki, ami kíváncsivá teszi, akkor magabiztos lesz mindenféle helyzetben. Ha vágyaira válaszokat kap, otthon fogja érezni magát a világban. Ha a gyermek és a szülő szavak nélkül is megérti egymást, ez a megértés létrehozza a baba számára az élhető, szerethető világot, a melyben biztonságban mozoghat. A szavak nélküli megértés jelensége az, ami többé, jobbá teszi a csecsemőt, ami miatt minőségi váltást tesz az életében: agresszió, megszerzés helyett kommunikálni kezd. Mi, felnőttek egész életünk során igyekszünk ezt az állapotot megélni: mikor valamilyen élmény során jobbak leszünk addigi magunknál. Ezt felnőttként esztétikai élmények megélése során érjük el, például színházi katarzissal. A gyermek számára ez az átalakító élmény a megértő szülő.

A szavakon túli kapcsolat teremti meg alapvetően a majdani felnőtt világképét, zsigeri hozzáállását a konfliktusokhoz. Az a gyermek, aki nélkülözi a korai kapcsolat gyönyörű koreográfiáját, nagy valószínűséggel csak mereven fog mozogni az élet táncparkettjén, tánca sosem lesz felszabadult és könnyed. Megtanulhatja a lépéseket, de lehet, hogy a tánc szépségét sosem tudja majd érzékelni.

 

Kép: Satya Tiwari képe a Pixabay -en.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Mi történik? Több mint 120 iskolában van bombariadó az országban

Csütörtök reggel bombariadókat jelentettek több budapesti és később vidéki iskolából is, miután fenyegető e-maileket kaptak az intézmények. Az érintett iskolák között vannak csepeli, óbudai és újpesti intézmények, valamint a XVII. kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium, illetve a Zrínyi Miklós Általános Iskola is.

Családi tragédia Győr közelében: karján a kisgyermekével lépett a vonat elé egy édesanya

Tragédia történt péntek este Győr-Ménfőcsanak közelében: egy édesanya, karján a gyermekével a vonat elé lépett. Az édesanya azonnal meghalt, a gyermek életéért a gyorsan kiérkező mentők küzdöttek, de nem tudták megmenteni – írja a MÁV-csoport Facebook-oldala.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja