SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogy fest a világ egy újszülött szemszögéből?

Családinet [cikkei] - 2015-08-14
Első alkalommal sikerült norvég és svéd tudósoknak bemutatni, hogyan látják az újszülöttek, mikor kifejezzük érzelmeinket - és ez a felfedezés egy régóta folyó vitának vethet véget.

„Évek óta tisztában vagyunk vele, hogy az újszülötteknek rossz a látása, nem képesek különbséget tenni a színek között, valamint a látásélességük is rossz.” - nyilatkozta Dr. Svein Magnussen, az Oslói Egyetem nyugalmazott pszichológia professzora, egyben a tanulmány társszerzője. „Most már tudjuk, hogy az újszülöttek látják az emberi arcot, és az azon megjelenő érzelmeket, és talán még reagálnak is rá. Ez eddig vita tárgyát képezte a fejlődéspszichológiában.”

A Telegraph című brit napilap beszámolója szerint a tanulmány során olyan mozgó felvételeket készítettek felnőttek arcáról, amelyek különböző érzelmeket fejeztek ki, és kiszűrték azokat, amelyek az újszülöttek számára nem érzékelhető vizuális információt tartalmaztak. 
A tudósok egy olyan korábbi tanulmány alapján válogatták ki, mit hagyjanak ki, amely arról szólt, a csecsemők hogyan érzékelik az alakokat, a kontrasztokat, távolságokat és más vizuális jeleket. A kísérletben használt, színlelt érzelmeket bemutató képeken láthatunk meglepettséget, boldogságot, haragot és közömbösséget.

A kutatók 48 felnőttnek mutatták meg a képeket azért, hogy megállapítsák, vajon érzékelik a kifejezéseket azután is, hogy néhány látásra támaszkodó adatot eltávolítottak.

„Ezeket az adatokat és dinamikus képeket a csecsemők látására jellemző rossz felbontással és kontraszttal mutattuk be, és arra a következtetésre jutottunk, hogyha egy felnőtt kísérleti alany rájött, mit lát a képen, akkor elvileg egy újszülött is képes erre.” - tudatta a tanulmány társszerzője, Professzor Claes von Hofsten, a svéd Uppsala Egyetem pszichológia professzora. „Viszont ha egy felnőtt sem jön rá, mit ábrázolnak a képek, akkor egy újszülött sem fog.”
 

Mire jöttek rá a kutatók?

A felnőttek 30 cm távolságról, négyből három kép esetében tudták helyesen megállapítani, milyen arckifejezést látnak. Alapul véve azt, hogy a felnőttek mennyire eredményesen jöttek rá, milyen érzelmeket láthatnak a szimulációkban, a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a körülbelül kétnapos újszülöttek szintén látják a szüleik arckifejezését körülbelül harminc centiméterről; ez nagyjából megfelel egy szoptatós anya és a kisbabája közötti távolságnak.
Viszont mihelyt növekszik a távolság, az érzelmek sikeres felismerésének aránya arra a szintre esett vissza, amit a tudósok nagyjából vártak egy véletlenszerű vizsgálattól – ami azt sugallja, hogy a kisbabák látása túl elmosódott ahhoz, hogy az ezen a távolságon kívül eső kifejezéseket érzékeljék.



Ezt látja egy újszülött a különböző távolságokból

A kutatók hozzátették, csupán azt vizsgálták, hogy az újszülöttek mit látnak, nem pedig azt, hogy meg is értik-e azt. Éppen ezért több vizsgálatot kéne elvégezni ahhoz, hogy biztosan megállapíthassuk, a csecsemők megértik-e, és képesek-e utánozni az arckifejezéseket.

„A mi álláspontunk szerint az alapkő letétele megtörtént. Ha bárki is ellenőrizni akarná, csak tegye.” - áll Magnussen írásban kiadott bejelentésében.

A tanulmányt a Journal of Vision internetes újság publikálta a 2014 novemberi számában.

 

Forrás: http://www.sv.uio.no/
Kép: http://www.gazeta.ru/
Indexkép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja