SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szoptatás és elválasztás

Kókai Kata [cikkei] - 2005-09-12
Minden édesanya más időpontban látja helyesnek az elválasztás megkezdését, s annak módját. Célszerű a babát rendszerességre szoktatni, így az édesanya számára is könnyebb lesz az áttérés.

A szerencsésebb kismamák, akik nagyobb mennyiségű tejjel rendelkeznek, s képesek hosszabb ideig szoptatni gyermeküket, úgy gondolják az elválasztás ráér addig, amíg már nem tudják e természetes étket nyújtani gyermeküknek. Néhányan pedig már egy-két hónap után sem rendelkeznek elegendő mennyiségű anyatejjel, így gyermekük étrendjét tápszerrel egészítik ki. Ugyan nem létezik minden babára egységesen vonatkozó időpont, amikor az elválasztást érdemes megkezdeni, mégsem célszerű túl hosszú ideig várni, hiszen nagyobb korban sokkal nehezebb a később létfontosságú, szilárd ételekre való rászoktatás.

Az egészségügyi világszervezetek ajánlása alapján, ha az édesanya megteheti, legalább hat hónapos korig szoptassa a gyermeket, majd az anyatej mellett lassan, fokozatos vezessen be más tápanyagokat is a baba étrendjébe. A szoptatás és a "rendes" ételekre való átszoktatás között nem lehet éles az átmenet, függetlenül attól, milyen korban történik meg az elválasztás. Egy idő után a babák számára már nem nyújt elegendő tápanyagot az anyatej (ált. 6 hónapos kortól), ekkor kezdődik meg a kiegészítő táplálás. Ügyelni kell rá, hogy ne terheljük fölöslegesen a legkisebbek szervezetét, olyan ételeket fogyasszanak, amelyek valóban kielégítik tápanyag igényüket. Kezdetben az allergizáló ételeket kerülni kell, később egyesével, kis mennyiségben lehet elkezdeni ezek fogyasztását (pl. tejtermékek, tojás).

Fontos, hogy az étel a baba igényeinek megfelelő legyen, tehát puhára főzött, reszelt, könnyen fogyasztható. Emellett nem elhanyagolható az étel minősége. A boltokban kapható bébiételek kényelmesebb megoldást nyújthatnak, de a frissen elkészített ételek sokkal több vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. A kiegészítő táplálkozás nem csupán a létfunkciók helyes működéséhez elengedhetetlen. Az elválasztás nem csupán egy másik étrendre való eltérést jelent, hanem a kisbaba szociális fejlődését is segíti, egyben az édesanyától is "távolabb kerül". Az elválás nem az édesanyától való elszakadást jelenti, hanem a később nagyon fontos önállóságot, mely itt veszi kezdetét. Az etetésben már az édesapa, a rokonok is részt vehetnek.



Az elválasztás történhet a rövidebb ideig történő szoptatással, melyet egy kiegészítő kisebb étkezés követ, vagy a szoptatások számának csökkentésével. A babák igénylik az édesanya közelségét, s a szoptatást, mely ösztönös cselekvés. Az átszoktatás időszakában használjunk cumis üveget, így a baba megszokja, hogy nem csak szoptatás idején lehet anyja közelében. Fontos, hogy az átszoktatás idejében megkezdjük, hiszen hosszabb időbe telhet, mire a baba elfogadja a cumisüveget. Érdemes hozzászoktatással kezdeni. A baba kapjon egy-két korty forralt vizet a cumiból, hogy megszokja az újfajta étkezési módot.

Elengedhetetlen, hogy a szoptatás egyre inkább csak étkezés ne legyen, nem pedig vigasztalás, vagy altatás eszköze. Vigasztalásként elegendő kell legyen az ölelés, vagy más olyan fizikai kontaktus, amit később is meg lehet tartani. Ha etetés során a baba már más ételt is elfogad, érdemes a kiegészítő tápanyaggal kezdeni, így anyatejből már csak annyit fogyaszt, amennyi kielégíti tápanyag igényét, s nem ez lesz a fő táplálékforrás. Fontos az egyértelmű rendszer kialakítása.

A szoptatás elhagyása során szoktassuk rá a babát azokra az időpontokra - vagy arra a tejmennyiségre - amikor és amit fogyaszthat. Ha rendszertelenül táplálkozik nem érti a változást, és ösztönére hallgatva inkább az anyatejet fogyasztja. Célszerű 6-12 hónapos kor között megkezdeni az elválasztást. A szoptatás alkalmanként így is folytatódhat, a baba azonban könnyebben elfogadja az új ételeket, végül már nem igényli az anyatejet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja