SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikor adhatunk tehéntejet a kisbabának?

Családinet [cikkei] - 2017-12-28
A tehéntej bevezetését egyéves kor után javasolják az orvosok, kezdetben tejtermékek formájában, majd a forralt, hőkezelt tej is adható, mert a hőkezelés könnyíti az emésztést, és részben roncsolja az eredeti fehérje allergénszerkezetét. Ilyenkor is fontos az óvatosság, az esetleges tejallergiára utaló tünetek felismerése - hívja fel a figyelmet Lásztity Natália, a Budai Gasztroenterológiai Centrum gyermek-gasztroenterológusa.
Mikor adhatunk tehéntejet a kisbabának?

Hozzátáplálás - hogyan vezessük be a tejet?

A hozzátáplálás csecsemőkorban 6 hónapos kortól kezdhető, anyatejesen táplált csecsemők esetén 6 hónapig kizárólagos anyatejes táplálást javasol a gyermek-gasztroenterólgus.  Amennyiben egy-két hónappal korábban, a szoptatások között egyes ízekkel (pl. gyümölcsök) megismerkedik a baba, nem rossz, de fontos, hogy a lényegi bevitelt az anyatej jelentse. Tápszeres táplálás esetén is a gyümölcsök adását, majd a hozzátáplálás megkezdését 4-5 hónapos kortól ajánlják a szakemberek.

“A tej bevezetését a kicsik táplálkozásába a tejtermékek adásával lehet kezdeni és ezt is inkább csak egyéves kort követően javasoljuk. Például joghurt, kevés reszelt sajt, majd a későbbiekben a túró adását is lehet választani. Ezt követően lehet a tej bevezetését fokozatosan megkezdeni: kezdeti bevitelt forralt, vagy ételekbe főtt formában javasoljuk, példaul mint a puding, tejberizs” – mondja a szakember.

Csecsemőkorban a tehéntej bevitele nem ajánlott. A hazai szakmai ajánlás szerint egyéves korig mindenképpen kerülni kell a tehéntejet, de sokan egészen 3 éves korig javasolják a mellőzését.

A tehéntej magas nátrium- és fehérjetartalma megterheli a babák emésztőrendszerét, haspuffadást, hasmenést, vérszékelést vagy esetenként székrekedést okozhat. A többletben bevitt nátrium terheli a kisbaba veseműködését, víz- és sóháztartását, ekkora fehérjebevitel is szükségtelen, terhelő. A tehéntej vastartalma alacsonyabb, mint a csecsemők és kisgyermekek fejlődéséhez szükséges mennyiség, így az egészséges, kiegyensúlyozott étrenden keresztül történő pótlás nélkül vashiány alakulhat ki.
 

Még éretlen a szervezet

“Az élet első hat hónapjában a szervezet ellenálló-képessége és bélrendszere is éretlen, ezért előfordulhat, hogy a csecsemő számára idegen fehérjék, átjutva a bélfalon különböző immunológiai reakciókat indítanak el. Ezek következménye az allergiás tünetek kialakulása. Nemzetközi statisztikai adatok szerint az egyéves kor alatti gyermekek 25%-ban számítani lehet tejallergia kialakulására. Az allergia kialakulásában örökletes tényezők is szerepet játszanak. Ha a családban mindkét szülő allergiás, akkor 60%, ha csak az egyik, akkor 30% az esélye a gyermeknek az allergiás betegség kialakulására. Azoknál a csecsemőknél, ahol a családban úgynevezett atópiás megbetegedés (pollenallergia, ekzema, asthma, tejallergia) fordul elő, mindenképpen ki kell tolni a tej bevezetését másfél-kétéves korra” – hívja fel a figyelmet a doktornő.

A legújabb táplálási irányelvek szerint is a tehéntej adása kitolódik másfél, kettő de akár hároméves korra. A szoptatást követően, a folyékony, tejalapú táplálás folytatásaként a korosztály speciális szükségletei szerint kialakított tápszereket, junioritalokat érdemes bevezetni, amelyek megfelelő mennyiségben tartalmazzák a fejlődéshez szükséges vitaminokat és ásványianyagokat is.

“A tehéntej bevezetésekor, ahogy már említettem, kezdetben a forralt, hőkezelt forma javasolt, mert ez könnyíti az emésztést, és részben roncsolja az eredeti fehérje, allergén szerkezetét. Ilyenkor is fontos az óvatossá, és az esetleges tejallergiára utaló tünetek felismerése” – hangsúlyozza a szakember.


A tejallergia tünetei
 

Változatosak a tünetek

A tehéntej-allergia tünetei rendkívül változatosak, vannak ún. korai tünetek, melyek a tehéntej elfogyasztása után azonnal vagy néhány órán belül jelentkeznek  (hányás, bőrkiütés, hasmenés, véres székürítés, viszketés, légzészavart okozó gégevizenyő). A hányást, hasmenést kivéve ezeket a korai tüneteket ritkán látjuk csecsemőkorban.

A késői tünetek, mint a gyakori hasfájás, nyugtalanság, bőrkiütés, vagy a súlyfejlődés lelassulása napokkal, hetekkel a tehéntej étrendbe történő bevezetését követően alakulnak ki. Fiatal csecsemőkorban, de a későbbiekben is jellemzőek a hasi tünetek. Indokolatlan hasi görcsök, éjszakai felriadások, haspuffadás, hasmenés és súlyosabb esetben vérszékelés. Néha meglassult súlyfejlődés hátterében igazolódik tejallergia.

“A bőrtünetek a test bármely részén kialakulhatnak, esetenként gyorsan szűnnek. Ezek közé tartoznak az apróelemű kiütések, kiterjedtebb bőrből kiemelkedő allergiás bőrjelenségek, mint az urticaria. Kipirulhat a száj környéke, az arc, hiszen ezek a testrészek közvetlenül is érintkeznek a tejjel annak ivásakor. Ritkábban, de jelentkezhetnek légúti panaszok, visszatérő hurutosság, nátha, krónikus fülgyulladás, asthmaticus légzés” – mondja Lásztity Natália.

Forrás: Budai Gasztroenterológiai Centrum
Fotó: Jessica Merz / flickr

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja