SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hozzátáplálás tudatosabban 3.

Kissné Duró Ágota [cikkei] - 2021-01-13
Avagy ne spilázzuk túl! Természetesen azoknak az anyukáknak is csak 24 órából áll a napja, akik próbálják tudatosabban táplálni a gyermeküket. Nekünk sincs több időnk, és mi is szeretünk (szeretnénk :) ) aludni, pihenni is. Mindössze odafigyelünk pár dologra, és tervezünk.

Nagyon nagy segítség a mindennapi rohanásban, ha az ember legalább pár napra előre megtervezi, hogy mit fog enni a család. A reggelitől a vacsoráig mindent. Így a bevásárlást is könnyű ehhez igazítani, és tudatosan előre tudunk készülni, ha valamit főzni, sütni kell (például este felszeletelni a káposztát, reggel pedig már csak párolni kell).

Süthetünk, főzhetünk valamivel többet is, és a maradékot lefagyaszthatjuk, hogy amikor kevésbé sikerül tudatosnak lenni, akkor is egészségeset együnk. És most nem csak a pörköltre vagy a töltött káposztára gondolok! Tulajdonképpen bármilyen húsételt le lehet fagyasztani, sőt, a házi csirkemell sonkát is! Kollégista koromban még édesanyám bablevesét is fagyasztottuk, hogy pénteken is legyen főtt étel ebédre vagy vacsorára. De ugyanígy fagyaszthatók a pogácsák, a kenyerek, zsömlék. Így, ha épp sütni nincs időnk, csak előkapunk egyet, bedobjuk a mikróba/pirítóba és szintén a sajátunkat ehetjük.

És természetesen nem kell az őskőkorban élni. Lehet előre készítettet is venni. Például olyan lekvárt, ami csak az adott gyümölcsöt tartalmazza. Lehet venni nagyon jó, pár összetevős „kencéket” is. Ajvárt, hummuszt, zöldségkrémeket – ezeket is kenhetjük a szendvicsre a jól megszokott margarin helyett. És lehet venni ugyanilyen, adalékoktól mentes tésztaszószokat, sőt már készételeket is.

Nem vagyok a „babakaják” híve, de olykor még ezek is előkerülnek nálunk is. Lekvár helyett például kifejezetten jó lehet, hiszen a legtöbb fajta (ezt is érdemes megnézni!) tényleg csak az adott gyümölcsöt tartalmazza. Vagy például a zöldségeseket ráboríthatjuk kifőtt tésztára, és kész a zöldséges tészta, amiben nincs ízfokozó, nincs túl sok só, vagy cukor.

És ami még nagyon fontos, hogy engedjük el a saját beidegződéseinket! Lehet, hogy szerintünk a krumplis tészta unalmas és csak a menzára való, közben pedig a gyermek jóízűen veszi a szájába, mert rá még nem hatottak a társadalom bélyegei. Ugyanígy abban is lehetünk megengedőbbek, hogy mit társítunk össze. Nálam például a korábban említett házi csirkemell sonkából szinte mindig van a fagyasztóban. És mivel az valójában sült csirke, csak egy kicsit máshogy megsütve, került már paradicsomos tészta tetejére. A gyermek pedig zokszó nélkül megette. Csirke volt, tészta volt, paradicsom volt, sajt volt, más nem érdekelte.

Szóval csak lazán, kedves szülők! Egy kis ráfordítással nagyon sokat lehet nyerni – magunknak is, de ami a legfontosabb, a gyermekünknek.  

Fotó: Lisa Fotios pexels.com-on

Olvasd el cikksorozatunk korábbi részeit is!

Hozzátáplálás tudatosabban

Hozzátáplálás tudatosabban 2.

További cikkeink a témában:

 

Hozzátáplálás: A leggyakoribb táplálási hibák, amiket a szülő elkövethet a baba etetése során

10 dolog, amire fel kell készülnöd, amikor megkezded a hozzátáplálást

Hozzátáplálás és babareceptek- a legfontosabb tudnivalók a baba etetéséről

Mi az a BLW?- A védőnő tanácsai az igény szerinti hozzátáplálásról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja