SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 tipp, mellyel elkerülheted gyermeked elhízását

Németh Noémi [cikkei] - 2015-02-02
A gyermekkori elhízás gyakran egy életen át megmarad. Az engedékenyebb nagyszülők gyakran zárják le a témát az ismerős mondattal: "Ne aggódj, majd kinövi!" -, ám ez gyakran tévedés. Ha nem figyelsz oda a problémára időben, gyermeked lehetséges, hogy egész életében viselheti a következményeket.
5 tipp, mellyel elkerülheted gyermeked elhízását
A gyermekkori elhízás egyre komolyabb probléma világszerte, és ennek következményeként azok a betegségek, amelyek valaha csak a felnőtteket érintették, már gyermekkorban is megjelennek. A 2-es típusú diabétesz például 20 évvel ezelőtt még csak ritkán fordult elő gyermekeknél, ma viszont már egyes körzetekben az összes új diabéteszes gyermek felénél ez a diagnózis. Eddig kevés olyan stratégiát dolgoztak ki, amely segíti a szakembereket a probléma kezelésében.
 
Van azonban néhány olyan általános szabály, amit ha a szülők betartanak, csökkenthetik a gyermekkori az elhízás veszélyét:
 
1. Az adagot a gyermek étvágya határozza meg, de a napi három főétkezés mellett két kisebb étkezés (tízórai és uzsonna) javasolt. A tízórai és az uzsonna lehet gyümölcs, zöldség, teljes kiőrlésű gabonából készült rágcsálnivaló.
 
2. Nem jó, ha a gyermek séta, szaladgálás vagy játék közben kap be egy pár falatot! Az étkezésnek legyen meg az ideje és a módja, alakítsunk ki ebben egy olyan menetrendet, ami életritmusunknak a leginkább megfelel!
 
3. Az édesség és a gyorsételek fogyasztása a kisgyermekeknél is kerülendő! A legjobb, ha mi magunk sem fogyasztjuk. Ezzel pozitív példát állítunk a gyermek elé, ráadásul valójában a felnőtt szervezetnek sincs szüksége ezekre az ételekre.
 
4. A kisgyermekek táplálkozási szokásaikban is a szülői mintát követik, nagyon fontos tehát, hogy mit lát tőlünk! Ha a szülők a kisgyermeket zöldséggel-gyümölccsel próbálják etetni, de ők maguk az édességeket, a sós rágcsálnivalókat kedvelik, a gyermek is ezt fogja kérni.
 
5. A televízió előtti étkezés többféle veszélyt is rejt magában. Az elhízás veszélyét növeli, ha a mozgásszegény életmódhoz sós vagy édes nassolnivalók társulnak. Ráadásul a gyermek nem megfelelő mintát sajátít el, amin később már nagyon nehezen tud változtatni.
 
A legfontosabb pedig az állandó testmozgás. Ha nem szeretnéd külön sportra járatni gyermeked, akkor is ügyelj arra, hogy rendszeresen mozogjon. Amikor csak teheted, vidd ki a szabadba. Ha nincs kedve a sportoláshoz, mozgáshoz, inkább lustálkodni szeret - akkor csak vidd le egy játszótérre. A többi már menni fog magától, olyan gyereket még nem láttunk, aki egy játszótéren a padon ücsörögne az anyukája mellett. 
 
 
Forrás: http://elso1000nap.hu/
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja