Egy ilyen komoly beavatkozás sokak szerint a természettel szemben elkövetett bűn. Mások attól tartanak, komolyabb hatással lehet a gyermekre, ha magzati korban megválasztják nemét. Igaz, hogy részben erkölcsi kérdésnek is tekinthetjük a gyermek nemének megválasztását, de az is bizonyos, hogy rengeteg szülő élne a lehetőséggel.
A szülők szemszögéből
Hazánkban hosszú évek óta központi téma a lakosság csökkenése. Nem lehet egyértelműen a rossz anyagi helyzetet, a csak fiú vagy lány gyermek születését, vagy éppen az abortuszt okolni ezért, azonban szinte biztos, hogy sok szülő vállalna több gyermeket, ha nemüket garantálni lehetne. Sokan azért nem vállalják már a harmadik gyermeket sem, mert tartanak attól, hogy újra fiú, vagy lány gyermeket nemzenek, s az sem kizárt, ha lehetőség lenne rá, részt vennének hasonló beavatkozáson.
Előnyök és hátrányok
A gyermek nemének megválasztása minden bizonnyal több szülőnek adna lehetőséget arra, hogy legalább még egy gyermeket vállaljon. Emellett kiküszöbölhető lenne számtalan, nemhez kötődő örökletes betegség is. A hátrányokat azonban még a tudósok sem ismerhetik, hiszen soha nem járt közöttünk még olyan ember, aki hasonló eljárásnak köszönhetően kapott életet. Emiatt nem tudhatjuk, okozhat-e a későbbiekben bármilyen fizikai, vagy lelki változást a természet törvényeibe történő beavatkozás.
Morális kérdés?
Etikai és orvosi szempontból is megkérdőjelezhető az ilyesfajta eljárás, hiszen korábban soha nem végeztek hasonló beavatkozást. Mivel még számtalan betegség genetikai kódját sem ismerjük, nem tudhatjuk, hogy a nemek megválasztása milyen kihatással lehet a gyermek fizikai és lelki fejlődésére.
Igaz, hogy bizonyítékokkal még nem támasztották alá (hiszen törvény tiltja az eljárást), de elképzelhető, hogy hasonló beavatkozásnál zavarok keletkezhetnek a szexuális identitásban. Mivel még a születendő gyermek nemét sem tudjuk 100 százalékos biztonsággal megállapítani, hogyan is tudnánk megállapítani, milyen neművé változtassuk a gyermeket?
További kérdésként az is felmerülhet, hogy mi történik, ha az eljárás valamiért sikertelen, s a gyermek nemét nem sikerült megváltoztatni a kívánt nemre. Ez esetben vajon abortusz mellett döntene a szülő, vagy képes lenne ugyanolyan örömmel várni gyermekét, mintha ellenkező nemű lenne?
Hogyan történik az eljárás?
A nemek kiválasztása súlyos, olykor etikátlan módszerekkel történhet. Az első megoldás az abortusz, mely vitathatatlanul elítélendő megoldás. Egy szülő nem dönthet aszerint gyermeke életéről, hogy fiút, vagy lányt hord-e szíve alatt. Egy másik megoldás az embriószelekció, melynek során csak a kiválasztott nemű embrió kerül beültetésre, s végül a spermiumok szelektálása, melynek során csak a megfelelő kromoszómát hordozó hímivarsejteket használják fel.
Igaz, hogy maga az eljárás sokak szemében etikátlannak tűnhet, de orvosi szempontból segíthet az öröklődő (nemekhez kapcsolódó) betegségek kiszűrésében. Az Európai Tanács két egyezménye is tiltja a kizárólag nemek megválasztására szolgáló beavatkozásokat, kivéve abban az egyetlen esetben, ha ezzel egy öröklődő, súlyos betegség előzhető meg.
Etikai vagy jogi kérdés?
Megkérdezhetnénk, vajon jogunk van-e szülőként ilyen hatalmas felelősséggel járó döntést hozni, de a választ talán mi magunk sem tudhatjuk. Az ember, létezése kezdetétől fogva a természetre bízta magát, s nem tudhatjuk, mi lenne az eredménye, ha a természet felett az ember venné át az irányítást.
A legtöbb szakember egybehangzóan állítja, a szülők gyermeküket nem annak neme miatt, hanem önmagáért szeretik. Vajon akkor is így lenne, ha szabadon, tudatosan alkothatnánk meg gyermekünket?
fotó: jenny_klestil: big brother