Így készüljünk tudatosabban a babaelsősegélyre, babagondozásra és a szoptatásra!
A várandósság egy nő életének csodálatos és meghatározó időszaka. Ez az időszak nemcsak a testi és lelki változásokról szól, hanem arról is, hogy felkészüljünk a baba érkezésére – beleértve a szoptatást is. Bár sokan úgy vélik, hogy a szoptatás ösztönösen megy majd, érdemes előre tájékozódni, tanulni róla, és mentálisan is felkészülni. A megfelelő információk és támogatás birtokában ez az időszak sokkal könnyebbé és örömtelibbé válhat, hiszen a szoptatás nem csupán a baba táplálását jelenti, hanem egy különleges, mély érzelmi kötődést is.
"A legtöbb kismama a szülésig tekint előre, pedig érdemes tudatosan készülni a szülés utáni időszakra is. A babaelsősegély, a babagondozás és természetesen a szoptatás is része ennek, hiszen így egy átfogó képet kaphatunk arról, mi vár ránk, amikor a baba megérkezik” – mondja Bocskainé Irci IBCLC laktációs szaktanácsadó.
Magyarországon számos lehetőség áll a várandósok és leendő édesapák rendelkezésére: könyvek, tanfolyamok, tematikus kurzusok, workshopok, akár online, akár személyes formában. Mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb felkészülési módot, legyen az kismamatorna, kismamajóga vagy egy interaktív szülésfelkészítő program. A szakértő szerint érdemes egyszerre tudatosan és ösztönösen közelíteni a szülés és a szoptatás kérdéséhez, hiszen a kettő tökéletes egyensúlya segíthet a legjobban ebben az új életszakaszban.
Ingyenes és visszanézhető tudástár: a Szent János Kórház "Babára várva" szülésfelkészítő programja
"Öt évvel ezelőtt indult el a Szent János Kórház Babára várva szülésfelkészítő programja, amely egy teljesen ingyenes, több órás, mindenki számára elérhető és bármikor visszanézhető tudástár. A kezdeményezés elsöprő sikert aratott, és népszerűsége azóta is töretlen. Több szakmai díjat is elnyert, és hatalmas segítséget nyújt minden várandós számára – függetlenül attól, hogy hol tervezik a szülést” – meséli Irci.
A szakemberek szerint a szülésfelkészítő tanfolyamok rendkívül hasznosak, hiszen jelentősen megkönnyítik a perinatális időszakot mind a kismamák, mind az egészségügyi dolgozók számára.
"A “Babára várva” online tanfolyamunk előadói névsorának összeállításakor arra törekedtünk, hogy minél szélesebb szakmai palettát vonjunk be, és a lehető legtöbb terület képviseltesse magát. A résztvevők szülésznők és csecsemőápolók mellett IBCLC laktációs szaktanácsadó, gyógytornász, szülész-nőgyógyász, gyermeksebész és neonatológus szakorvos előadásait is meghallgathatják” – avat be a részletekbe a laktációs szaktanácsadó.
A magyar nők több, mint 90 százaléka szoptatni szeretne, de mégis a 6 hónapos babák csupán kb 30 százaléka kap kizárólag anyatejet
Na de miért is olyan fontos készülni a szoptatásra még várandósan?
Tesszük fel a kérdést Bocskainé Irci IBCLC laktációs szaktanácsadónak.
- Nagyon sok érv szól mellette, de talán a legfontosabb a hiteles információk elérhetősége. A szoptatást még mindig rengeteg tévhit övezi, és az édesanyák gyakran érzik úgy, hogy "tízmillió szoptatási tanácsadó országa vagyunk”, hiszen mindenki mást mond – de akkor kinek higgyenek? Kutatások szerint a magyar nők több mint 90 százaléka szeretné szoptatni a gyermekét, ennek ellenére a hat hónapos babák csupán körülbelül 30 százaléka kap kizárólag anyatejet. A kezdeti nehézségek általában jól áthidalhatók, ha az anya tudatosan kér segítséget és eltökélt. Ideális esetben megfelelő támogatást kapna nemcsak a családjától, hanem az egészségügyi rendszertől is.
Ha csak egy tévhitet kellene mondanod, mi lenne az? Melyik ássa alá legjobban szerinted a sikeres szopatást?
- Ha csak egy tévhitet kellene kiemelni, az talán az lenne, hogy a szoptatás nem csupán táplálás, hanem ennél sokkal többről szól. Ez egy összetett gondozási forma, amely mély kötődést teremt az anya és gyermeke között – szinte egy meghosszabbított köldökzsinórként működik. A szoptatás válaszkész, szeretetteljes és ösztönös reakció az anya részéről, amely nemcsak a csecsemő táplálását, hanem a megnyugtatását és érzelmi biztonságát is szolgálja.
Fontos tudni, hogy a gyermekágyas időszak első 6-8 hetében még rengeteget lehet tenni a sikeres szoptatás érdekében. Nagy tévedés azt hinni, hogy ha az első napokban vagy hetekben nehézségek adódnak, akkor a folyamat kudarcra van ítélve. Épp ellenkezőleg: ebben az időszakban megfelelő támogatással és gyakorlati segítséggel az édesanya elérheti célját, és addig szoptathatja gyermekét, ameddig szeretné.
Fontos hangsúlyozni, hogy a hetekig tartó fájdalmas szoptatás nem normális! Szerencsére léteznek OEP finanszírozott szoptatási ambulanciák, ahol képzett laktációs szaktanácsadók segítenek a nehézségek leküzdésében. Például:
- Bethesda Szoptatási és Csecsemőtáplálási Ambulancia
- Laktációs Ambulancia – Gyermekgyógyászati Klinika (csütörtökönként)
- Honvédkórház (péntekenként)
Ezekre az ambulanciákra beutaló nem szükséges, csupán előzetes emailes bejelentkezésre van szükség. Vidéki nagyobb városokban is több helyen elérhetők hasonló szolgáltatások.
Az édesanyák jellemzően olyan problémák miatt keresik fel ezeket az intézményeket, mint a kevés tej, szoptatási nehézségek, fájdalmas vagy sebes mellbimbó, gyógyszerszedés melletti szoptatás, beteg anya vagy csecsemő, tejcsatorna-elzáródás, mellgyulladás, reflux vagy súlygyarapodási nehézségek.
A szoptatás támogatása csapatmunka és egyben társadalmi felelősség is, mindenki szerepe kulcsfontosságú. Bizonyos esetekben több szakember bevonása is szükséges a siker érdekében, például IBCLC laktációs tanácsadók, gyermekorvosok, védőnők, Dévény-tornászok vagy kranioszakrális terapeuták közreműködésével.
Nálad hogy történik egy szoptatásra felkészítő?
- Mindig igyekszem vidám, oldott hangulatban átadni az ismereteket. A tanfolyamokon élethű babával és horgolt cicikkel is gyakorlunk – ezt a részt különösen szeretik a résztvevők. Számos pozitív visszajelzést kaptam arról, hogy mennyire hasznos volt ez a módszer: amikor elérkezett a valódi pillanat, az anyák magabiztosan tudták mellre helyezni a kisbabájukat.
A szülészeti dolgozók is megerősítették, hogy azok az anyák, akik előzetesen készültek, sokkal könnyebben veszik az első akadályokat. Már rendelkeznek egy alapvető tudással, így magabiztosabban indulnak neki a gyermekágyas időszaknak.
A kurzusok teljesen interaktívak: a résztvevők bármikor feltehetik kérdéseiket, és nemcsak a szoptatás technikai részleteire térünk ki, hanem az éjszakai gondoskodásra, az apák szerepére, valamint a leggyakoribb félelmekre és tévhitekre is. Célom, hogy könnyed, érthető módon adjak át minél több hiteles információt.
A várandósság tehát nem csupán a szülésre, hanem a szoptatásra való felkészülésről is szól, hiszen az anyatejes táplálás nem mindig alakul magától gördülékenyen. A megfelelő információk és tudatos felkészülés nagyban segíthetnek a kezdeti nehézségek leküzdésében. Magyarországon számos lehetőség áll a kismamák rendelkezésére – a szülésfelkészítő tanfolyamoktól kezdve a szoptatási ambulanciákig –, ahol szakértők segítik az édesanyákat. Érdemes élni ezekkel a lehetőségekkel.
Ne feledjük: a gyermekágyas időszakban még rengeteget lehet tenni a sikeres szoptatásért! Az első nehézségek után pedig nem szabad feladni, hiszen minden anya megérdemli a támogatást és a lehetőséget, hogy elérje a saját célját.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)