- Ki lehet velem a vajúdás és szülés alatt? Alapvető fontosságú, hogy eldönthesd, kik legyenek melletted vajúdás és szülés idején. Az apák jelenléte a szülőszobán ma már általános. A dúla jelenlétére és segítségére azonban nem mindenhol van fogadókészség, ezért érdemes erre az orvosnál vagy a szülésznőnél rákérdezni.
- Mi történik egy normális vajúdás és szülés alatt Önöknél? Kérdezd meg, hogy az adott intézményben milyen arányban alkalmaznak mesterséges szülésindítást, oxytocint, gátmetszést illetve császármetszést. Érdeklődj, azután is hogy orvosod egy esetleges császármetszést követően lehetségesnek tartja-e a hüvelyi úton való szülést.
- Mennyire engedik érvényesülni a kulturális és hitbéli különbségeket? Ez a lista a sok nemzetiséget magába olvasztó Egyesült Államokban készült. Magyarországon is léteznek kulturális és hitbéli különbségek. Ha ezzel kapcsolatosan kérdésed van, beszéld meg előre orvosoddal és szülésznőddel, hogy támogatnak-e ebben.
- Sétálhatok és mozoghatok a vajúdás alatt? Milyen szülési pozíciót ajánlanak? Az anya- és bababarát helyeken vajúdás és szülés alatt úgy mozoghatsz, ahogy jól esik. Kitolás idején sem kényszerítik az anyákat a hagyományos szülésvezetés által preferált kőmetsző pozícióba.
- Hogyan biztosítják az együttműködést az ápolók, az orvos és más szakember között, ha szükségessé válik? Nagyon fontos, hogy a vajúdás és szülés ideje alatt a vajúdót körülvevő szakszemélyzet (orvos, szülésznő, dúla) egymást ismerjék, illetve további segítőket tudjanak ajánlani, ha a későbbiekben bármilyen (pl. szoptatással kapcsolatos vagy pszichés) nehézsége adódik.
- Mi az eljárás Önöknél egy szokványosan vajúdó nővel? Kérdezz rá bátran, hogy az adott kórházban melyek a leggyakrabban végzett beavatkozások. Az ezekről való gondolkodásban nagy segítségedre lehet egy dúla, illetve a WHO normális szülésre vonatkozó ajánlásai.A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
- Hogyan segítik elő, hogy az anyák olyan kényelmesen érezzék magukat, amennyire csak lehetséges? A gyógyszereken kívül milyen fájdalomcsillapítási módszereket alkalmaznak a vajúdás alatt? A dúla vagy a bába sokat tud tenni a szülő nőért. Illóolajos borogatással, masszázzsal, homeopátiás szerekkel, vajúdási testhelyzetek és légzéstechnika ajánlásával a fájdalomérzet jó hatásfokkal csökkenthető.
- Mi történik az egészséges babámmal a szülés után? A zavartalanságban és bőr-bőr kontaktusban együtt töltött első pár óra nagyon fontos a kisbaba és az édesanya kötődése szempontjából. Kérdezz rá, hogy a szülést követő “aranyóra” teljes egészében a Tietek lehet-e, avagy fontosabbnak tartják a csecsemő öltöztetését, mérlegelését, “ellátását”. Ha esetleg császármetszésre kerülne sor, hogyan történik a baba ellátása? Édesapja rögtön kézbe veheti, dajkálhatja? Mikor kerülhet sor az első mellretételre?
- Mi történik, ha a babám koraszülött lesz vagy sajátos problémával születik? Az egyes intézmények különbözőképpen járnak el ebben a kérdésben. Érdeklődd meg, hogy ebben a nem várt esetben van-e lehetőséged arra, hogy szülés után, vagy később a kórházi ellátás idején megszoptasd, vele lehess és gondozhasd?
- Hogyan segítenek azoknak az anyáknak, akik szoptatni szeretnének? Milyen támogatásban részesülnek az anyák szoptatás terén a baba megszületését követően? Megszoptathatják-e születése után a kisbabát? Támogatják-e a kizárólagos szoptatást, vagy inkább cukros vízzel, ne adj isten tápszerrel kínálják az újszülötteket? Szoptatási nehézség esetén tudnak-e megfelelően képzett szoptatási tanácsadót ajánlani a kismamának?
|
Lénárd OrsiSzülésfelkészítő és szüléskísérő dúla, mentálhigiénés szakember, kismamamasszőrElérhetőségem: Honlap: http://www.lenardorsi.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)