Egyre több szifiliszes baba születik Amerikában
2-3 alkalommal kellene teszteni a várandós nőket
Jelentősen megnőtt a szifilisszel született babák száma Mississippi államban - írja a Live Science. Míg 2016-ban csak tíz megbetegedésről, 2021-ben már több százról számoltak be a régió kórházai.
Dr. Thomas Dobbs, a Mississippi Egyetem Egészségügyi Központjának munkatársa a Twitteren azt írta, hogy a váradósság alatt a nőket 2-3 alkalommal kellene tesztelni.
Mi is az a szifilisz?
A szifilisz egy nemi úton terjedő betegség, melyet a Treponema pallidum nevű baktérium okoz. A magzatot is megfertőzheti a méhlepényen átjutva. A betegség következményei lehetnek a csontelváltozások, a máj- és lépmegnagyobbodás, valamint agyi és idegi problémák. Ha a magzat megfertőződik, akkor magasabb lesz a vetélés, a koraszülés, a halva születés és a csecsemőhalál kockázata.
Az amerikai járványügyi központ (CDC) ajánlása szerint már az első terhességi vizsgálat alatt ki kell szűrni a fertőzést, és ha a teszt pozitív, akkor antibiotikumos kezelésre van szükség. Akiknél pedig magas a betegség kockázata, azoknál a terhesség 28. hetében és a szülésnél is el kell végezni a vizsgálatot.
Ha a betegség kiderül a szülés előtt, akkor antibiotikummal gyógyítható, ezzel pedig megelőzhetőek a későbbi problémák.
Az Egyesült Államokban nemcsak Mississippi államban nő az esetek száma. Az eddigi adatok alapján míg 2013-ban országos szinten 360 esetről számoltak be, addig 2021-ben már 2700-ról.
Magyarországon a kötelező terhességi vizsgálatok során végeznek szifilisz szűrést is.
Indexkép: Daniel Reche képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)