Emelie 15 évesen nem értette, miért nem jött még meg az első menstruációja, hiszen kortársai már rég túlestek a nagy eseményen. Különböző vizsgálatokat végeztek el rajta, és szívfacsaró tényre derültfény: Emelie egy rendellenesség folytán úgy született, hogy testéből hiányzott az uterus, azaz a méh. A fiatal lány akkor beletörődött, hogy soha nem lehet saját gyermeke.
Huszas évei elején kezdett olvasgatni a legújabb kutatásokról, őssejt-programról, valamint arról, hogy tudósok saját DNS alapján képesek szintetizálni testrészeket, emberi szöveteket, és ennek határait egyre jobban kiterjesztik a transzplantációk terén.
Ébredő reménnyel kutatott tovább, így akadt rá dr. Mats Brannstorm svéd orvosra, az egyetlen emberre, aki méhátültetésre és a donor-méhben megfogant babák világra segítésére specializálódott. Emelie volt az első tényleges páciens, akin ilyen beavatkozást hajtott végre. A 30 éves nő édesanyjának is mesélt a lehetőségről, aki azonnal felajánlotta a méhét:
„Mondtam a lányomnak, hogy én már elmúltam 50 éves, nincs szükségem a méhemre, mivel nem szeretnék több gyermeket. Neki azonban ez lehet az egyetlen esélye.”
Emelie felvette a kapcsolatot a doktorral, aki több tucatnyi vizsgálatot elvégzett. Végül megállapította, hogy a donor és a befogadó is alkalmasak a beavatkozásra, ráadásul mindketten ideális életkorban vannak. Mivel egyenes ági rokonok, génkészletüknek legalább a fele azonos - így a kilökődés veszélye is jóval kisebb, mint idegen donor esetében.
Mindkét nő nagyon tartott az altatásban végzett műtéttől, de Emelie-nek ez volt az egyetlen parányi lehetősége, hogy anya lehessen. Férje is erősen kételkedett: mielőtt beleegyezett volna, ragaszkodott ahhoz, hogy megismerkedjen az orvossal és felmérje, vajon nem egy holdkóros sarlatánnal van-e dolguk. Bár végül hozzájárult a beavatkozáshoz, továbbra is kételyei voltak a sikert illetően.
„Úgy éreztem, a lottót is nagyobb esélyünk lenne megnyerni” - mondta.
Félelmeik alaptalannak bizonyultak, a műtétek gond nélkül lezajlottak. Emelie felépülése is zökkenőmentes volt, új méhe nem mutatta a kilökődés jeleit.
Egy évvel később pedig elérkezett az ideje, hogy teherbe eshessen. Az orvosok egyetlen embriót helyeztek el a méhében: egy, a saját és férje sejtjeiből mesterséges megtermékenyítéssel létrehozott apró életet.
Az első terhességi teszt negatív lett, azonban egy héttel később Emelie boldogan hívta fel édesanyját, hogy közölje: az új teszt már pozitív.
„Tudtam! Tudtam, hogy jó a méhem!” - örvendezett az 53 éves Marie. Lánya azonban csak akkor győződött meg teljesen a sikerről, mikor újszülött fia, Albin sírása betöltötte a szülőszobát. Férje olyan boldog volt, hogy elájult, amikor megpillantotta elsőszülött gyermekét, így a nővéreknek kellett ellátniuk a friss apukát.
Emelie és férje úgy döntöttek, idővel elmondják majd Albin-nak, hogyan született, bízva abban, hogy egy nap megérti, min ment keresztül az anyukája és a nagymamája.
Az orvos azóta már öt olyan babát segített a világra, akik az általa átültetett donor-méhben fogantak. Dr. Brannstorm véleménye szerint egy nap rutin beavatkozás lesz az eljárás, ami reményt adhat az Emelie-hez hasonló nőknek.
Videó forrása: RTL Klub
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)