Néhány hét után az élet visszatér a régi kerékvágásba: az édesanya ismét fitt és üde, s mindenki megtanult alkalmazkodni a kis jövevény igényeihez. Előbb-utóbb visszatér a szexuális élet, mely sok kérdést vet fel.
Azok az édesanyák akik valamilyen okból nem szoptatják gyermeküket, jobban ki vannak téve a teherbeesés veszélyének. A szoptatás időszakában azonban a teherbeesés esélye szinte a nullával egyenlő. Ilyenkor alkalmazhatók különböző gyógyszermentes védekezési módok, melyek nagyobb biztonságérzetet nyújtanak az édesanyának.
Védekezés gyógyszerrel
A szoptatás időszakában egyáltalán nem javasolják a gyógyszeres védekezést, illetve a hagyományos kombinált tabletták szóba sem jöhetnek, mivel befolyásolhatják a tejelválasztást. Léteznek azonban ún. "minipillek".
Ezek a hormontartalmú gyógyszerek a kombinált tablettákkal ellentétben nem befolyásolják a tejelválasztást, s nem kerülnek át a gyermek szervezetébe. Egyes minipillek védelmet nyújtanak a kismedencei gyulladások ellen, és segítenek megelőzni különböző betegségeket is. Mivel a szoptatás idején a szervezet saját fogamzásgátló képessége összeadódik a minipillek hatásával, szinte 100%-os védelmet nyújt a teherbeesés ellen.
Méhbe felhelyezett eszközök
A méhen belüli hormonális fogamzásgátlás még újdonságnak számít. A méhben elhelyezett eszköz csekély mennyiségben sárgatest hormont szabadít fel. Tulajdonképpen teljes biztonságot nyújt, csökkenti a menstruációs ciklus idejét, s megelőzi a fájdalmakat.
Spirált szinte kizárólag olyan nőknél alkalmaznak, akik már túl vannak az első szülésen. A méhbe felhelyezett eszköz meggátolja a fogamzást. Hátrányai közé sorolható, hogy nem véd a szexuális úton történő fertőzésektől, fokozhatja a vérzés mennyiségét.
Helyileg alkalmazott fogamzásgátlók
A szoptatás időszakában a test saját védekező mechanizmusa mellett kielégítő hatékonyságúak, később azonban már egyáltalán nem bizonyulnak megfelelő választásnak. A spermicid krémek, a pesszárium, egyáltalán nem mondhatók kényelmesnek, hiszen előkészületet és odafigyelést igényelnek. Ugyanakkor nem elég hatékonyak a fertőzésekkel szemben sem.
Az óvszer hatékonysága sok esetben a használat helyességén múlik. Helyes használat esetén védelmet nyújt a fertőzések ellen, s hatékonyabb a helyi fogamzásgátlónál.
Fogamzásgátlás injekcióval?
Ez a módszer hatékonysága ellenére még csak szűk körben terjedt el. Legtöbben talán nem is hallottunk még a lehetőségről. Előnyei közé sorolható, hogy megbízható, ritkán szükséges az alkalmazása, nincs többé szükség a folyamatos gyógyszerszedésre.
Csupán 1-3 havonta kell alkalmazni, hátrányának mondható azonban, hogy nem nyújt biztonságot a nemi úton terjedő betegségekkel szemben, s gyakrabban lépnek fel mellékhatások, mint más fogamzásgátló szerek esetén.
Fotó: en.wikipedia.org
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)