Ki jogosult rá?
A gyermekápolási táppénzre jogosultság feltételei megegyeznek a táppénz általános jogosultsági feltételeivel, vagyis, a gyermekápolási táppénzre ugyanazok jogosultak, akik saját keresőképtelenségük esetén táppénzben részesülnének.
A gyermekápolási táppénzre jogosultságnak három alapfeltétele van:
- a fennálló biztosítási jogviszony,
- a keresőképtelen személy pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett,
- az orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség.
A közös háztartásban élő gyermek esetében bármelyik szülő igényelheti a gyermekápolási táppénzt.
Mennyi ideig jár?
A GYÁP időtartama elsődlegesen a beteg gyermek életkorától függ, és attól, hogy az igénylő szülő egyedül neveli-e a gyermeket.
Az egyévesnél idősebb gyermek betegsége esetén járó gyermekápolási táppénzes napok nem naptári évre vonatkozóan járnak, hanem a gyermek életkorához igazodóan, a gyermek születése napjától a következő születésnapig terjedő időre.
A gyermek életkorához igazodóan így alakul a GYÁP-os napok száma:
- A táppénz az egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, ápolása címén a gyermek egyéves koráig időbeli korlátozás nélkül jár.
- Az 1 és 3 év között évenként és gyermekenként 84 naptári nap gyermekápolási táppénz folyósítható.
- A 3-6 éves gyermek után járó gyermekápolási táppénz évenként és gyermekenként 42, egyedülállónak 84 naptári napig folyosítható
- A 6-12 éves gyermek után járó gyermekápolási táppénz évenként és gyermekenként 14, egyedülállónak 28 naptári napig folyosítható.
Amennyiben az 1 évesnél idősebb gyermek után – a gyermek legutóbbi születésnapját követően – már részesült az igénylő gyermekápolási táppénzben, akkor annak időtartamát mint "gyermekápolási táppénz előzményt" a gyermek életkora szerint járó napokból le kell vonni. A szülő ilyenkor csak a fennmaradó időtartamra jogosult a GYÁP-ra.
Ha egyszerre több a beteg gyerek a családban, akkor is csak egyre vehető igénybe a GYÁP.
Ha a kérelmező nem volt elég ideig biztosítva, akkor méltányossági alapon még kérheti a GYÁP folyósítását.
Mekkora az összege?
A gyermekápolási táppénz összegét a táppénz összegének megfelelően kell kiszámítani.
Hol és hogyan kell igényelni?
Szükség van hozzá az orvos által írt keresőképtelenségről szóló igazolásra, és egy igénylőlapra, illetve a következő dokumentumokat is célszerű lehet beszerezni:
- igazolás a szülő részére a 18 éven aluli gyermekkel fekvőbeteg gyógyintézeti ellátása ideje alatt történő együtt tartózkodásának időtartamáról,
- igazolás a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról,
- foglalkoztatói igazolás,
- folyamatos keresőképtelenség igazolásáról szóló adatlap.
A GYÁP igényt a foglalkoztatóhoz, egyéni vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő, önfoglalkoztató esetén a székhelye szerint illetékes kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervhez kell benyújtani.
Ha a beteg gyermek szülőjének munkáltatója társadalombiztosítási kifizetőhelyet működtet, akkor innen fognak folyósítani, ha erre nincs mód, akkor a foglalkoztató székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerve bírálja el a kérelmet, és folyósítja a pénzt.
Az igénybejelentés napjától visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra lehet érvényesíteni a gyermekápolási táppénz iránti igényt.
Kép: freedigitalphotos.net
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)