Mit tehetünk ha kevés a pénzünk és követni szeretnénk Show mondását? - például kössünk életbiztosítást. Ez egy aránylag kis összegű befektetési forma, ahol a biztosító kötelezettséget vállal díjfizetés ellenében, hogy egy meghatározott időtartam elteltével valamilyen, a biztosított életével kapcsolatos esemény bekövetkezte esetén a szerződésben rögzített szolgáltatást nyújtja. A hagyományos életbiztosítások olyan megtakarítási programok, melyekben a megtakarítások befektetése fölött teljes mértékben a Biztosítási Törvény előírásainak megfelelően- a biztosító rendelkezik. Az életbiztosítás vonatkozásában két alapvető biztosítási esemény fordul elő: a biztosított halála, vagy adott időpont életben elérése. Többféle életbiztosítás kötésére van lehetőségünk, ezek: kockázati életbiztosítás, tiszta elérési életbiztosítás, járadékbiztosítás, vegyes életbiztosítás, kötött időpontban lejáró, valamint befektetéshez kötött életbiztosítások.
Röviden ezekről az életbiztosítási formákról:
A kockázati biztosítás relatív kis díjért cserébe a legszükségesebb pillanatban a család rendelkezésére áll egy ténylegesen soha meg nem takarított pénzösszeg, mely átsegítheti a családot a családfő, vagy társ jövedelmének elvesztését követő időszakon.
Tiszta elérési életbiztosítás: A díjfizetés ellenében a biztosító azt vállalja, hogy amennyiben a biztosított egy adott időszak végén életben van, úgy a szerződésben rögzített biztosítási összeget kifizeti. Ha a biztosított meghal, a biztosítás az addig befizetett díjak kifizetésével ér véget a biztosított halálakor. Míg a kockázati életbiztosításoknál a biztosítási funkció az elsődleges, az elérési biztosításoknál a megtakarítás.
Járadékbiztosítás: biztosító azt vállalja, hogy a szerződő előzetes díjfizetése ellenében rendszeres időközönként pénzt folyósít a megjelölt kedvezményezettnek, általában biztosítottnak.
A vegyes életbiztosítás egy azonos tartamra szóló (de nem feltétlen azonos biztosítási összegre kötött) kockázati és elérési biztosítás kombinációja. A biztosított tartam alatti halála vagy a tartam végének megélése esetén fizet a biztosító.
Kötött időpontban lejáró életbiztosítás:
A biztosító a tartamon belül bekövetkező halál esetén lényegében átvállalja a díjfizetést a tartam végig. A kötött időpontú életbiztosítással például a gyermek tanítási költségeinek fedezéséről gondoskodhatunk.
Befektetéshez kötött életbiztosítások: Ezeknél a biztosításoknál az ügyfelek a befektetési kockázatot vállalva, a magasabb hozam reményében, szabadon megválaszthatják, hogy a biztosító társaság milyen befektetési formába helyezze el pénzüket (kötvény, részvény).