Január 1-én elindult a hazai családok részére nyújtott, nagy lakásfelújítási program. Egyedülálló lehetőségben lesz része azoknak, akik otthonuk korszerűsítési munkáira utólag megigénylik ezt a támogatást. Természetes, hogy ilyenkor mindenkiben számos kérdés fogalmazódik meg.
A jogszabálynak számos szigorú feltétele van a számlák benyújtásával kapcsolatban. Ezekkel nem árt pontosan tisztában lenned, hiszen, ha nem megfelelően töltik ki, vagy hibás adatokkal kerül benyújtásra, akkor a felújítási kedvezmény elutasításra kerülhet.
Ezért összegyűjtöttük számodra a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a számla kiállításával és beadásával kapcsolatban.
1. 2020-ban kiállított számlák elfogadhatók-e?
Sajnos nem, mert a 2020-ban megvásárolt anyagokról kiállított számlákat nem fogadják el. A támogatási kérelem kizárólag 2021. január 1-től megkötött vállalkozási szerződésekre és számlákra vonatkozik.
2. Elegendő-e csak anyagköltségről számlát kiállítani?
Nem elég csak az anyagköltségről szóló elszámolást benyújtani. A jogszabály szerint a teljes felújítási költség felét, maximum 3 millió forintot lehet igényelni. Ebből a vállalkozói díjnak és anyagköltségnek 50-50 %-ban kell megoszlania.
Fontos: Az anyag- és munkadíjról kiállított számlákat összesítve vizsgálják, vagyis a támogatás összegében kell a két költségtípusnak egyenlő arányban megjelennie. Ezt nem külön-külön számlánként nézik, hanem a teljes költségvetés támogatással érintett részére számolják el.
3. Milyen számlát fogadnak el a munkadíjról?
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 10. számú melléklete alapján, a munkát végző vállalkozó által kiállított számlát fogadnak el:
- kivétel az 5%-os áfa tartalmú számla, ez nem elszámolható
- 0%-os és 27%-os áfa tartalmú számla kerülhet benyújtásra
- a vállalkozó által kiállított számlák csak abban az esetben felelnek meg az igénylési szabályoknak, ha a szakember az igénylőknek nem közeli hozzátartozója; a munkát végző cégnek az igénylő nem tagja, alkalmazottja, vagy vezető tisztségviselője
Fontos: az igénylő a felújítási munkálatokat végző szervezetnek sem tagja, sem munkavállalója nem lehet, így nem is számlázhat saját magának.
4. Milyen munkálatokra nem igényelhető a kedvezmény?
- mozgatható, szabadon álló bútorok
- mozgatható, szabadon álló háztartási gépek
- beépített, nem konyhai háztartási gépek
- lakásbővítés
- udvar- és kertrendezés
- tároló építése
- mobilgarázs
- raklap nem számolható el anyagköltségként
- infraszauna
- riasztó berendezés
5. Külföldön kiállított számla elfogadható?
Sem vállalkozói díjról, sem anyagköltségről külföldön kiállított számla nem fogadható el. Ez alól kivétel az a szakember vagy cég, aki rendelkezik hazai adószámmal, és a magyarországi jogszabályoknak megfelelően írja meg a számlákat.
6. Használatbavételi engedély kiadását megelőzően lehet-e már számlát gyűjteni?
A benyújtásra kerülő számlák kizárólag már felépült, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett, használatbavételi engedéllyel rendelkező otthonokra állíthatók ki.
További hasznos információkért és személyre szabott ajánlatodért látogass el weboldalamra.
Illusztráció: Construction photo created by pvproductions - www.freepik.com
Olvasd el ezeket a cikkeket is!
- otthonfelújítási támogatás - Ezeket a számlákat fogadják el!
- 2021-ben ekkor érkezik a családi pótlék
- Lakásfelújítási támogatás kisokos
|
Babus EdinaFüggetlen hitel és CSOK szakértőElérhetőségeim: Email: edina@kaphatokhitelt.hu Telefon: +36 30 6817381 Honlap: kaphatokhitelt.hu/ |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)