Nyilvánvaló, hogy hazánkban még fejlesztésre szorul az egészségügy. Nem különben az átlag dolgozók fizetése. Az alacsony jövedelmek ellenére mégis kialakult hazánkban a hálapénz kultúrája, mely sok erkölcsi kérdést vet fel. Vannak orvosok, akik a munkaidejükhöz, és a hatalmas, rájuk nehezedő felelősséghez viszonyítva valóban keveset keresnek. Kérdéses persze, hogy ezt a betegeknek kell-e kipótolni hálapénz formájában, vagy inkább az állam dolga lenne a béremelés.
A legnagyobb vita természetesen a szülészetekkel kapcsolatban robbant ki, hiszen itt egy-egy szülés levezetéséért sokszor maga az orvos kért pénzt. A témával kapcsolatban több könyv is megjelent- színvonalas, és kevésbé színvonalas kiadványok. Egyes írások orvosi hibák miatti tragédiákon alapulnak, míg mások erkölcsi oldalról közelítik meg a kérdést.
Hálapénz.hu
Ki ne ismerné a Weboldalt? Aki személyesen nem tudott már ellátogatni erre a "szókimondó" oldalra, legalább a híradóban hallott az ezt övező botrányról. Mint ahogy neve is elárulja az oldal a hálapénz rendszerrel foglalkozott, és persze konkrét adatokkal szolgált: melyik orvos mennyi pénzt kért, vagy fogadott el egy-egy pácienstől.
Az orvosok természetesen (?) felháborodtak, mégis hogyan képzeli valaki, hogy az Interneten teszi közzé véleményét. Persze mi is feltehetnénk a kérdést: ha egy orvosnak nincs szégyellnivalója, akkor miért ne írhatnának róla a kismamák?
Persze a Weboldal betiltásával semmit nem értek el, hiszen a kismamák -demokrácia lévén- egymás között továbbra is meg fogják beszélni, kinek hogyan zajlott a szülése, s mennyire volt segítőkész a választott orvos.
A http://halapenz.cjb.net/ címen elérhető a Halapenz.hu oldal emléklapja, itt is olvasható (kórházanként csoportosítva) a kismamák véleménye, tapasztalata.
Hálapénz: mennyit, hogyan?
Igen csak kevés olyan emberrel találkozhatunk, aki komolyabb kórházi kezelés, vagy műtét után ne adott volna pénzt az orvosának. Persze nem a magánrendeléseken kifizetett összeget jelenti a paraszolvencia. Sokszor több tízezer forintokról beszélünk, és nem pedig virágcsokrokról, vagy ajándékkosárról.
De miért is létezik a hálapénz? Talán mert már annyira beleivódott a tudatunkba, hogy bűntudatot érzünk, ha nem adhatunk pénzt a segítségért. Ugyanakkor félünk is attól (sok esetben nem ok nélkül), ha nem adunk hálapénzt, kevesebb törődéssel kell beérnünk. Persze amíg akárcsak egy ember támogatja azzal a paraszolvenciát, hogy pénzt csúsztat orvosa zsebébe, addig működni fog a rendszer.
Az orvosok védelmében: azt se felejtsük el, hogy mindenkinek mások az igényei, és más-más véleményeket olvashatunk az orvosokról. Egy-egy rossz vélemény alapján nem lehet megítélni egy orvos több éves/évtizedes munkásságát!