Távmunka és költségek
Már többször ejtettünk szót a távmunka jelentőségéről, melyet sajnos hazánkban egyelőre még nem hasznosítanak a vállalkozások. Amellett, hogy a távmunka mintegy harmadannyi költséggel jár, mint a hagyományos munkavégzés, jó tudni mennyi kiadásra számíthatunk távmunkásként.
Szinte minden távmunkás- és távmunkát kereső számára ismerős, ha az alábbi sort pillantja meg egy hirdetésben: "Feltétel: saját számítógép, Internet elérés". A munkáltatók ilyen módon még tovább csökkenthetik kiadásaikat. Azonban néhány otthoni munkát kereső számára többletkiadást jelenthet az Internet kapcsolat előfizetése, vagy a saját számítógép beszerzése.
A távmunkában történő munkavégzés ma még nagyrészt bizalmon alapszik, hiszen a feleket nem köti olyan szerződés, mellyel saját- vagy a másik fél érdekét védhetnék. A korrekt munkakapcsolat kiépítéséhez mindenképpen szükséges a fizetési- és munkavégzési feltételek előzetes tisztázása. Néhány munkaadó támogatást nyújt a munkaeszközök beszerzésére, míg mások a munkavégzés idejével arányos költségtérítést választják.
A munkáltatók gyakran azért döntenek egy távmunkás alkalmazása mellett, mert csökkenteni szeretnék költségeiket. Ezért gyakran előfordulhat, hogy nem akarják (vagy nem tudják) megtéríteni az otthoni munkavégzés során felmerülő költségeket. Ennek ellenére a távmunkás több költséget is elszámolhat a munkaadó által kifizetett béren felül.
Elszámolható:
- A távmunka végzéshez- és a munkáltatóval való kapcsolattartáshoz szükséges számítástechnikai eszközök költségének egy része.
- Internet használat díja.
- A munkavégzés helyén fennálló költségek (víz, villany, fűtés, bérleti díj, stb.) egy része.
Sokszor szerződésben rögzítik a költségek támogatását (gép amortizációs díj, Internet költség), mely azonban csak akkor érvényesíthető, ha a távmunkás biztosítja a munkavégzéshez szükséges eszközöket.