A Csodák Palotája elnevezés Öveges Józseftől, a fizika ismert népszerűsítőjétől származik.
1994. március-április: KREATIVITÁS 1994 címen megnyílt első, mintegy 400 m2-es időszaki kiállításunk, egy-egy hétre, előbb a Budapesti Műszaki Egyetemen, majd a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem aulájában. A két kiállításra összesen csaknem húszezren jöttek el, beszámolt róla több tucat tv- és rádióműsor, tudósított róla az összes napilap.
1994. november: Létrejött a Budapest Science Centre Alapítvány (BSCA), azzal a céllal, hogy hands-on, azaz interaktív – a látogatók által működtethető eszközökből álló – tudományos „játszóházi” kiállítások szervezésével megteremtse Budapesten egy állandó interaktív tudományos kiállítás alapjait. Alapítói az ELFT és a Rubik Nemzetközi Alapítvány, a kezdeményezést támogatta a Magyar Tudományos Akadémia.
1995. ősz: Az első kiállítások sikere arra ösztönzött bennünket, hogy most már nagyobb területen és hosszabb időre mutassuk meg magunkat a közönségnek. Erre a Pasaréti úti Vasas Teniszcsarnokban került sor. A mintegy 1000 m2-en rendezett hathetes kiállításon saját eszközeink mellett ott voltak a pozsonyi Schola Ludus fizikai jelenségeket bemutató játékai, illetve a prágai szobrászművész, Szvatopluk Král mobil szobrai is. A másfél hónap alatt több mint 125.000 (!) látogatónk volt, az MTV 30 perces filmet sugárzott az eseményről.
1996. szeptember: Időszaki kiállításaink sikere meggyőzte a lehetséges támogatókat, és így megvásárolhattuk a Váci úti Könyvesház korábbi épületének felső szintjét: a Millecentenárium évében megnyithattuk Közép-Európa első állandó interaktív tudományos centrumát, az itt felújított kb.
1997. tavasz: Immár állandó kiállítóterünkben HÉTKÖZNAPI MÁGIÁK címmel új kiállítással jelentkeztünk. Saját fejlesztésű eszközeink mellett június végéig kiállítottuk a pozsonyi Schola Ludus LABYRINT című gyűjteményét, mely interaktív eszközök segítségével a tudomány és a művészet kapcsolatát jeleníti meg.
1997-1998: Új, ILLÚZIÓK című kiállításunk anyaga már csaknem teljes egészében saját alkotóműhelyünkben készült. Létrehoztuk mintegy tucatnyi eszközből álló utazó kiállításunkat is, melyet szívesen adunk kölcsön, s amely iránt nagy az érdeklődés. Kiállításunk a szeptember végi nyitástól a június végi zárásig több, mint 120.000 látogatót fogadott.
1998-1999: PRÓBÁLD KI MAGAD! – ez a kiállítás már címében is sejtette állandó jelszavunkat: nálunk a kiállítási tárgyakhoz nyúlni (szinte) kötelező! A cím egyben azt is jelezte, hogy a látogatók ezúttal saját fizikai és szellemi képességeiket, érzékszerveiket próbálhatják ki. Ezt mintegy 150.000 látogató meg is tette!
1999-2000: Következő kiállításunkon a tudomány játékosságát igyekeztünk bemutatni. A BOLONDOS TUDOMÁNY azt sugallta, nálunk minden lehetséges: az árnyék színes, a zongora kerek, a tárgyak lassan esnek, de a tollpihe kőként zuhan, s persze a gyerekek erősebbek a felnőtteknél. A sok érdekesség között ezúttal kiemelt helyet biztosítottunk a mágneses jelenségeknek és a repülés fizikájával foglalkozó eszközöknek. A terem közepén pedig egy igazi vadászrepülőgép állt!
2000-2001: Látogatóinkat megkérdeztük, és kiderült: sok korábbi eszközünkkel szívesen játszanának újra. Ezért ez alkalommal JÁTÉK A JAVÁBÓL címen „kívánság-kiállítást” rendeztünk: saját tervezésű és építésű játékaink mellett korábban külföldről bérelt és népszerűnek talált tudományos játékokat is elkészítettünk. Ehhez bővítettük kiállítóterünket egy kisebb teremmel. Ez az elmélyült szórakozások terme, a Töprengő.
2001-2002: KÍSÉRLETEZZ VELÜNK! Új kiállításunk címe magától értetődő „szlogen” volt, amikor megnyitottuk az Öveges termet, megvalósítva ezzel a kitűnő tudós-tanár több évtizedes álmát. Szakavatott előadóink naponta többször látványos kísérleteket mutatnak be olyan kísérleti eszközök segítségével, amelyek így együttesen talán egyetlen hazai iskola szertárában sem találhatók meg. A témák köre folyamatosan bővül, bizonyos témákból előzetes felkérés alapján is tartunk bemutatókat. Ebben az évben rendeztünk először kamara-kiállítást, ahol a genetika múltját, jelenét és lehetséges távlatait ismerhették meg a látogatók számos kép és interaktív illusztráció segítségével.
2002-2003: NE HIGGY A SZEMEDNEK! - szólítottuk fel a látogatót. Számos itteni eszközünk érzékelésünk fonák oldalát és korlátait tárta fel. Kamara-kiállításunk pedig meglepő, játékos matematikát kínál azoknak is, akik eddig idegenkedtek a számok és a geometria világától. Az Öveges terem előadásai időközben három nagyobb témakörré szélesedtek, ki-ki kedve szerint bepillantást nyerhetett a mechanika, a hőtan vagy az elektromosságtan rejtelmeibe. Az elmúlt évek alapján stabilizálódni látszik az évenkénti 200.000 körüli látogatói létszám.
2003-2004: HANGOLÓGDJ RÁNK! A cím a hangok világára utalt, melyet számos oldaláról mutattunk be. A különleges hangszerektől a fülcsengés fantomhangjaiig sok mindennel találkozhattak itt a látogatók. Az “ínyencségek” között pedig a Bolyai-geometriát bemutató kamara-kiállítás és az ehhez kapcsolódó előadás aratott váratlan sikert.
2004-2005: OKOS JÁTÉKOK. Ha jól odafigyelünk, legtöbb játékban találunk valami tudományt is. Erre mutat be példákat a legutóbbi kiállítás, ahol kipróbálható az óriás kaleidoszkóp, a labirintusba zárt mágneses kukac, az óriás jojó, a bolondos (kaotikus) inga és sok más „okos” játék.
A Jövő Háza program első lépéseként megnyílt, megszépült és kibővített kiállítás ezúttal a fenti címet viseli, hiszen a legújabb eszközök segítségével mindenki saját maga ismerheti meg – nem hétköznapi módon! – saját magát: versenyt futhat virtuális bajnokkal, megismerheti teste láthatatlan titkait hőkamerával, kipróbálhat tucatnyi képességvizsgáló készüléket, IQ- és EQ (érzelmi intelligencia) teszteket – és ha elfáradt, helyet foglalhat elmélkedni az Óriások asztalánál…
Új kiállításunkon a hangokat, a zenét és a számokat hozzuk közelebb látogatóinkhoz, továbbra is látványos, érdekes formában.
Tesla transzformátor: nálunk látható Európa egyik legnagyobb ilyen berendezése, mellyel méteres villámokat keltünk a terem közepén, a százötven éve született feltaláló, Nikola Tesla is büszke lenne rá.
Hangzó fények: színes fénysugarak felhasználásával nyújtunk interaktív, kreatív, látványos multimédiás szórakozást valamennyi korosztály számára. Komponáljon zenét saját mozgásával!
Teszteld magad!
Kibővült eszközparkunkban mindenki próbára teheti magát, milyen a memóriája, milyenek a reflexei, mennyire tud előre gondolkodni, milyen tartósan és koncentráltan tudja figyelmét fenntartani.
Kiállításunk elsősorban a látogatók érzékszerveit teszik próbára: kivételesen azt kérjük, ne higgyenek a szemüknek! Vagyis „becsapunk” mindenkit, de ígérjük, fel is fedünk minden titkot! Megmutatjuk, mi van a tükrök túloldalán, kimentjük a végtelen labirintusból, mosolyt csalunk a vicsorgó arcra, s látni engedjük, hogyan válik színessé a fekete-fehér.
Csodák Palotája
Buda Entertainment & Gastro
cím: 1036 Budapest, Bécsi út 38-44.
telefon: 06-(1)-814-8060
honlap: www.csodakpalotaja.hu
e-mail: info@csodakpalotaja.hu
Nyitvatartás: minden nap: 10:00 - 20:00
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)