Megkezdődött az EB - 2016 után 2021-ben is szurkolhatunk a magyar csapatnak. Sok családban nem csak a férfiak tapadnak ilyenkor a tévé képernyője és a kivetítők elé, hanem velük tartanak az anyukák és a gyerekek is. Elő a zászlókkal, arcfestékkel és a sípokkal: ez még akkor is élmény lehet, ha nem vagyunk kifejezetten focirajongók!
Fotó: szirtesi / Bigstock.com
Mitől lesz a kicsiknek élmény a családi meccsnézés?
Legfőképp az önfeledt szórakozástól, a drukkolás örömétől, izgalmaitól, a kitörő érzelmektől, és attól, hogy ezeken a különleges napokon a feje tetejére áll a világ.
Képzeljük csak el gyerekszemmel: néhány nap, amikor picit tovább maradhatunk fent, mint egyébként! A gyerekek is részesei lehetnek egy titokzatos "felnőtt dolognak", aminek eddig sosem. És az igazi izgalmak még csak ezután kezdődnek...
Fotó: Daxiao Productions / Bigstock.com
Egy focimeccsen heves, felfokozott érzelmeket élhetünk át, pláne, ha nagy a tét: a kitörő öröm, a feszült izgalom, a dráma, az extázis része a szurkolásnak.
Jó alkalom lehet ez arra, hogy gyermekünk közelebbről is megismerje az összetartozás érzését, a szurkolás örömét. Ha rákapnak az ízére, talán a későbbiekben sokkal jobban fognak élvezni egy-egy iskolai kosárlabda meccset vagy futóversenyt is: nem csak csendben fognak ülni a padon, hanem lelkesen szurkolnak majd osztálytársaiknak.
Fotó: zurijeta / bigstock.com
Most mindent szabad!
Az EB ideje alatt rácsodálkozhatnak majd a kicsik, hogy szüleik mi mindenre kaphatóak, amire máskor nem igazán. Ezeken a napokon anya és apa is nyugodtan húzhat mókás kalapot, színes parókát, vicces napszemüveget – senki sem fog rájuk furcsán nézni. A gyerekek büszkén feszíthetnek Magyarország focimezében, ahogy ők is kipróbálhatják, hogy áll rajtuk a paróka, vagy bármilyen más, vicces vagy feltűnő kiegészítő. Amikor anya előveszi a fiók mélyéről a titkos arcfesték készletet, hogy az egész család arcára nemzeti színeket mázoljon, a kicsik szeme egész biztosan felcsillan majd: újra átélhetik a gyerekrendezvényekről már jól ismert arcfestés élményét, amiért minden egyes fesztiválon oly sokáig könyörögtek, majd kígyózó sorokat álltak végig.
Mit csinálhatnak még a kicsik (és nagyok) a szurkolás alatt? Most végre legálisan kiabálhatnak, visíthatnak, sípot és dudát fújhatnak anélkül, hogy bárki is rájuk szólna, csattogtathatják a kereplőt, rázhatnak rumbatököt, pompomot, vagy amit csak akarnak - kiengedhetik egy kicsit a fáradt gőzt, amire nekik is szükségük van. Gyerekszemmel valami ilyesmi lehet a tökéletes felszabadult, családi program :) A jókedv ragadós: a felnőttek boldog kiáltásait látva ők is örömükben fognak majd ugrálni, még akkor is, ha épp nem is értik, miről van szó. Tökéletes feszültség levezetés lesz ez az egész család számára a szürke hétköznapok között.
Fotó: famveldman / bigstock.com
Összetartozunk!
A szurkolás nem csak az ész nélküli tombolásról szól, ennél sokkal mélyebb is lehet. Ha úgy döntünk, hogy nem a TV elé ültetjük le a családot, hanem elmegyünk egy olyan helyre, ahol kivetítőn nézhetjük a meccseket, még nagyobb élményben lesz részünk. Bár az első percben még idegenekkel leszünk körülvéve, ha összetalálkozik valakivel a tekintetünk, egy pillantásból is kiolvashatjuk: egy csapat vagyunk. Barátságok szövődhetnek, ami még akkor is nagy élmény, ha csak egy estén át tart.
A járványhelyzetre való tekintettel idén érdemes olyan teraszt keresni, ahol tartani lehet a többiektől a megfelelő távolságot, vagy otthonról nézni a közvetítést.
Fotó: vverve / Bigstock.com
Sokan összemossák a szurkolás és a vandálkodás fogalmát, pedig a kettőnek nem kell, hogy köze legyen egymáshoz. Abból, hogy gyermekünk megtapasztalja a szurkolás örömét, nem következik az, hogy felnőttkorára erőszakos, kötekedő focihuligánná válik majd. Szurkolni igenis jó dolog, és nem egyenlő az agresszióval és rombolással.
Ha igazán átadjuk magunkat a szurkolás izgalmainak, bármi lesz is a csapat sorsa, meghatározó élménnyel gazdagodunk majd mindannyian: kicsik és nagyok egyaránt.
Fotó: famveldman / bigstock.com
Indexkép: Fotó: Daxiao Productions / Bigstock.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)