A Sárospatak közeli, vadregényes tájban megbúvó tengerszem kivált a nyári időszakban vonzza a kirándulókat. Az egyszemnyi tenger ugyan nem geológiai csoda, hiszen egy száz évvel ezelőtti kőfejtő helyén keletkezett, de a meredek sziklafalakkal körbezárt mélykék vizű tó mindenkit elkápráztat, hétvégi kirándulásra csábít, magas sziklateraszairól pedig pompás a kilátás. Az ipolytarnóci ősmaradványok – a palóc Pompei – tavasztól őszig kedvelt célpontja az időutazó kirándulóknak. A hasadékon átvezető tanösvényt vé ;gigjárva cápa és krokodilfogakra, valamint ősi állatok – köztük orrszarvú - lábnyomaira bukkanhatnak. Az ősmaradványos páratlan kincsei a valaha 46 méter magas, 7 méter átmérőjű, 23 millió éves ősfenyő megkövesedett fatörzsmaradványa, valamint az itt kiállított bükkábrányi ősfenyők.
A tavasz természeti csodái közül a bükki gejzírek a legnépszerűbbek, a leglátványosabb a vöröskői szökőkút forrás, amely márciusban és áprilisban mutatja magát teljes erejében. Májustól már a fenséges rododendronok jeli arborétuma a legvonzóbb, ahol az ösvények mentén, kilométereken át embermagasságon túl is virágzó rododendronok ejtik bódulatba a látogatókat. A különleges virágokban és fákban gazdag arborétum nyáron is kedvelt.
A felmérés szerint a hazai kirándulók top 7 kedvenc célpontja közé tartozik a Káli-medence szentbékkállai kőtengere és ingókövei, valamint a szilvásváradi Szalajka völgy csilingelő vízesése, erdei tanösvénye, pisztrángos tavai és ősember barlangja. A sort az utóbbi időben egyre nagyobb érdeklődést keltő majki remeteség zárja, amely a némasági fogadalmat tett kamalduli szerzetesek zárt közösségét és hajdani életvitelét mutatja be.
Kép: artur84, freedigitalphotos.net
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)