A szólások - ellentétben a közmondásokkal - többnyire nem önálló mondatok. Szólás például a "hálni jár belé a lélek", "vérszemet kap", "éhes, mint a farkas". Közmondás az "egy fecske nem csinál nyarat" , amely, jóllehet eredetileg Arisztotelésznél maradt fenn, a tudósok elemzése szerint eredetileg közmondás volt. A közmondások gyakran alliterálnak, rímelnek, olykor szabályos versben szólalnak meg ("Nézd meg az anyját, Vedd el a lányát!").
A szólásoknak, s különösen közmondásoknak nagy a jelentősége: rögzült formában közvetítenek tanácsokat, leszűrt élettapasztalatokat a nyelvközösség tagjai számára. Az állandósult szókapcsolatokat jól ismerő ember egy-egy nehéz szituációban, fontos döntés előtt felidézheti az odavágó, általa megismert, s fülében csengő szófordulatot, mondatot.
Egy-egy szólásnak és közmondásnak gyakran egészen távoli világokba vezető kultúrtörténeti jelentőségű eredete van. Például a "gordiuszi csomó" mondája szerint a fejedelemválasztó ókori, kisázsiai frígek sok viszálykodás után elhatározták, hogy az lesz a király, aki Zeusz templomához vezető úton legelőször jön velük szemben. Ez Gordiusz földműves volt, akinek egy jósnő királyságot jövendölt. Gordiusz hálából templomot emelt Zeusznak, s itt helyezte el szekerét, amelyen a királysághoz jutott. A szekeret és rúdját fahánccsal úgy összekötözte, hogy a csomót senki sem tudta kibogozni. Pedig a jósok szerint a csomó feloldozója Ázsia ura lesz. Nagy Sándor állítólag Kr. e. 333-ban kardjával ketté vágta a híres csomót.
Míg régi szólásgyűjteményeink szerzőik szerint mint "a Margalits" és az "O. Nagy" vonultak be a köztudatba, az utóbbi években elsősorban a TINTA Könyvkiadó jeleskedik hatalmas gyűjtemények ("a Forgács", a Bárdosi") kiadásával. Ezúttal elsősorban a fiatalabb olvasóréteg igényeinek megfelelni kívánó kiadványokat bocsátott közre, amelyeknek társszerzője, Kiss Gábor, magának a kiadónak is munkatársa és a Nyelvtudományi Intézet dolgozója.
A kiadványok folklorizáló, szinte népmesei áron kaphatók - ami persze értelmezhető reklámfogásként is. Mindenesetre a gyermeknevelés, a szófordulatokban rejlő jótanácsok miatt hálás befektetésnek mutatkozhatnak.
Bárdosi Vilmos-Kiss Gábor: Közmondások
3000 magyar közmondás és szójárás betűrendes értelmező dióhéjszótára
Bp., TINTA Könyvkiadó 2005. 990 Ft
Bárdosi Vilmos-Kiss Gábor: Közmondások
5000 magyar állandósult szókapcsolat betűrendes értelmező dióhéjszótára
Bp., TINTA Könyvkiadó 2005. 990 Ft
Kicsi Sándor András
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)