Az úgynevezett állandó szókapcsolatoknak két fő fajtáját szokás megkülönböztetni: a valamilyen képszerű elemet tartalmazó szólást, a valamilyen tanulságos gondolatot, közérdekű tapasztalatot, életbölcsességet kifejező mondást. Ez utóbbinak, ha nem ismerjük szerzőjét, közmondás az elnevezése.
A szólások - ellentétben a közmondásokkal - többnyire nem önálló mondatok. Szólás például a "hálni jár belé a lélek", "vérszemet kap", "éhes, mint a farkas". Közmondás az "egy fecske nem csinál nyarat" , amely, jóllehet eredetileg Arisztotelésznél maradt fenn, a tudósok elemzése szerint eredetileg közmondás volt. A közmondások gyakran alliterálnak, rímelnek, olykor szabályos versben szólalnak meg ("Nézd meg az anyját, Vedd el a lányát!").
A szólásoknak, s különösen közmondásoknak nagy a jelentősége: rögzült formában közvetítenek tanácsokat, leszűrt élettapasztalatokat a nyelvközösség tagjai számára. Az állandósult szókapcsolatokat jól ismerő ember egy-egy nehéz szituációban, fontos döntés előtt felidézheti az odavágó, általa megismert, s fülében csengő szófordulatot, mondatot.
Egy-egy szólásnak és közmondásnak gyakran egészen távoli világokba vezető kultúrtörténeti jelentőségű eredete van. Például a "gordiuszi csomó" mondája szerint a fejedelemválasztó ókori, kisázsiai frígek sok viszálykodás után elhatározták, hogy az lesz a király, aki Zeusz templomához vezető úton legelőször jön velük szemben. Ez Gordiusz földműves volt, akinek egy jósnő királyságot jövendölt. Gordiusz hálából templomot emelt Zeusznak, s itt helyezte el szekerét, amelyen a királysághoz jutott. A szekeret és rúdját fahánccsal úgy összekötözte, hogy a csomót senki sem tudta kibogozni. Pedig a jósok szerint a csomó feloldozója Ázsia ura lesz. Nagy Sándor állítólag Kr. e. 333-ban kardjával ketté vágta a híres csomót.
Míg régi szólásgyűjteményeink szerzőik szerint mint "a Margalits" és az "O. Nagy" vonultak be a köztudatba, az utóbbi években elsősorban a TINTA Könyvkiadó jeleskedik hatalmas gyűjtemények ("a Forgács", a Bárdosi") kiadásával. Ezúttal elsősorban a fiatalabb olvasóréteg igényeinek megfelelni kívánó kiadványokat bocsátott közre, amelyeknek társszerzője, Kiss Gábor, magának a kiadónak is munkatársa és a Nyelvtudományi Intézet dolgozója.
A kiadványok folklorizáló, szinte népmesei áron kaphatók - ami persze értelmezhető reklámfogásként is. Mindenesetre a gyermeknevelés, a szófordulatokban rejlő jótanácsok miatt hálás befektetésnek mutatkozhatnak.A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Bárdosi Vilmos-Kiss Gábor: Közmondások
3000 magyar közmondás és szójárás betűrendes értelmező dióhéjszótára
Bp., TINTA Könyvkiadó 2005. 990 Ft
Bárdosi Vilmos-Kiss Gábor: Közmondások
5000 magyar állandósult szókapcsolat betűrendes értelmező dióhéjszótára
Bp., TINTA Könyvkiadó 2005. 990 Ft
Kicsi Sándor András
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)