A régi népszokások ma már a nagyobb városokban teljesen feledésbe merültek. Ma már kevesen építik meg Luca székét, s November utolsó napján, András napkor kevés hajadon álmodja meg, ki lesz jövendőbelije.
~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~
Advent (November utolsó vasárnapja- karácsony)
András napjához legközelebb eső vasárnapon, négy héttel karácsony előtt kezdődik advent időszaka, mely a reménykedés, s a várakozás ideje. Minden vasárnap eggyel több gyertya fénye ragyogja be a lakást. Hagyományosan minden évben megvesszük, vagy saját kezűleg elkészítjük az adventi koszorút, melynek hagyománya több mint száz éves múltra tekint vissza.
Az első adventi koszorú gyertyái 1890-ben, egy németországi árvaházban gyúltak meg. Az árvaház lelkipásztora egy akkor világításként használt kör alakú abroncson gyertyagyújtással jelezte a karácsonyig hátralévő időt. Később a sokkal ünnepiesebb, fenyőből készült koszorút használták.
~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~
Luca Napja (december 13.)
A naptárreform előtt Luca napjára esett a napforduló. Ezen a napon volt leghosszabb az éjszaka, s legrövidebb a nappal. Régen elsősorban a "tyúkok termékenységének" varázslása volt a célt, ezért Luca napján a nők számára meg volt tiltva a munka. Úgy tartották, ha ezen a napon a nők fonnának, vagy varrnának, nem tojnának a tyúkok.
Ugyanekkor készítik el Luca székét is. December 13-án kell nekifogni a szék elkészítésének, majd 13 napon át, tizenháromféle különböző fából kell készíteni. Aki Luca székére ül, az meglátja a boszorkányokat.
~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~
Karácsony
Végre lezárul az adventi időszak, s következik a várva karácsony: a szeretet ünnepe. A karácsonyt minden országban másként és máskor ünneplik, ám egy dolog sehol sem változik: a családok, barátok összegyűlnek, s együtt ünneplik ezt a jeles napot. A keresztény vallás nyomán több hagyomány is fennmaradt, melyet néhány helyen még ma is őriznek.
Betlehemezés: Egyházi eredetű népi játék, melyben Jézus születésének történetét mutatják be. Régen a gyermekek pásztornak öltözve, házilag készített jászollal jártak házról-házra, s adták elő a kis Jézus történetét.
Kántálás: Kántálásnak a karácsonyi énekes köszöntést nevezték. Általában a felnőttek jártak éjfélig házról-házra, s köszöntötték az ott élőket.
~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~
Borszentelés: december 27-én, Szent János napján áldották meg a bort. Ezen a napon a családok bort vittek a templomba, melyet a pap megszentelt. A megáldott bornak nagy erőt tulajdonítottak, úgy vélték meggyógyítja a beteg embereket.