Könyvekben, internetes oldalakon (a www.abbcenter.com/nyelvtanulas oldalon például), újságcikkekben már biztosan Önök is olvastak remek szótanulási tippeket, amelyek működnek, és hatásosak! Azonban van egy egészen új médium, amely segíthet nekünk - a számítógép. Egyre több szótanuló programot találhatunk a boltok polcain, a legtöbb CD-re már eleve pár ezer szavas szószedet is felkerült.
De hogyan, milyen módszerrel működnek ezek a programok?
Általában az úgynevezett "kártya módszert" alkalmazzák, ami azt jelenti, hogy az elrontott szavakat a program újra kérdezi, a helyeseket ugyanabban a körben már nem. A szavakat a programok legtöbbször úgy kérdezik, hogy megadják a szó magyar (vagy bármely más kiindulónyelvi) jelentését, és a tanulónak 4 megadott lehetőség közül kell választani. További lehetőség , hogy a program kiírja a szó magyar jelentését, és az idegennyelvű szót írásban kéri vissza. Szükség esetén segít is, azaz megad egy-két betűt. Különösen hasznos ez a funkció olyan nyelvek tanulásánál, ahol a helyesírás nem fonetikus. (pl. az angol) Vannak olyan programok, amelyekkel játszani is lehet - például akasztófa játékot, esetleg időre kell megadni a szavakat. A szókikérdezést meg is lehet fordítani - azaz az idegennyelvi szót látjuk, és a magyar jelentést kell hozzá rendelni.
A jobb programok nem csak kikérdeznek, hanem tanulni is segítenek. Ha ráklikkelünk a szóra, meghallgathatjuk annak kiejtését, esetleg mi is felvehetjük a saját kiejtésünket, és összehasonlíthatjuk az eredetivel. Sajnos a legtöbb ilyen program nem magyar nyelvű.
Sok sikert!
Fotó: Sebastian Schaeffer/FREEIMAGES
|
Beck HajnalkaNyelvtanár, online tutorElérhetőségeim: Honlap: http://www.lingvico.hu/hajninyelviskolaja http://nemetmunka.lap.hu/bemutatkozas/ |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |