Textil decoupage
Kellékek:
- Decoupage ragasztó
- Tiszta, természetes alapú anyag
- Szalvéta
- Táblakréta, vagy kimosható ceruza
- Ecset
Az anyagot (ruha, terítő, táska vagy textilanyag) először mossuk ki, majd alaposan öblítsük át, hogy ne maradjon benne vegyszer. Száradás után vasaljuk simára a felületet. A szalvétából vagy papírból vágjuk ki a mintát, amit a textilre szeretnénk ragasztani. Rajzoljuk körbe táblakrétával, vagy könnyen kimosható ceruzával, s a körberajzolt terület belsejét kenjük be decoupage textilragasztóval. (Ez a textília túloldalára is átüt, tehát ha pólóra, vászon szatyorra ragasztjuk a mintát, helyezzük fóliát a két réteg közé! )
Helyezzük rá a körbevágott mintát a ragasztóval bekent területre, s az ecset segítségével óvatosan simítsuk el. Kenjük át még egyszer a textil ragasztóval, majd 24 órán át hagyjuk száradni. Másnap a hátoldalán átvasalhatjuk. Az így elkészített anyag csak langyos vízben, kézzel mosható!
Általános szalvétatechnika
Kellékek:
- Decoupage ragasztó
- Natúr dísztárgy (hungarocell, képkeret, gipszöntött forma, natúr fa, stb.)
- Szalvéta, vagy már papír alapú kép
- Ecset
Szalvétatechnika segítségével szinte bármilyen felületet díszíthetünk; fát, hungarocellt, agyagot, viaszt vagy textilt. Felülettől függően más-más, a hobbiboltokban kapható ragasztóra lesz szükségünk.
Amennyiben a dísztárgyat szeretnénk színesebbé tenni, (pl. gipszöntött képkeret), először fessük be a kívánt színre, majd hagyjuk teljesen megszáradni. Ezután vágjuk ki a szalvétából/papírból a kívánt formát, s helyezzük rá a felületre. Rajzoljuk körbe, s ragasztózzuk be az adott területet. Ezután helyezzük rá a kivágott formát, s ecset segítségével belülről kifelé simítsuk el, hogy ne ráncosodjon. Ha a ragasztás megszáradt, kenjük át még egyszer.
Ha képünket fényesebbé tennénk, használjunk hobbi-boltokban kapható decoupage lakkot. Csillogóbbá is tehetjük a képet, ha a rákent lakkra csillámport szórunk.