Megszavazták az internetes agresszió visszaszorításáról szóló törvényt
Tegnap döntött az Országgyűlés a törvényjavaslatról, amiről korábban mi is beszámoltunk.
Mi számít januártól büntetendőnek?
A jogszabály pontos megfogalmazása szerint:
„Aki nagy nyilvánosság előtt elektronikus hírközlő hálózat útján olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, amely beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos
a) halált okozó, vagy
b) különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki,
ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
A szabályozás értelmében büntethetővé válik az olyan magatartás, amikor valaki konkrét személy vagy személyek erőszakos halálát kívánja az interneten, akár agresszív komment formájában, akár kép- vagy hanganyagok közzétételével.
Mi nem lesz büntetendő?
Az általános gyűlölködés, amely nem konkrét, beazonosítható személy ellen irányul, nem tartozik a törvény hatálya alá. Emellett az ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti célú, vagy történelmi és jelenkori eseményekkel kapcsolatos tájékoztatás keretében megosztott tartalmak sem büntethetők, feltéve, hogy azok nem alkalmasak arra, hogy másokban félelmet keltsenek.
A törvény értelmében a jogsértésnek nagy nyilvánosság előtt kell megtörténnie, így például egy zárt, kis létszámú Facebook-csoportban írt kommentek nem esnek a szabályozás hatálya alá.
Hogyan érinti mindez az online platformokat?
A törvény új kötelezettségeket is előír az internetes sajtótermékek kiadói számára. Az online sajtóorgánumoknak szabályzatot kell alkotniuk a gyűlöletkeltő, emberi méltóságot sértő hozzászólások kezelésére, valamint hatékony megoldásokat kell alkalmazniuk az ilyen tartalmak elleni fellépés érdekében.
EZ IS ÉRDEKELHET:
"Amennyiben az internetes sajtótermék kiadója az általa szerkesztett internetes felületen vagy a más által üzemeltetett online platformon biztosítja a sajtótermék tartalmai tekintetében az olvasói hozzászólások lehetőségét, úgy köteles szabályzatot alkotni és hatékony megoldást alkalmazni a jogellenes vagy káros – így különösen a gyűlöletkeltő, emberi méltóságot sértő – tartalmú hozzászólásokkal szembeni fellépés érdekében.”
A szabályok betartását a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Hivatala fogja ellenőrizni.
Miért volt szükség a szigorításra?
A törvény indoklása szerint az elmúlt években tapasztalt negatív tendenciák – mint az emberi méltóságot sértő és gyűlöletkeltő online kommentek elszaporodása – rombolják a közügyek megvitatásának kultúráját. Az internetes arctalanság hozzájárult ahhoz, hogy egyre többen érezzenek szabadságot az ilyen típusú visszaélések elkövetésére.
„A közbeszéd állapotának formálása közös felelősségünk, ezért különösen a közösségi és online platformok, médiafelületek tekintetében szükséges ösztönözni a jogellenes és káros tartalmak elleni hatékony fellépést” – áll a törvény indoklásában.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)