6 óvodát zárnak be Csepelen
2025. július 1-jétől a következő hat csepeli óvoda épületében szűnik meg az óvodai nevelés: a Mesevár, a Kerek Világ, a Fenyves, a Zsongás, a Napsugár és a Füstifecskék Tagóvoda zárja be kapuit – derült ki a XXI. kerület önkormányzatának honlapjáról. A hírt az önkormányzat "óvodai átalakításként" tette közzé, hangsúlyozva, hogy a jövőben kevesebb épületben, de magasabb színvonalon kívánják működtetni az óvodai ellátást.
Csökken a gyereklétszám
Az intézmények bezárásának hátterében az önkormányzat szerint a kerület demográfiai helyzete áll. Csepelen ugyanaz a folyamat figyelhető meg, mint országos szinten: csökken a lakosság száma, ezzel együtt pedig a gyermeklétszám is apad.
A statisztikák alapján
2014-ben még 2487 gyermeket írattak be az óvodákba, míg jelenleg ez a szám 1816 főre csökkent.
Az előrejelzések szerint 2027-re további csökkenés várható, ekkorra már csak 1698 óvodáskorú gyermekkel számolnak a kerületben.
Így alakítják át az óvodai ellátást
A bezárásra ítélt hat intézmény csoportjai más tagóvodákban folytatják a működést. Az önkormányzat tervei szerint:
- A Fenyves Tagóvoda a Kádár Katalin Tagóvodába költözik,
- A Füstifecske Tagóvoda csoportjai a Tündérkert Tagóvodában kapnak helyet,
- A Kerek Világ Tagóvoda a Tátika Tagóvodába integrálódik,
- A Mesevár Tagóvoda az Aprajafalva Tagóvodában működik tovább,
- A Napsugár Tagóvoda csoportjai a Bóbita Tagóvodában folytatják,
- A Zsongás Tagóvoda az Erdősor/Festő Tagóvodába költözik át.
Az óvodapedagógus-hiány is nagy gondot okoz
A gyermeklétszám csökkenése mellett az óvodapedagógus-hiány is súlyos problémát okozott az elmúlt években. Az önkormányzat beszámolója szerint több csoportot is szüneteltetni kellett, ami ugyan átmeneti megoldást jelentett, de hosszú távon fenntarthatatlan volt.
Az önkormányzat korábban forrásbővítéssel, béremelésekkel és infrastrukturális fejlesztésekkel igyekezett egyensúlyban tartani a rendszert, de a racionalizálás elkerülhetetlenné vált. Az új terv célja, hogy az óvodai nevelés magasabb színvonalon folytatódjon kevesebb helyszínen, hatékonyabban kihasználva a rendelkezésre álló erőforrásokat - írják.
Demográfiai változások Csepelen
A kerület népessége tíz év alatt 6 százalékkal, 2001 és 2022 között pedig 13 százalékkal csökkent. A 2022-es népszámlálás adatai szerint a 10 évesnél fiatalabb gyermekek száma 5448 fő, míg az előző népszámláláskor ez a szám még 6671 volt.
Így reagáltak a szülők
Az óvodabezárások híre vegyes érzelmeket váltott ki a helyi lakosok körében. Egyes szülők aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a költözés megnehezítheti a gyerekek és családjaik mindennapjait, különösen, ha az új helyszínek messzebb esnek a lakóhelyüktől.
Az óvodabezárások érzelmi és gyakorlati szempontból is megviselhetnek egy óvodáskorú gyereket. A megszokott környezet elvesztése szorongást, bizonytalanságot idézhet elő, hiszen ebben az életkorban a stabilitás és a rutin kiemelten fontos a gyerekek biztonságérzetének kialakításához. Az új óvoda megismerése, az ottani szabályokhoz és közösséghez való alkalmazkodás időt igényelhet, és akár viselkedésbeli változásokat – például visszahúzódást vagy dacos viselkedést – is okozhat. Ugyanakkor az átmenet pozitív hatásokkal is járhat, ha a befogadó intézményben nagyobb hangsúlyt fektetnek a beszoktatásra és a gyerekek érzelmi támogatására. Az átállás sikeressége nagymértékben múlik a szülők és az óvoda közötti együttműködésen, valamint azon, hogy az intézmények mennyire érzékenyen kezelik a gyerekek érzelmi és szociális szükségleteit.
"Ez minden jóérzésű ember számára elfogadhatatlan" - így reagált a hírre az MKKP
"Fenyves óvoda, amely teltházas csoportokkal üzemel, 4 éve 50 millió forintot költöttek az udvar és az épület korszerűsítésére, a csoportjait 2 Királymajori óvodába csoportosítanák át a Királyerdőből, amely egyáltalán nem sétatávolságban helyezkedik el az óvodától. Továbbá a természetvédelmi terület és a zöld környezetből az óvoda a tízemeletes panelházak árnyékában kap majd új helyet.
Napsugár óvoda, amely mozgássérült gyermekek integrációját valósítja meg egyedüliként a kerületben, kihasználtsága 75%-os. A Bóbita oviban ahová kerülne a jelenlegi kapacitás mellett a Napsugár óvoda 3 csoportjából 2 férne el. Az önkormányzat indoklása szerint az épület nehezen megközelíthető, ezzel szemben az óvoda előtt közvetlenül parkolók állnak rendelkezésre, a bejárat és az egész épület akadálymentesített, a buszmegálló pedig nagyjából egy percnyi sétára található. DE ami a legmegrázóbb, a Bóbita óvoda épülete NEM AKADÁLYMENTESÍTETT így az önkormányzat ezt azzal oldja fel, hogy a mozgássérült csoportok a földszinten kerülnek elhelyezésre... ez minden jóérzésű ember számára elfogadhatatlan" - írja az MKKP Csepeli-Soroksári szervezete a Csepeli vagyok Facebook-csoportban.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)