A tabunak számító inkontinencia
Kiket érintenek a vizelettartási problémák?
"Vizelettartási problémák alatt a vizelés tárolási fázisának kórságait értjük, így a gyakori vizelési ingereket, valamint a vizelet húgycsövön keresztüli távozását, azaz az inkontinenciát" - magyarázza Dr. Balogh Zoltán urulógus.
A pontos adatokat nehéz meghatározni, de becslések szerint leggyakrabban a 40 év feletti nőknél fordulnak elő vizelettartási problémák. Magasabb életkor esetén pedig ez a szám emelkedik, a 70 év feletti nők közel 50%-a lehet érintett.
A férfiak esetében ritkább az inkontinencia, kortól függetlenül a férfiak 10%-át érinti. A szakértő szerint gyerekeknél viszont redkívül gyakori az előfordulása, kialakulásának hátterében pedig fejlődési rendellenességek vagy pszichés okok is állhatnak.
A vizelettartási problémák kialakulásának okai
Az urulógus azt mondja, a kialakulásban a legnagyobb szerepet az életkor játssza, hiszen a kötőszövetek gyengülése és a hormonális változások növelik az inkontinencia esélyét.
- A szülés,
- a nagy súlyú magzat,
- a dohányzás,
- a túlsúly,
- a medencei műtétek (pl. méheltávolítás vagy prosztata eltávolítása) szintén növelik a kockázatot.
"Emellett krónikus tüdőbetegség, nehéz fizikai munka vagy a medencét terhelő sportok is hozzájárulhatnak az inkontinencia kialakulásához" - teszi hozzá Dr. Balogh Zoltán, aki szerint nem elhanyagolható a lelki okok miatt kialakuló inkontinencia sem, hiszen a lelki válságok mind negatív hatással lehetnek a húgyhólyag működésére és a záróizomfunkcióra.
Az inkontinencia típusai
A nemzetközi kontinencia társaság (ICS) számos inkontinencia típust különít el, a két leggyakoribb ezek között a stressz és a késztetéses inkontinencia.
"A stressz inkontinencia (vagy más néven a terheléses inkontinencia), a húgycső és a környező záróizomkomplex, tartókomplex gyengülése és nyúlása miatt alakul ki. Lényege, hogy a vizeletet visszatartó funkciók elgyengülnek, így inger nélkül folyik el a vizelet" - mondja az urulógus. Ilyenkor az érintettek nehezen tudják visszatartani a vizeletet terhelés hatására, például tüsszentés vagy nevetés közben.
Ezzel szemben a késztetéses, vagy sürgető vizeletinkontinencia egy összetettebb, nehezebben felismerhető típus.
"Lényegében parancsoló vizelési ingerre elfolyó vizelet, vagy parancsoló vizelési ingert jelent. Hátterében neurológiai betegségek, hólyag funkcionális zavara, de számos egyéb tényező vagy betegség is állhat" - figyelmeztet a szakember.
Inkontinencia vizsgálat
A vizelettartási problémák diagnosztizálásához alapos anamnézisre van szükség, ahol az orvos kikérdezi a beteget a panaszok megjelenésének idejéről és súlyosságáról. Az elhasznált betétek súlyának mérése például jól meghatározza a betegség súlyosságát.
A diagnózis felállításának fontos részei továbbá az ultrahangos képalkotó vizsgálatok, a vizeletmaradék ellenőrzése és a fizikális vizsgálat, amibe nőknél a cytológiai vizsgálat elvégzése is beletartozik. A szakember hangsúlyozza, hogy érdemes felmérni a vesék állapotát is.
Ezeket követik az olyan speciálisabb vizsgálatok, mint például a 3 napos vizelési napló és az urodinamikai tesztek, amelyekkel további információk derülhetnek ki a beteg állapotáról.
Az inkontinencia kezelése
Dr. Balogh Zoltán, a Budai Egészségközpont urológusa azt mondja, az első lépés minden esetben a konzervatív módszerek alkalmazása.
"Medencefenéki torna gyógytornász segítségével, vagy önállóan is csodákra képes"
- fogalmaz a szakértő és hozzáteszi, hogy az életmódváltás, a testsúly csökkentése, a relaxáció és a testmozgás szintén pozitív hatással van a betegségre. A késztetéses inkontinencia kezelésében elengedhetetlen továbbá a fűszeres ételek és a koffein kerülése, hólyagingerlő hatásuk miatt.
Inkontinencia gyógyszer
Gyógyszeres kezelés elsősorban a késztetéses inkontinenciában szenvedők számára javasolt, illetve azoknak a betegeknek, akiknek panaszai inkább késztetéses oldalon erősek, míg az elektrostimulációs eljárások mindkét típus kezelésében sikeresek lehetnek.
Mikor van szükség műtéti beavatkozásra?
Műtéti kezelésre a stressz inkontinencia súlyosabb eseteiben kerülhet sor. Leggyakrabban húgycső alá helyezett szalagokkal végzik a beavatkozást.
"Legelterjedtebb a húgycső alá helyezett szalagokkal történő műtét, mely ígéretes eredményességű, azonban nem mindenható vagy száz százalékos"
- figyelmeztet a szakértő és hozzáteszi: "Súlyosabb, válogatott esetben hasi műtéttel is orvosolható a stressz inkontinencia. A késztetéses inkontinencia műtéti megoldása bonyolultabb, és csak válogatott esetekben jöhet szóba. Ez esetben tágabb, drasztikusabb műtéti beavatkozásokra van szükség."
Kontroll vizsgálatok
"Konzervatív módszerek esetén én fél évente javaslok kontrollt, műtét után évente egy alkalommal. Nyilván ilyenkor inkább szűrő jellegű vizsgálatról van szó, de ez egyúttal hasznos lehet újrastátuszolásra is, hogy az állapot vagy gyógyulás minél tovább megmaradjon."
Mint mondja, létezik végleges megoldás, de ahogy ő fogalmaz, ez a szervízeléshez hasonlítható. Vagyis vigyáznunk kell magunkra, hogy ez az állapot megmaradjon.
Az életminőség javítása és a megelőzés fontossága
"Megelőzni jóval könnyebb, mint megoldani!" - vallja az orvos, de ez minden betegségről elmondható.
A vizelettartási problémák jelentős hatással lehetnek az életminőségre. A betegek gyakran szoronganak a nyilvános helyeken való megjelenéstől, például mozi- vagy színházlátogatástól. Dr. Balogh Zoltán hangsúlyozza, hogy nem szabad szégyellni a segítségkérést, mert a korai kezelés sokkal hatékonyabb lehet.
"Ne szégyelljen senki segítséget kérni, mivel anélkül megoldást is ritkán találnak a problémájukra. Tapasztalom sokszor, hogy a legvégső esetben fordulnak segítségért. Ekkor már jóval nehezebb megoldani ezeket az állapotokat"
- mondja a szakértő.
Megelőzésként javasolja, hogy már a terhesség alatt kezdjék el a nők a medencefenéki torna betanulását és elsajátítását, amit érdemes időről időre végezni. Fontos a testmozgás és a káros szenvedélyek mellőzése is.
"Még egy elgondolkodtató adat a megelőzés mellé: Europában évente 40 milliárd eurót költenek inkontinencia kezelésére. A megelőzés ennél jóval olcsóbb."
Gyógynövénytartalmú készítmények
Hozzáteszi, hogy számos gyógynövénytartalmú készítmény jöhet szóba, azonban enyhe hatásuk miatt nem feltétlenül nyújthatnak teljes megoldást.
A gyóynövények egyébként főleg a húgyhólyagra ható nyugató, gyulladáscsökkentő hatásuk révén lehetnek eredményesek. Ilyenek például a fűrészpálma, a D-mannóz, a medveszőlő vagy a tőzegáfonya.
A vizelettartási problémák komoly hatással lehetnek a betegek életminőségére, de életmódváltással, rendszeres mozgással, a káros szenvedélyek mellőzésével és az egyéb kezelési lehetőségekkel jelentős javulás érhető el. Dr. Balogh Zoltán szerint pedig a megelőzés kulcsfontosságú: nem szabad halogatni az orvosi segítség igénybevételét.
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)