/Képünk illusztráció/
Kisfia után ugrott, az élete árán sikerült őt megmenteni
A férfi a családjával fürdőzött, amikor a hatéves kisfia beleesett a vízbe. Az édesapa azonnal cselekedett: utána ugrott, önerőből azonban nem tudtak kiúszni.
Egy másik fürdőző segített nekik, hogy ki tudjanak jutni, de már csak a kisfiút sikerült megmentenie, az apa elmerült.
A férfi felkutatásában rengetegen segítettek, többek között a mohácsi hivatásos tűzoltók is. A Tűzmadár tűzoltóhajót is bevonták a keresésbe, illetve a vízi rendészet három hajóját is.
Később a Mohácsi Speciális Mentő és Önkéntes Tűzoltó Egyesület hat önkéntessel, a Bács-Kiskun megyei Havária Egyesület két búvárral, Tolna megyéből a Szekszárdi Kutató-mentőcsoport öt emberrel, egy hajóval és egy személykereső szonárral csatlakozott a kutatáshoz.
A férfi holttestét végül nagyjából húsz méterre találták meg az eltűnés helyétől. Kisfiát megfigyelésre kórházba szállították.
Szakértők szerint sok baleset megelőzhető lenne
Dr. Kőnig Róbert gyereksebész szerint sok baleset megelőzhető, ha betartjuk a következőket.
Felhevült testtel ne!
Az egyik legfontosabb szabály, ami mind a medencés, mind az élővizes pancsolásra igaz, az az, hogy felhevült testtel sose ugorjunk bele a vízbe.
”Ha fel van hevülve a testünk, és az arcunkat a vízbe ugráskor nagyon hideg víz éri, akkor búvárreflex alakulhat ki, ami szívritmus zavart okoz. Egy másik reflex pedig, úgynevezett Kratschmer reflex gégegörcsöt okoz” – mondja a gyerektraumatológus.
Hozzáteszi, hogy mindezt azzal tudjuk megelőzni, hogy mielőtt bemegyünk a vízbe, megmossuk vagy lefröcsköljük az arcunkat vízzel.
Sose játsszon egyedül víz mellett!
A szakértő szerint a másik fontos szabály, hogy a gyerek sose játsszon egyedül a víz közelében. Mindig legyen mellette egy felnőtt, aki vigyáz rá.
Ha úszni még nem is tud a gyermek, fontos megtanítani neki azt, hogy bele tudjon ugrani a vízbe és fel tudja magát rúgni, hogy levegőt vehessen.
Tanulja meg felrúgni magát és forogni!
”Ilyenkor, ha felrúgja magát, akkor tud segítségért kiáltani. A másik, amit érdemes megtanítani, az pedig az, hogy tudjon körbe forogni 360 fokban. Így tud orientálódni, hogy merre kiabáljon” – hívja fel a figyelmet Dr. Kőnig Róbert.
A szakértő hozzáteszi, hogy a gyereknek azt is meg kell tanulnia, hogy tud létra vagy lépcső nélkül kimászni a medencéből. A legtöbb baleset ugyanis úgy történik, hogy beesik egy játék és utána akar ugrani. Ha ezeket a képességeket segítünk elsajátítani, akkor sok bajtól meg tudjuk óvni gyermekünket.
Azonnal kérjünk segítséget!
A fulladás és a vízi balesetek ellátása nem egyszemélyes. A gyerektraumatológus azt javasolja, hogy kiabáljunk segítségért. Amíg pedig ki nem érkezik a mentőegység, addig kezdjük meg az újraélesztést.
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)